Jos on sama haploryhmä (mt) ja serkkutestissä 5. – etäinen serkku -osuma, miten monen sukupolven päässä yhteinen esiäiti voisi korkeintaan olla?
Ilman serkkuosumaa sukupolvia saattaisi olla jopa kymmeniä, mutta osuma serkkutestissä tuonee sen lähemmäksi. Serkkutestin osuma tulee juuri tuon äitilinjan kautta.
Osuma haploryhmän ja serkkutestin kautta
2
174
Vastaukset
- Anonyymi
Haploryhmäosuma voi olla vaikka kuinka kaukaa ja tuo serkkuusarvio voi ainakin itäsuomalaisilla olla todellisuudessa kaksinkertainen. Silloin yhteiset esivanhemmat voivat olla 1600-luvulta. Monet sukulaisavioliitot kasaavat perimää. Perinteinen sukututkimus auttaisi asiaa.
- Anonyymi
Tällä yritetään saada jatkoa perinteiselle tutkimukselle. Ehdolla olisi 12 sukupolven päässä oleva henkilö. Kysymys on siitä, alkaako oma linjani suoraan hänestä vai hänen äidistään tai isoäidistään.
Kyseessä on Full Genome Sequency -testi, joka FTDNA:n mukaan antaa 50 prosentin todennäköisyyden sille, että yhteinen esiäiti löytyy viiden sukupolven päästä, ja 90 prosentin todennäköisyyden sille, että yhteinen esiäiti löytyy 16 sukupolven päästä. Serkkutestin osuman pitäisi vähentää sukupolvien lukumäärää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648