Yritin vaihtaa itse Lanceriini (1990, 1,5l 12 valve) jakohihnaa, mutta homma tyssäsi kampiakselin pyörään, jota ei himasysteemeillä saanut irti. Tartteeko tässä kohdin pakostakin jotain huoltofirmaa, vai voiko hoitaa itse?
Ja toinenkin ongelma ilmeni: kiristin hihnaa ja nyt tuloksena on omituinen sivuääni käydessä. Kuin joku hankaisi johonkin. Olisiko kiristäjän laakerit tms. päässeet kuivumaan/menneet sököksi? Onko teillä ollut vastaavia kokemuksia?
Ja toinenkin ongelma ilmeni: kiristin hihnaa ja nyt tuloksena on omituinen sivuääni käydessä. Kuin joku hankaisi johonkin. Olisiko kiristäjän laakerit tms. päässeet kuivumaan/menneet sököksi? Onko teillä ollut vastaavia kokemuksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
yleensä kampuran pyörää ei autoissa irroteta jakohihnaa vaihdettaessa vaan joku kiristyssysteemi löytytetään, eli joku vesipumppu tms löysätään ja uusi hihna paikoilleen. Jos hihna menee vesipumpun kautta, olet ehkä kiristäny hihnan liian tiukalle joka aiheuttaa vesipumpun hajiamisen, joka aiheuttaa hihnan katkeamisen, joka aiheuttaa koko koneen paskaksi.
Hommaa kirjastosta korjauskirja ja kato ohjeet.
Jos taas hihna on vaihdettu oikein niin se on ehkä vaan liian kireellä.
Kyllä se ainaki ooppelissa pittää ottaa kampuran pyörä pois, tosi on että mahd kiristin tai vesipumppu kannattaa vaihtaa samalla.
Pistä ykkönen päälle ja väännä avainta kunnes tiukkenee, sitten lyö vasaralla avaimen varteen (pitkä varsi auttaa) aukipäin, pitäisi aueta näin...
onko hihnakotelo kunnolla paikoillaan ettei hinkkaa siihen?
muista panna merkit kohilleen ku vaihat hihnan, muuten tullee kallis remontti...
Kampiakselin kiilahihnapyörä pitää irrottaa.
Laita 1. vaihde päälle ja pyydä joku painamaan jarrua. Pultti on tiukassa.
Hihnan kireyden voi tarkistaa, kun painaa hihnaa kohtalaisen voimakkaasti. Hihnan pitäisi painua n. 1/4-osan verran pultin kannan leveydestä. (kiristinrullan oikeanpuoleinen pultti)
Laita kiintolenkkiavain pulttiin, ja pyöritä moottoria niin, että avain tukeutuu esim. vetoakseliin (eikä putoa enää vaikka päästät irti). Sitten vain pikku pyöräytys starttimoottorilla -ja voilá, hihnapyörä on irti!
Täytyy tietysti miettiä tarkoin, hallitseeko ko. operaation, ettei vahinkoja satu..