Glaas Hankkijalle.

Anonyymi

Hankkija aloittaa Claas koneiden myynnin ja huollon. Leikkuupuimureiden ja rehusilppureiden osalta Claas on ihan hyvä ja myyvä kone, mutta traktoreiden osalta voi ennustaa Hankkijan traktorimyynnin näivettyvän totaalisesti. Claas ei vaan traktorina myy, Zetorikin olisi ollut helpompi myytävä. Epäillä sopii myös Wihurin tavoitetta kaksinkertaistaa Jontikan myynti. Hankkijan osalta kuitenkin traktorin myynnin hyvät myyntimäärät meni Jontikan mukana ja samalla Hankkijan traktoriasiakkaat.

6

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jontikan noin suurta myyntiosuutta ei voi muuten selittääkkään kuin hankkijalla,nytse tulee putoamaan sille sopivaan 2 prosentin luokkaan.

      • Anonyymi

        Jontikka on Viron yleisin traktori.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jontikka Virossa
        https://maaleht.delfi.ee/archive/traktoriturul-vahetus-liider?id=77943798

        Viros on muutenki isoompia tiloja ja isoompia käälyjä, mihinä kääntyyllä. Tää Suomes pieniä pellonplättiä sielä täällä. Neuvostovallan aikana sielä oli näitä kolhoosia ja yksityisillä näitä olemattomia kasvimaita, Nyt tämä meirän touhu täälä taitaa muistuttaa vain pientä puuhastelua, joten lelut sitämukaa.


    • Anonyymi

      Kaikki sataa nyt Valtran laariin ja vähän Massikankin. Muut merkit ovat marginaalimerkkejä.

      • Anonyymi

        Ei Nyykkäri ja Case ole marginaalimerkkejä, niiden myynti jatkuu niin kuin tähänkin asti, saattaa jopa lisääntyä. Eikä Jontikan myyntikään suinkaan ole loppumassa, saattaa jopa kasvaa. Claasin myynnin en kyllä usko kohentuvan Hankkijallakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe