Janne Ahonen veti tasamaalle ja loukkaantui, olisi varmaan hypännyt pitemmälle, mutta veti hypyn alas tasaselle ”jo” 240 m:n kohdalla. Keskitason hyppääjätkin pääsivät 230:n korville.
Mikä meitä ihmisiä vaivaa?
Vaadimme komeita hyppyjä ja järjestäjät antavat hypätä ennätysloikkia hyppääjien terveyden kustannuksella.
Janne on huikean ylivoimainen, onneksi ei kuitenkaan pahemmin loukkaantunut, koska nilkutti palkintokorokkeelle.
Kiitos Janne, olet upea urheilija!
Janne Ahonen
4
541
Vastaukset
Hyppylavan pitaisi olla niin alhaalla, etta tusinahyppaajat paasisivat vain n. 200 m:riin (tassa tapauksessa) ja huiput yltaiivat huippupituuksiin.
- Maalaismies*
Upea päivä urheilullemme tämä päivä oli. Janne melkein tappoi itsensä, Kimiltä meni rengas mutta Suomen naiset veivät voiton Falunissa.
En tiedä, ovatko nämä tärkeitä asioita. Eivät nämä ainakaan pahoja asioita ole. Se että tapellaan olemassaolosta...On urheilu parhaimmillaan hyvää viihdettä ja kaunista katsottavaa esim. taitoluistelu. Kauneudesta ei voi puhua silloin kun kilpailija hiihtää räkä poskella tai maratoonari oksentaa maalisuoralla.
Urheilijalle itselleen se on totisinta totta, työtä, hikeä ja harjoittelua. Menestymisen vaatimukset lisäävät paineita.
Miksi emme vaan katsoisi hyviä suorituksia ja iloitsisi menestyksestä oli hän minkämaalainen hyvänsä?
Olen aina ihmetellyt japanilaisten mäkihyppääjien uhkarohkeutta, kun he kamikazen lailla heittäytyvät liikkumattomiksi PATSAIKSI syvälle suksien väliin.
Helsingin kisoissa taas kauan sitten ihailtiin päinvastaista, kun täydellisen sopusuhtaiset, kauniit ihmiset kuin antiikin PATSAAT lähtivätkin yhtäkkiä liikkeelle pinkomaan satasta salaman nopeudella. Yksi heistä oli Carl Lewis. Nykyisin kuulemma näyttelijä ja laulaja.
- tuire
Hello, Janne on äärettömän mielenkiintoinen urheilija ja ihminen. Olen joskus tavannut hänet ja jutellut pitkät jutut. Oikea härkä. Hienoa, että olet fiksu. Etkä ole linjalla Nykänen. Luojan kiitos. Olemme ylpeitä saavutuksistasi. Saat kaiken tukemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402977- 702417
- 1742314
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331998- 181396
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411356Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221353- 131239
- 101234
- 221211