Mulla on ongelmana yllätys yllätys finnit!!!Mutta, en halua kuulostaa naurettavalta, kun mulla ei mitään aknee ole. Mulla ei tuu finnejä oikeestaan muualle ku leukaan...Ne on pieniä, eikä niitä hirveesti ole, mutta ne haittaavat mua tosi paljon!!!Mietin vaan, että viittisittekö antaa jotain vinkkejä!Mä poltan tupakkaa, mutta ei kai sillä pitäs olla vaikutusta..Oon kuitenkin jo pari vuotta polttanut.(mutta vain pari päivässä) Onko ruokavaliolla merkitystä?Oon kuullut että hiilarit on pahaksi iholle...Mutta, hei oisin tosi kiitollinen jos joku viittis vastata!
Hei
annina
4392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olen ainakin huomannut näin talvella että finnejä tulee leukaan ja otsaan eniten sen takia koska käytän kaulaliinaa ja pipoa. Eli älä laita sitä kaulaliinaa siihen leuan päälle (jos käytät), se meinaa hankaa sitä ja finnejä syntyy. Muuten suosittelen noita apteekin itsehoitovalmisteita sulle esim. brevoxyl, basiron, neo merol comp. ja mitä niitä nyt on... kannattaa käydä kattomassa. Ja yöllä levität sitten finnin päälle. Se kuivattaa aika hyvin ne pois. Mutta muista myös kosteuttaa ihoa, ettei kuivu liikaa, sekin meinaa tuo finnejä lisää. Ja tietenkin hommaa omaa ihoas vastaavia hoitotuotteita, jollei sulla jo olekin.
zemppiä=)!
Niin ja tosta ruokavaliosta en nyt niin hirveesti välittäis jos sulla tosiaan ei niitä finnejä hirveesti ole, ei se mun mielestä niin paljon vaikuta. Tietenkin suklaan syömistä voi aina vähentää, se taitaa olla ainakin mulla ainoa mikä oikeesti vaikuttaa finnien tuloon.
Tupakan poltosta en osaa muuta sanoa, koska en itse polta, kun että se huonontaa aina ihoa ja hampaita ja eipä siinä oikeen mitään järkee taida muutenkaan olla, heh! Mut en tiedä tarkalleen miten se finneihin vaikuttaa... ei ainakaan paranna=)
Jos sulla ton pahempaa ei oo, niin vaivaudu edes lukemaa aiempia!! Ja anna niille tilaa kirjoitella, jotka sitä todella tarvitsevat.
Ei millään pahalla, mutta jokaisella on omat ongelmansa, eikä voi sanoa, että jonkun muun ongelma on vähemmän tärkeä kuin toisten.. Eli annetaan kaikkien halukkaiden kirjoitella, vaikka oma tilanne tuntuiskin pahemmalta.. :) Aurinkoista kevättä kaikille!! :)