Vartijan työasusta pystyisi vielä säästämään

Anonyymi

Työnantajille tulisi isot kustannukset jos he noudattaisivat työehtosopimusta ja ostaisivat työntekijöilleen vaatteet, asusteet ja varusteet. Mainitaanhan samassa pykälässä, että työnantaja on velvollinen hoitamaan vaatteiden vaihtamiset, pesut ja korjauksetkin. Näiden asioiden hoitaminen on työaikaa. Työnantajat ovatkin jo pitkään aikaan säästäneet näissä asioissa ja kierrättävät vanhoja ja likaisia housuja ja paitoja työntekijöiltä toisille. Jotkut firmat eivät osta enää housujakaan. Työntekijäthän ostavat itse vyöt, varusteet, kengät, pipot, hanskat yms. Silti tässäkin asiassa voisi työnantajat kuitenkin vielä hieman nipistää!

Säästö alkaa ässällä ja ärjestyksenvalvoja puolella usein säästetäänkin ja siellä tarjotaan työntekijöille vain rintaneula, joita pidetään pubeissa ja ne ovat yhteiskäytössä. Vartiointipuoli voisi ottaa mallia ja ostaa yhteiskäyttöön muutamia halpoja heijastinliivejä, joissa lukee "VARTIJA - väktare" rinnassa ja selässä. Rintaan voisi painattaa työnantajan nimen. Näin ei tarvitsisi ostaa jokaiselle omia vaatteita. Piirivartijat voisivat säilyttää heijastinliivejä toimistossa tai jos sellaista ei ole niin autossa. Paikallisvartijat säilyttäisivät heijastinliivejä omassa kohteessa. Näitä voisi olla esim. yksi S, yksi L ja yksi XXL joten kaikille riittää sopivanlaiset liivit.

49 § Vartijan asu

Työnantaja hankkii sisäministeriön määräysten mukaisen vartijan asun. Muut tehtävän edellyttämät asusteet tai varusteet kustantaa työnantaja, koiraa lukuun ottamatta.

Asun on luovutettaessa oltava puhdas ja ehjä. Asun pesut ja korjaukset kustantaa työnantaja. Asun vaihtaminen pesua tai korjausta varten suoritetaan työaikana, jos se työn kannalta on mahdollista. Asun vaihtamisesta aiheutuvat ylimääräiset kustannukset korvaa työnantaja. Asujen pesusta voidaan pääluottamusmiehen kanssa paikallisesti sopia toisin. (51 §)

LYTP sanoo näin:

23 §
Vartijan asu

Vartijan asun tulee olla siisti ja asianmukainen. Vartija tulee tunnistaa asustaan vartijaksi. Vartijan asusta on käytävä ilmi, minkä turvallisuusalan elinkeinoluvan haltijan palveluksessa vartija on.

Vartijan asun sekä asussa käytettävien merkkien ja tekstien on erotuttava selvästi poliisin, rajavartiolaitoksen, Tullin, Rikosseuraamuslaitoksen ja pelastushallinnon käytössä olevista virkapuvuista ja sotilaspuvuista sekä niissä käytettävistä virallisista merkeistä ja teksteistä.

Poliisihallitus voi kieltää asun, merkin tai tekstin käyttämisen, jollei se ole tämän lain tai tämän lain nojalla annetun sisäministeriön asetuksen mukainen.

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L2P23

1

308

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä idea tosiaan ja en usko, että ketään tuo edes haittaisi. Työnantajat ja esimiehet vain painottavat, että LYTP:ssä lukee "vartijan asun pitää olla selkeästi tunnistettavissa". Ei vartijat osaa sitä pykälää itse LYTP:stä katsoa, että miten se kokonaisuudessaan menee saati sitten TES:siä lukea.

      Tässä on vähän aloittajan tarkoittaman kaltainen liivi. Tosin hinta on älytön. Ihan noita perus mustia liivejä, joissa on heijastimet saa painatettuna 10€.

      Monessa firmassahan sanotaan, että omat mustat vaatteet pitää olla käytössä niin niiden päälle kun iskee liivin niin toimeksiantajat ja näiden palveluksessa oleva henkilökunta heti olettaa, että vartiointiliike on maksanut koko asun.

      Itse olen eri toimeksiantajien kohteissa tuonut henkilökunnalle ilmi, että olen maksanut kaikki omasta pussista mitä minulla on päällä lukuunottamatta tunnuslätkiä ja firman lätkää. Ilmeet ovat hyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2291
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      58
      755
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      731
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      80
      569
    5. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      519
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      514
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      512
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      510
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      510
    10. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      176
      503
    Aihe