tarkkaavaisuus nolla

Anonyymi

voiko tarkkaavaisuutta kehittää, kun eräällä henkilöllä perheessä huomion kiinnittäminen joihinkin asioihin on vaikeaa. se aiheuttaa närää perheessä. jos hänen täytyy tehdä jokin tärkeä asia, niin ei osaa kskittyä siihen, vaikka asia olis nenän edessä.oliskohan jotain aivosumua tms. olisko aihetta huolestua vai onko normaalia. entä jos saa joskus lapsia, tai pitää vahtia jonkin toisen lapsia, joka ei tiedä sitä että on keskittymisvaikeuksia. epäonnistumisia monissa tehtävissä usein juuri huonon tarkkaavaisuuden takia. mutta kun ei perheenjäseniä voi vaihtaa. hän ei itse tunnusta, että jotain on vialla, ei ehkä tiedosta sitä. stressaavaa muiden kannalta, kun joutuu keskittymään asioihin hänenkin puolestaan omien asioiden lisäksi.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ADD? Onko tutkittu?
      "ADD (Attention Deficit Disorder) pitkälti kuin ADHD mutta ilman ylivilkkautta. Ongelmia keskittymisen ja tarkkaavuuden säätelyssä: toiminnanohjauksessa, tekemisen aloittamisessa tai loppuun saattamisessa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      193
      4271
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      97
      2808
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      154
      2321
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2260
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      44
      2212
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2047
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1889
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1881
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1866
    Aihe