Moi, minua ahdistaa melkein kaikki minua pelottaa tulevaisuus ja haluaisin kuolla ja päästä tuskasta pois. Perheessäni on kaikki ihan hyvin mutta osa tästä johtuu perheestäni vähän. Minulla on masennusta ja vähän syömishäiriötä. En pelkää sitä että lihoaisin vaan en pysty syömään jotain ruokia pelkän ällöttävyyden takia tai mua siis ällöttää jotkut ruoat. Olen aika epä sosiaalinen ja pelkään sosiaalisis tilanteita. En pelkää sellaisia mitä yleensä nyt pelätään esim. kuolemaa ilmastonmuutosta tai jotain muuta. Pelkään siis sosiaalisa tilanteita ja henkisiä asioita. Suoraan sanottuna pelkään elämää. Koulussa minulla ei ole yhtäkään kaveria enkä edes kauheasit haluaisi kavereita, koska ei minun sosiaaliset taidot riittäisi siihen. Olen yleensä hiljaa ja mitään sanomaton. Olen muutenkin tosi yksinäinen eikä minulla ole muitakun sellaisia ”kavereita” jotka ovat silleen ”en voi olla sun kanssa koska meen muiden kanssa”. Olen nuorempana itse asiassa juuri ennen eskari-ikää ollut tosi sosiaalinen mutta eskarissa minua alettiin kiusaamaan ja niiden samojen idioottien kanssa joudun olemaan tänäkin päivänä niiden kanssa. En tiedä olen jo kyllä harkinnut itsemurhaa mutta on tullut kyllä vähän viilleltyä ja silleen. Haluaisin vaihtaa koulua jotta pääsisin pois täältä helvetin paskasta koulusta ja en enään ikinä näkis niitä ihmisiä mitkä teki mun elämästä helvettiä. En haluaisi enään nähdä yhtään ketään ihmistä ja joka päivä väsyttää masentaa ja on nälkä, koska se ruoka ongelma mistä kerroin aijemmin. Minua vaan pelottaa pienetkin häiriö tekiät ja mun syke on aina niin korkea, koska mua jännittää kaikki niin paljon. Mulla on myös tosi huonot unenlahjat ja unettomia öitä on paljon ja en jaksa siksi käsitellä ongelmia. En tiedä kohta enään mitään ja tekis mieli vaan hakata päätä seinään ha hypätä kalliolta tai sillalta kuolemaan mutta en nyt tiedä mitä muuta voi tulla vastaan. Kaikille tiedoksi siis että olen erittäin ahdistunut ja pelkään tulevaisuutta ja kaikkea. Ei tiedä mihin maailma menee tuleeko ihmisistä väkivaltaisia hulluja vai mitä tulee tapahtumaan. Joskus on super huonoja päiviä ja ajattelen vaan koko ajan että tapan itteni.
Te ketkä olette onnellisia niin nauttikaa elämästänne!
Mua ahdistaa kaikki
2
130
Vastaukset
Sinun pitäisi kyllä saada jonkinlaista ammattiapua.
Hei,
Itsetuhoisista ajatuksista kannattaa keskustella ammattilaisen kanssa. Lisäksi kannustan sinua kertomaan tuntemuksistasi ja ajatuksistasi myös jollekulle turvalliselle aikuiselle lähipiirissäsi.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti ja näistä voit saada myös lisävinkkejä avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi jutella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät Mieli Tukisuhteesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1833366Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042585Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572420Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82399Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942351Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman51990Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01770Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling391659Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321633- 831367