Hankkija aloittaa Claas koneiden myynnin ja huollon. Leikkuupuimureiden ja rehusilppureiden osalta Claas on ihan hyvä ja myyvä kone, mutta traktoreiden osalta voi ennustaa Hankkijan traktorimyynnin näivettyvän totaalisesti. Claas ei vaan traktorina myy, Zetorikin olisi ollut helpompi myytävä. Epäillä sopii myös Wihurin tavoitetta kaksinkertaistaa Jontikan myynti. Hankkijan osalta kuitenkin traktorin myynnin hyvät myyntimäärät meni Jontikan mukana ja samalla Hankkijan traktoriasiakkaat.
Glaas Hankkijalle.
Anonyymi
6110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jontikan noin suurta myyntiosuutta ei voi muuten selittääkkään kuin hankkijalla,nytse tulee putoamaan sille sopivaan 2 prosentin luokkaan.
Jontikka on Viron yleisin traktori.
Jontikka Virossa
https://maaleht.delfi.ee/archive/traktoriturul-vahetus-liider?id=77943798
Viros on muutenki isoompia tiloja ja isoompia käälyjä, mihinä kääntyyllä. Tää Suomes pieniä pellonplättiä sielä täällä. Neuvostovallan aikana sielä oli näitä kolhoosia ja yksityisillä näitä olemattomia kasvimaita, Nyt tämä meirän touhu täälä taitaa muistuttaa vain pientä puuhastelua, joten lelut sitämukaa.
Kaikki sataa nyt Valtran laariin ja vähän Massikankin. Muut merkit ovat marginaalimerkkejä.
Ei Nyykkäri ja Case ole marginaalimerkkejä, niiden myynti jatkuu niin kuin tähänkin asti, saattaa jopa lisääntyä. Eikä Jontikan myyntikään suinkaan ole loppumassa, saattaa jopa kasvaa. Claasin myynnin en kyllä usko kohentuvan Hankkijallakaan.