Mistä otetaan heräte lisäpitkille? Autona Avensis, jossa bi-xenonit ?
Lisävalojen asennus / heräte
14
7984
Vastaukset
- Anonyymi
Ite oon laittanu katkaisian josta menee pitkät päälle. Ei tarvi miettiä herätteitä. Aion siirtää katkaisimen lattiaan poljinkatkaisimeksi.
- Anonyymi
Sieltäse johtojen seasta löytyy.olikohan sininen johto..
- Anonyymi
Itselläni on vain heterovalot, joten en osaa vastata.
- Anonyymi
Onneksi et sentään itse ole, on jotain vaihtelua.
- Anonyymi
Itsellä on lisäpitkien heräte kytketty sinivalkoiseen johtimeen. Samaan missä on sähköantenni. Kuuntelen radiota vain pitkät päällä.
- Anonyymi
Oisko tosta apua?
https://www.youtube.com/watch?v=HRcq3OyRvXE - Anonyymi
Itse tein tämän videon ohjeilla:
https://www.youtube.com/watch?v=QhTbp0TATJA - Anonyymi
Ensinnäkin, onko Toyotan bi-xenonit todella niin huonot että tarvitaan lisävaloja?
Vai onko syynä se, että kuskin kannattaisi käydä optikolla hankkimassa silmälasit, sillä pimeässä ja hämärässä heikentynyt näkökyky korostuu rajusti. Näön heikkeneminen tapahtuu hitaasti ja sitä ei usein tajua, vasta kun alkaa tarvita lisävaloja jne...
Lukulasit tajuaa hankkia helposti kun ei saa täytettyä lottokuponkia, mutta kauan näkeminen on salakavala ongelma.- Anonyymi
> Ensinnäkin, onko Toyotan bi-xenonit todella niin huonot että tarvitaan lisävaloja?
Missä autossa pelkillä kaksoixenoneilla on saatu aikaan kelvollinen kaukovalo? Vaikka lähivalon kantama voi olla 80-100 metriä, niin kaukovalo kun tulee samasta kanuunasta - ainoastaan vastaantulijoiden häikäisiysuojaus poistaen, niin kantomatka näkyy autolehtien mittausten mukaan olevan tyypillisesti 130 m. Halogeenivalotkin ovat kantomatkan suhteen parempia, tosin häviävät yleensä valokuvion leveydessä.
- Anonyymi
"Miinusohjatussa" autossa (Toyota) lisävalojen johdot asennetaan siten, että johtosarjan plus-johto kytketään akkuun tai vapaaseen virtapistokkeeseen, ja herätejohto voidaan kytkeä samaan liittimeen. Johtosarjan miinus-(maa-) johto taas kytketään ryöstöliitännällä auton alkuperäisten pitkien valojen miinus-johtoon. Näin lisävalot syttyvät ja sammuvat auton omien pitkien yhteydessä.
- Anonyymi
Bi-xenoneissa saattaa tuo ohjaus olla ihan erilainen. Parempi ottaa yhteys ammattimiehiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bi-xenoneissa saattaa tuo ohjaus olla ihan erilainen. Parempi ottaa yhteys ammattimiehiin.
Sieltä vaan heräte sinisestä johdosta.laitat pitkät päälle ja katsot mihin johtoon tulee virta..se muistaakseni oli sininen johto.
Pelannut monta vuotta itsellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sieltä vaan heräte sinisestä johdosta.laitat pitkät päälle ja katsot mihin johtoon tulee virta..se muistaakseni oli sininen johto.
Pelannut monta vuotta itsellä.Ai ne on niin surkeat linssit jotka kääntyvät mekaanisesti kolahtaen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bi-xenoneissa saattaa tuo ohjaus olla ihan erilainen. Parempi ottaa yhteys ammattimiehiin.
Toyotaan jos himoaa bi-seksuaalisia xenoneja, on paras ottaa ammattiapuun yhteys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505247Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.773032Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3051595Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751214Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781146Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391124Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711064
- 49944