Saako esim harmaata johdinta käyttää nolla johtimena jos johdin merkataan esim sinisellä sähköteipillä? Toisinpäinhän voi tehdä.
Vaihejohtimen käyttö nollajohtimena
Anonyymi
124575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tottakai voi käyttää mutta mikä estää käyttämästä sinistä? Onko väärät piuhat vedetty vai mikä? Olihan ennen vanhaan harmaa nolla joten ei siitä mitään haittaa ole, kunhan merkkaa hyvin molemmista päistä. Asennuksen selkeyden takia olisi hyvä sinistä nollana mutta eipä se harmaan merkkaaminen väärinkään ole. Onhan esim. MMO kaapeleissa pelkästään numerot johtimissa niin voithan sinä niistäkin merkata jonkun nollaksi. Ainut rajoitus koskee keltavihreää jota ei saa käyttää muuna kuin suojamaajohtimena.
Mikähän saa vastaamaan vaikka asiasta ei mitään tiedä...
"
SFS 6000-5-51
514.3.1.1 Nolla- tai keskipistejohdin
Nollajohdin tai keskipistejohdin on tunnistettava koko pituudeltaan sinisellä tunnusvärillä.
514.3.2 Monijohdinkaapelien johtimien tunnistaminen
Kaapeleissa, joissa on yli 5 johdinta, kukin johdin on tunnistettava väreillä tai numeroilla SFS-EN 60445 mukaisesti. Numeroilla tunnistettava johdin, jota käytetään suojajohtimena tai nollajohtimena, on merkittävä kussakin liitoskohdassa keltavihreällä tai vastaavasti sinisellä lisämerkinnällä. Numeroilla merkityt PEN-, PEL- ja PEM-johtimet pitää merkitä jokaisessa johtimen päässä keltavihreällä ja sinisellä merkinnällä.
Ohjauspiireissä käytetyissä 2…5-johtimisissa kaapeleissa, joissa ei ole sinistä johdinta, on sallittua käyttää yhtä johdinta nollajohtimena.
"
Milloin saamme MMJ:t joissa on numerot johtimissa, ei tarvitsisi värien kanssa leikkiä.
MMJ jossa on värien sijaan numerot tunnetaan nimellä MMO
Hienoa, en tiennytkään MMO:ta saa myös vähemmillä johdinmäärillä kuin 7-napaisena.
Kolmosen ja vitosen MMO riittää tavallisissa asennnuksissa.
Älkää nyt pilatko hyvää turhaa aloitusta
Aloituksessa ei ollut turhaa, tuo sinun kommenttisi ja väärä vastaus olivat turhia.
Kysymyshän oli aivan hyvä, tuo määräys että N pitää olla tunnistettavissa koko matkaltaan eli päiden merkinnät ei riitä (pl. nuo poikkeukset) ei tunnu olevan monellekaan tiedossa.
Ei tarvitse kysellä turhia kun käyttää oikeaa kaapelia !
Nollajohdin saa käyttää kuitenkin virtajohtona.
Kul k eehan nollassakin virta ja täysi jännite mitattavissa kun irroittaa kiskosta nollan kuorman kautta t ulee koko jännite nollaan.
Koko jännite?
Niin jos nolla on irti nolla kiskosta .
Nolla johtumessa mitattavissa 230v
Älä unta nää
Siinä puolet