Poiki hieho helmikuun alussa,alkoi lypsääkin kohtuullisesti.Nyt on parin vkon aikana rintapäähän kasvanut reilun jalkapallon kokonen pallukka.Lääkäri totesi nestekertymäksi joka taas johtuu sydämen vajaatoiminnasta.Harmittaa laittaa teuraaksi kun on kuitenkin kiltti&rauhallinen eläin ja katoa talven aikana käynyt navetassa muutenkin.Sanottakoon vielä että hieho ei ole voinut oikein kolhiakaan itteensä.Kellään sattunu vastaavaa/hoitokokemuksia?Lääkärin mielestä vain pitkäaikanen lääkitys saattaisi auttaa,muttei tunnu järkevältä/ole taloudellista...Teurasauto tulee huomenna,ellei elikon pumppu tilttaa aiemmin..
Vaiva hieholla..
Valtrakas
91109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meilläkin tuli kerran yhdelle hieholle hirmuinen pallukka kaulan ja rintalastan yhtymäkohtaan. Eläinlääkäri kutsui sitä helluvaksi ja sanoi ettei ole mikään vaarallinen juttu. Neste kuulemma vain kertyy siihen kohtaan helpoiten. Eläin on vieläkin karjassa, poikinut jo kolme kertaa.
Lehmille voi tulla nestekertymiä moniin paikkoihin. Muista parin lehmän etupolvea, jossa oli melko suuri nestekertymä. Parren pinta voi
aiheuttaa hiertymiä. Lehmällä/hieholla voi olla
kudostyyppi, joka on näille altis. Kuuntelikö eläinlääkäri hiehon sydänäänet huolella ja oliko hänen diagnoosinsa sydämen vajaatoiminnasta oikea.
Tällaisia ajatuksia tuli mieleen...
Onko lehmä muuten pirteä? Sydänvaivat yleensä aiheuttavat uupumusta, ei millään tahdo jaksaa nousta ylös jne. Oireena voi olla myös viileät korvat ja sinertävät limakalvot, varsinkin vaikeissa tapauksissa.
Entä onko turvotusta pallukan lisäksi muualla? Sydämen vajaatoiminnassa nimittäin tulee yleistä turvotusta, joka kyllä näkyy parhaiten etupäässä varsinkin leuan alla ja kaulalla, mutta harvemmin kai neste kertyy ainoastaan yhteen paikkaan...?
Tutkiko eläinlääkäri sydäntä tai lehmää muuten, vai tekikö diagnoosin pelkästään pallukan perusteella?
..Oltu tässä vähän menossa tänään.. Siispä:Lääkäri kuunteli sydäntä hyvän tovin&paineli sormin&tunnusteli,aristaako jne.Sanoi pumpun melkosesti tikuttavan,syke toista sataa.. Elikko ei kyl ihan pirtee ole,lypsylle pitää patistaa,makailee pääasias.Turvotusta ei viel muualla,mut patti näyttäs kasvavan joka päivä..Käy kohta parsi ahtaaksi.Taidan antaa sen teurasauton huomenna vierailla,tulis parempi tili ku"raatoauton"jäljiltä..Sekin kun jo pari kertaa tänä vuonna käyny.Että näin. Kiitos kaikille kommenteista ja sukkelaa keväänköllykkää!
Morjens!..Kaikesta"ennakkouhoamisesta"huolimatta arvioin ammun oloa seuraavana aamuna uudelleen..Kuinkas kävikään,tein ns.takinkääntötempun:)ja peruin teurashaun.Saas nähdä kuin käy,se riski tietty olemas et kyseinen nauta joku päivä parressa"hokit suorina"..Mut tuleepahan nyt tämäkin kokeilluksi.Se patti ei enää näytä kasvavan.Elikko miuta kai kiittäny n.30kgn päivätuotoksel.
Teuraaks vaan ei tollasia pallukoita ruveta hoitamaan. Saa ainaki lihat hyötykäyttöön kun ei ole lääkitty.
Aina kannattaa antaa eläimelle mähdollisuus parantua. Ei mitää teuraaks vaan, aina kannattaa yrittää. Jos hyvä eläin on niin mahollisuuden ansaitsee.
jos kerran kyseessä on lupaavan oloinen hieho...
tuollainen hieho ei ole edes vielä maksanut takaisin sitä hintaa mikä sen kasvatukseen on mennyt, sekään kun ei ilmaista ole... tokihan se teurasauto on parempi kuin raatoauto, mutta ei se sillä lihanhinnalla itseään takaisin maksa... kannatavampaahan se jos toivoa paranemisesta olisi ollut niin hoitaa kuntoon ja lypsättää muutama vuosi ja sitten teuraaksi... sydänvaivojen kanssa ei kuitenkaan kannata alkaa leikkimään
....Toivotaan parasta hiehon suhteen ja toivotaan että tokenee!