Miten siis saan lisättyä pioneja? Jos se tehdään pistokkaista niin milloin niitä otetaan ja minkä kokoisia? Voiko pionia lisätä siemenistä?
lisää pioneja
Gigi
46245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vastaus: Isoja pionikasvustoja voi lisätä jakamalla varovasti aikaisin keväällä tai kukinnan jälkeen loppukesällä. Pioneja voidaan lisätä myös siemenestä. Siemenet kerätään syksyllä ja kylvetään keväällä. Näin ne saavat tarvitsemansa lämpö- ja kylmäkäsittelyn kesän ja seuraavan talven kuluessa. Pioni itää hitaasti, joten itäneitä taimia voi ilmaantua vielä 3-4 vuoden kuluttua kylvöstä. Siemenet kannattaa kylvää ruukkuun, jotta juuri ei vahingoitu uudelleen istutettaessa.
Jakaminen
Kasvi tarvitsee kasvurauhaa, eikä sitä tulisi jakaa kuin korkeintaan 3-4 vuoden välein.
Anteeksi nyt tyhmä kysymys mutta miten jakaminen käytännössä tapahtuu? otetaan juurakko ja halkaistaan kahtia?
Yleinen sääntö on että, keväällä ja alkukesällä kukkivat lajit jaetaan syksyllä ja syksyllä kukkivat keväällä. Näin niiden kasvu ja kukinta kärsivät mahdollisimman vähän. Jaettava kasvipehko kaivetaan ylös lapiolla mahdollisimman suurella juuripaakulla. Juurakon suuruudesta riippuen kasvi jaetaan kahteen tai useampaan osaan käsin tai lapiolla. Jokaiseen jako-osaan yritetään saada jäämään pala kunnon juurta ja muutama hyvä kasvusilmu.
Suosittelen kuitenkin hankkimaan muutaman uuden pionin, kuin jakamaan, koska pioni ei pidä siitä, se vaatii LÄHESTULKOON elinikäisen kasvurauhan.
Jos ryhdyt jakamaan, niin jaa korkeintaan kahteen osaan, tulee enempi juurakkoa.(varmempi kasvuunlähtö)
Mene kasvitarhaan ja osta uusia taimia. Nyt on paljon laajemmat valikoimat kuin muutama vuosi sitten oli, saat eri kokoisia ja -näköisiä.
Jakamalla juurakon menetät useamman vuoden kukinnot, sillä pioni ei halua että siihen kosketaan.