lisää pioneja

Gigi

Miten siis saan lisättyä pioneja? Jos se tehdään pistokkaista niin milloin niitä otetaan ja minkä kokoisia? Voiko pionia lisätä siemenistä?

4

6070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juulia

      Vastaus: Isoja pionikasvustoja voi lisätä jakamalla varovasti aikaisin keväällä tai kukinnan jälkeen loppukesällä. Pioneja voidaan lisätä myös siemenestä. Siemenet kerätään syksyllä ja kylvetään keväällä. Näin ne saavat tarvitsemansa lämpö- ja kylmäkäsittelyn kesän ja seuraavan talven kuluessa. Pioni itää hitaasti, joten itäneitä taimia voi ilmaantua vielä 3-4 vuoden kuluttua kylvöstä. Siemenet kannattaa kylvää ruukkuun, jotta juuri ei vahingoitu uudelleen istutettaessa.
      Jakaminen
      Kasvi tarvitsee kasvurauhaa, eikä sitä tulisi jakaa kuin korkeintaan 3-4 vuoden välein.

      • gigi

        Anteeksi nyt tyhmä kysymys mutta miten jakaminen käytännössä tapahtuu? otetaan juurakko ja halkaistaan kahtia?


      • juulia
        gigi kirjoitti:

        Anteeksi nyt tyhmä kysymys mutta miten jakaminen käytännössä tapahtuu? otetaan juurakko ja halkaistaan kahtia?

        Yleinen sääntö on että, keväällä ja alkukesällä kukkivat lajit jaetaan syksyllä ja syksyllä kukkivat keväällä. Näin niiden kasvu ja kukinta kärsivät mahdollisimman vähän. Jaettava kasvipehko kaivetaan ylös lapiolla mahdollisimman suurella juuripaakulla. Juurakon suuruudesta riippuen kasvi jaetaan kahteen tai useampaan osaan käsin tai lapiolla. Jokaiseen jako-osaan yritetään saada jäämään pala kunnon juurta ja muutama hyvä kasvusilmu.
        Suosittelen kuitenkin hankkimaan muutaman uuden pionin, kuin jakamaan, koska pioni ei pidä siitä, se vaatii LÄHESTULKOON elinikäisen kasvurauhan.
        Jos ryhdyt jakamaan, niin jaa korkeintaan kahteen osaan, tulee enempi juurakkoa.(varmempi kasvuunlähtö)


    • kasvitarhasta

      Mene kasvitarhaan ja osta uusia taimia. Nyt on paljon laajemmat valikoimat kuin muutama vuosi sitten oli, saat eri kokoisia ja -näköisiä.

      Jakamalla juurakon menetät useamman vuoden kukinnot, sillä pioni ei halua että siihen kosketaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10199
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      233
      5906
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5384
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      92
      5010
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      6
      2676
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2572
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2404
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2224
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      381
      2171
    Aihe