Me tuotamme sitä pakosta samaan aikaan lisää, kun yritämme pysäyttää ilmastonmuutoksen. Todellisuudessa tuskin voimme koskaan tehdä muuta kuin yrittää hidastaa hiilidioksiidin lisääntymistä ilmakehään.
Ilmakehään noussut hiilidioksiidi pysyy siellä satoja vuosia
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hiilidioksidin määrä alkoi nousemaan kun teollistuminen alkoi ja todella vasta alle satavuotta sitten, luulen että peli on menetetty kun maailmassa riittää Trumppilaisen tyylisiä.
No, tämän vuoden hiilidioksiidin nousuun saattaa vaikuttaa nuo runsaat metsäpalot ympäri Mpalloa,..Austraalia, Brasilia, Ranska, Intia ja California, eikä ne olleet mitään pieniä paloja, vaan laajoja ja pitkäaikaisia!
Eikö ne muka missään vaikuttaisi ?- Anonyymi
sini.s kirjoitti:
No, tämän vuoden hiilidioksiidin nousuun saattaa vaikuttaa nuo runsaat metsäpalot ympäri Mpalloa,..Austraalia, Brasilia, Ranska, Intia ja California, eikä ne olleet mitään pieniä paloja, vaan laajoja ja pitkäaikaisia!
Eikö ne muka missään vaikuttaisi ?Nöin on. Viherhuumeyle vääntää autoilun viaksi..
sini.s kirjoitti:
No, tämän vuoden hiilidioksiidin nousuun saattaa vaikuttaa nuo runsaat metsäpalot ympäri Mpalloa,..Austraalia, Brasilia, Ranska, Intia ja California, eikä ne olleet mitään pieniä paloja, vaan laajoja ja pitkäaikaisia!
Eikö ne muka missään vaikuttaisi ?Hiljattain juuri katselin karttaa maailman metsäpaloista ja ihan kauhistuin, kuinka niitä on joka puolella.
Maailman päästöistä Suomen osuus on 0,15%, josta henkilöautojen osuus 10%.
Suurin päästöjen tuottaja on energian tuotanto.
- Anonyymi
alottajalle :
ota huomioon
jatkuvat kokoaikaiset valtavan suuret metsäpalot,
siinä on todellinen syy
miksi maapallon ilmakehä muuttuu
ilmasto lämpenee,
ihminen on pieni tekijä kokonaisuudessa,
kiinan ja muittenkin suuiuuuuurten maitten teollisuus on myös osasyllinen, kaikki muu on pientä
ja turhaa vouhotusta asian tiimoilta,
jos metsäpaloja ja suurten maitten teollisuuden päästöjä ei saada kuriin
on ohmiskunnan aivan turha yrittää estää ilmastonmuutosta,
pienessä suomessa vouhotus on menny aivan liiallisuuksiin,
suomella ei ole mitään mahdollisuuksia estää ilmastonmuutosta, ainostaan voi myydä kehittynyttä tekniikkaa maailmalle, joilla estetään esm. teollisuudet päästöt,
jos ny yleensäkkä on vielä keksitty tehokkaita suodattimia teollisuuden tarpeisiin,
ei jaksa enään kuunella koko asiasta mitään,- Anonyymi
"Myydä kehittynyttä tekniikkaa maailmalle" ? Idealistinen ajatus.
Sitä ennen kaikkien pahimpien saastuttajamaiden pitäisi vaihtaa energialähteensä kokonaan
ja rakentaa laitoksensa uusiksi,
että sitä kehittynyttä tekniikkaa voisi käyttää.
Ei ne rakenna Suomen myyntimies-puheilla niitä. Rakentaminen tarkoittaa valtavia investointeja, jotka syö tuottoja ja voittoja. Anonyymi kirjoitti:
"Myydä kehittynyttä tekniikkaa maailmalle" ? Idealistinen ajatus.
Sitä ennen kaikkien pahimpien saastuttajamaiden pitäisi vaihtaa energialähteensä kokonaan
ja rakentaa laitoksensa uusiksi,
että sitä kehittynyttä tekniikkaa voisi käyttää.
Ei ne rakenna Suomen myyntimies-puheilla niitä. Rakentaminen tarkoittaa valtavia investointeja, jotka syö tuottoja ja voittoja.Niinpä, jotta tuo onnistuisi, siihen tarvitaan lainsäädäntöä ja valvontaa kussakin maassa.
Taitaa olla utopistinen ajatus sekin, ainakin joidenkin osalta.
- Anonyymi
Metsäpaloja on jokavuosi, viime vuonna Ilmasto roisto Trumppi tulipalojen keskellä että metsiä olisi havoitava niikuin suomessa haravoidaan,
- Anonyymi
Korj.haravoitava
- Anonyymi
Jaha
sitä on luettu jotain mediaa pravdako kirjoittaa ilmastosta tai peräti yle
selvisikö aloittajalle miksi hiilidioksidi on ympäristökaasu ja typpi ei ole vaikka sitä on todella paljon
maailman yleisimmät alkuaineet ovat vety ja helium
ovatko ne ympäristökaasuja
hiilidioksidi on mutta onko hiilimonoksidi
selvisikö mitään vai vain toistatteko ns. asiantuntijan ajatuksia
tämä on vain sen takia, että kommentoin tyyliä näille kirjoituksille
setä kertoo jossain jotain ja
siitä aihe mutta onko taustat ymmärtää - Anonyymi
Jatkan vielä vähän
Intian hallitus on kieltänyt lehmänpaskan polton Taj Mahalin mauseleumin vieressä ettei se sula happosateeseen
mutta
muualla saa polttaa niin kuin huvittaa
India has banned the burning of cow dung fuel cakes near the Taj Mahal
Nämä Suomen päästöjutut ovat vitsi Jokainen on käynyt kasvihuoneessa, kasvihuoneilmiö jolloin ilmakehän allimmat osat lämpiävät auringon säteilystä, mutta kasvihuoneilmiö estää lämmön siirtymistä pois, mitä enemmän kasvihuonekaasuja ilmassa sen lämpiämpää on.
Kuuntelin äsken eduskunnan keskustelua jossa persut ainoana puolueena piti ilmastonmuutosta vouhotusta johon ei pitäisi kiinnittää huomiota, mutta maahanmuutto maahanmuutto oli suurin syy taloutemme huonoon tilaan, työperäistä maahanmuuttoa vastustavat, kuitenkin heidän varjobudjetti on täysin nolla muitten puolueitten mielestä.- Anonyymi
Suomalaisilla on hauska luulo, että "me" alkaisimme myydä "kehittynyttä tekniikkaa"
maille, jotka käyttävät fossiilista energiaa.
"Kehittynyt tekniikka" ei ole mikään "ultramoderni pölynimurin suodatin"
joka voidaan asentaa näppärästi vanhoihin valtaviin tuotantolaitoksiin ja kas !!!
Hokkus pokkus !!! Ilma alkaa heti puhdistua kuin taikaiskusta ja Suomi rikastuu
joka mantereella !!!
Lähtekää myyntitykeiksi Intiaan ja Kiinaan ja tulkaa kertomaan kuinka pitkälle pääsitte esittelemään "kehittynyttä tekniikkaa" ! - Anonyymi
valvojasika poisti tekstin jossa oli hiukan englantia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä
delhi on tukehtumassa ja siellä tehtii korkeimman oikeuden päätöksiä tänään
mutta valvoja ei anna kertoa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342735Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362581Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962084Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401951Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121732- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271113