Tarkoituksena rakentaa omakotitalo suht isolle eli viisihenkiselle perheelle. Vielä ei vastaan ole tullut sitä "täydellistä" talopohjaa - olisiko teillä hyviä ideoita/ehdotuksia toimivasta talopakettiratkaisusta?
Talo viisihenkiselle perheelle
Ideoita etsiskelevä
113310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannattaisiko suunnitella sellainen ?? Siis hahmottaa ja kartoittaa mitä, ja minne haluatte. Loppu hoituu kyllä sitten jo suhteellisen helposti. Valmiina site tuskin löytyy jos ei halua tehdä kompromissejä.
3 - 4 h ja keittiö, löytyy jokaisesta talokirjasta ja ne on arkkitehdin tekemiä.
ole arkkitehtiä nähneetkään. Etsitte vain vakio tontin vakio ihmisille, niin johan sopii. Toivottavasti naapuritkin ovat vakio tyyppipohjilla liikenteessä niin on helpompi vääntää se teidän vakiopohja niin että ette häritse naapurien kanssa kohtuuttomasti toisianne. Toisaalta sillä lailla se vakioperuspohjan kanssa varmaan vakioperusperheellä menee. 3 h k on ainakin liian pieni talo tuolle vakioperheelle muutaman vuoden päästä viimeistään.
katsokaas
http://www.kastelli.fi/suosikit2005/Suosikki7p.php
ja toinen:
http://www.kastelli.fi/omakotitalot/kart120p.php
Noitahan juuri on mukava tonteille vääntää. Olkkari pikkuloosina keskellä keittiötä vastapaatä, Älväri tulee edes huomattavasti edullisemmaksi.
Minusta tuo Kastellin suosima putki ullakko ei ole kovin käytännöllinen. Isompi yläkerta paljon parempi ratkaisu silloin aulallakin on jotain käyttöä. Molemmat talot sellaista mallia, että 2 lasta pitäis olla jo aika isoja pärjätäkseen yksin yläkerrassa.
Isolle perheelle huonot noi kaks vaihtoehtoa Kastellilta. Alakerran kylppärissä 5 hlö ehdottomasti tarvii kaksi suihkua tila hankalan mallinen. Yläkerrassa pitäis myös olla kylppäri. Eteenkin siinä vaiheessa kun on kolme murrosikäistä aivan ehdoton.
Hei! Meillä on 5 henkinen perhe lapset 13v, 3v ja 1,5v. Meille valmistui Lapplin Peiponpesä 157 n. vuosi sitten. Olemme olleet tosi tyytyväisiä.
Yläkerrassa 3 mh, meille vanhemmille isompi n. 17m2 ja pikkuisille molemmille omat huoneet 10m2 lisäksi kohtuullisen kokoinen aula ja kylpyhuone, sekä parveke. Alakerrassa on 13 vuotiaalla oma huone omassa rauhassa tilaa 12m2, lisäksi työhuone 9m2, iso pirtti, khh ja sauna ph. Tilaa on sopivasti ja mitään ylimääräistä ei ole. Tietenkin mikäli varallisuus antaa myöten tokihan takkahuone yms on mukavia. Tämä oli meille mukava missä on kaikki tarpeellinen, mutta ei kuitenkaan älyttömän kallis.
Lapplilla ja varmasti muissakin firmoissa pohjia on mahdollista muutella omien mieltymysten mukaan.
Meitä on 2 aikuista ja lapset: 14v, 10v, 7v ja 2v. Aiomme kaalistua desingtalon Vihtoriin. Siinä on toimiva pohja ja kaikki se, mikä talossa kuuluukin meidän mielestä olla. Toimivia pohjia löytyy taatusti kaikilta talovalmistajilta, mutta jokaisellahan on ne "omat" jutut, jota talossa pitää olla.
En tiedä, minkä ikäisiä lapsia teillä on, mutta tässä pari asiaa, joita itse ison perheen äitinä arvostaisin: Eteisessä pitää olla vaatehuone ja kodinhoitotilaan (=vaatehuoltotilaan) vaatehuone myös. Yksi huoneista voisi olla olohuoneen yhteydessä siten, että se on tarpeen mukaan mahdollista muuntaa lapsen omaksi tilaksi tai työpisteeksi tai kirjastoksi. Joskushan lapset kotoa pois muuttavat..ja siihen liittyen, että joskushan mekin vanhenemme ja sitten on vaikea kiivetä portaita eli talo yhteen tasoon. En myöskään ymmärrä, miksi monissa valmispohjissa kuljetaan keittiön läpi pesutiloihin!!Esimerkiksi Kreivi-talojen Karpalo on upea, Jetta-talon Haapala 1, 2, 3,4 , Jetta-talon Tapiola, Vajataloillakin on hyviä (löytyy ainakin osoitteesta www.finndomokoti.fi).
Ennen kaikkea jos lapset ovat jo hieman isompia (kouluikäisiä) niin rakentakaa jos suinkin mahdollista kolmeen tasoon..pohjakerros lapsille, keskikerros yhteiseen oleskeluun ja ruokailuun, ylin kerros vanhempien makuutiloiksi.Ja tietysti joka kerrokseen vessat ja suihkumahdollisuudet- vaatii ehkä hieman enemmän kukkarolta venymistä ( tai pankilta) , mutta parhaiten toimiva systeemi kokemuksella!!!