Vartijan työasusta pystyisi vielä säästämään

Anonyymi

Työnantajille tulisi isot kustannukset jos he noudattaisivat työehtosopimusta ja ostaisivat työntekijöilleen vaatteet, asusteet ja varusteet. Mainitaanhan samassa pykälässä, että työnantaja on velvollinen hoitamaan vaatteiden vaihtamiset, pesut ja korjauksetkin. Näiden asioiden hoitaminen on työaikaa. Työnantajat ovatkin jo pitkään aikaan säästäneet näissä asioissa ja kierrättävät vanhoja ja likaisia housuja ja paitoja työntekijöiltä toisille. Jotkut firmat eivät osta enää housujakaan. Työntekijäthän ostavat itse vyöt, varusteet, kengät, pipot, hanskat yms. Silti tässäkin asiassa voisi työnantajat kuitenkin vielä hieman nipistää!

Säästö alkaa ässällä ja ärjestyksenvalvoja puolella usein säästetäänkin ja siellä tarjotaan työntekijöille vain rintaneula, joita pidetään pubeissa ja ne ovat yhteiskäytössä. Vartiointipuoli voisi ottaa mallia ja ostaa yhteiskäyttöön muutamia halpoja heijastinliivejä, joissa lukee "VARTIJA - väktare" rinnassa ja selässä. Rintaan voisi painattaa työnantajan nimen. Näin ei tarvitsisi ostaa jokaiselle omia vaatteita. Piirivartijat voisivat säilyttää heijastinliivejä toimistossa tai jos sellaista ei ole niin autossa. Paikallisvartijat säilyttäisivät heijastinliivejä omassa kohteessa. Näitä voisi olla esim. yksi S, yksi L ja yksi XXL joten kaikille riittää sopivanlaiset liivit.

49 § Vartijan asu

Työnantaja hankkii sisäministeriön määräysten mukaisen vartijan asun. Muut tehtävän edellyttämät asusteet tai varusteet kustantaa työnantaja, koiraa lukuun ottamatta.

Asun on luovutettaessa oltava puhdas ja ehjä. Asun pesut ja korjaukset kustantaa työnantaja. Asun vaihtaminen pesua tai korjausta varten suoritetaan työaikana, jos se työn kannalta on mahdollista. Asun vaihtamisesta aiheutuvat ylimääräiset kustannukset korvaa työnantaja. Asujen pesusta voidaan pääluottamusmiehen kanssa paikallisesti sopia toisin. (51 §)

LYTP sanoo näin:

23 §
Vartijan asu

Vartijan asun tulee olla siisti ja asianmukainen. Vartija tulee tunnistaa asustaan vartijaksi. Vartijan asusta on käytävä ilmi, minkä turvallisuusalan elinkeinoluvan haltijan palveluksessa vartija on.

Vartijan asun sekä asussa käytettävien merkkien ja tekstien on erotuttava selvästi poliisin, rajavartiolaitoksen, Tullin, Rikosseuraamuslaitoksen ja pelastushallinnon käytössä olevista virkapuvuista ja sotilaspuvuista sekä niissä käytettävistä virallisista merkeistä ja teksteistä.

Poliisihallitus voi kieltää asun, merkin tai tekstin käyttämisen, jollei se ole tämän lain tai tämän lain nojalla annetun sisäministeriön asetuksen mukainen.

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L2P23

1

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä idea tosiaan ja en usko, että ketään tuo edes haittaisi. Työnantajat ja esimiehet vain painottavat, että LYTP:ssä lukee "vartijan asun pitää olla selkeästi tunnistettavissa". Ei vartijat osaa sitä pykälää itse LYTP:stä katsoa, että miten se kokonaisuudessaan menee saati sitten TES:siä lukea.

      Tässä on vähän aloittajan tarkoittaman kaltainen liivi. Tosin hinta on älytön. Ihan noita perus mustia liivejä, joissa on heijastimet saa painatettuna 10€.

      Monessa firmassahan sanotaan, että omat mustat vaatteet pitää olla käytössä niin niiden päälle kun iskee liivin niin toimeksiantajat ja näiden palveluksessa oleva henkilökunta heti olettaa, että vartiointiliike on maksanut koko asun.

      Itse olen eri toimeksiantajien kohteissa tuonut henkilökunnalle ilmi, että olen maksanut kaikki omasta pussista mitä minulla on päällä lukuunottamatta tunnuslätkiä ja firman lätkää. Ilmeet ovat hyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2803
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1442
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1133
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe