Mua ahdistaa kaikki

Anonyymi

Moi, minua ahdistaa melkein kaikki minua pelottaa tulevaisuus ja haluaisin kuolla ja päästä tuskasta pois. Perheessäni on kaikki ihan hyvin mutta osa tästä johtuu perheestäni vähän. Minulla on masennusta ja vähän syömishäiriötä. En pelkää sitä että lihoaisin vaan en pysty syömään jotain ruokia pelkän ällöttävyyden takia tai mua siis ällöttää jotkut ruoat. Olen aika epä sosiaalinen ja pelkään sosiaalisis tilanteita. En pelkää sellaisia mitä yleensä nyt pelätään esim. kuolemaa ilmastonmuutosta tai jotain muuta. Pelkään siis sosiaalisa tilanteita ja henkisiä asioita. Suoraan sanottuna pelkään elämää. Koulussa minulla ei ole yhtäkään kaveria enkä edes kauheasit haluaisi kavereita, koska ei minun sosiaaliset taidot riittäisi siihen. Olen yleensä hiljaa ja mitään sanomaton. Olen muutenkin tosi yksinäinen eikä minulla ole muitakun sellaisia ”kavereita” jotka ovat silleen ”en voi olla sun kanssa koska meen muiden kanssa”. Olen nuorempana itse asiassa juuri ennen eskari-ikää ollut tosi sosiaalinen mutta eskarissa minua alettiin kiusaamaan ja niiden samojen idioottien kanssa joudun olemaan tänäkin päivänä niiden kanssa. En tiedä olen jo kyllä harkinnut itsemurhaa mutta on tullut kyllä vähän viilleltyä ja silleen. Haluaisin vaihtaa koulua jotta pääsisin pois täältä helvetin paskasta koulusta ja en enään ikinä näkis niitä ihmisiä mitkä teki mun elämästä helvettiä. En haluaisi enään nähdä yhtään ketään ihmistä ja joka päivä väsyttää masentaa ja on nälkä, koska se ruoka ongelma mistä kerroin aijemmin. Minua vaan pelottaa pienetkin häiriö tekiät ja mun syke on aina niin korkea, koska mua jännittää kaikki niin paljon. Mulla on myös tosi huonot unenlahjat ja unettomia öitä on paljon ja en jaksa siksi käsitellä ongelmia. En tiedä kohta enään mitään ja tekis mieli vaan hakata päätä seinään ha hypätä kalliolta tai sillalta kuolemaan mutta en nyt tiedä mitä muuta voi tulla vastaan. Kaikille tiedoksi siis että olen erittäin ahdistunut ja pelkään tulevaisuutta ja kaikkea. Ei tiedä mihin maailma menee tuleeko ihmisistä väkivaltaisia hulluja vai mitä tulee tapahtumaan. Joskus on super huonoja päiviä ja ajattelen vaan koko ajan että tapan itteni.

Te ketkä olette onnellisia niin nauttikaa elämästänne!

2

170

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinun pitäisi kyllä saada jonkinlaista ammattiapua.

    • Hei,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaa keskustella ammattilaisen kanssa. Lisäksi kannustan sinua kertomaan tuntemuksistasi ja ajatuksistasi myös jollekulle turvalliselle aikuiselle lähipiirissäsi.

      Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti ja näistä voit saada myös lisävinkkejä avun hakemiseen.

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi jutella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät Mieli Tukisuhteesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      191
      703
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      518
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      483
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      479
    Aihe