Hyvä lääke migreeniin

1543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kannabis laajentaa pään verisuonia ja saattaa pikemminkin pahentaa migreeniä kuin auttaa, koska migreenin täsmälääkkeet nimenomaan supistavat migreenin vuoksi laajentuneita verisuonia (josta siis migreenikipu enimmäkseen johtuu). Eli kannabis toimii juuri päinvastoin kuin pitäisi. Ja tämä tarina on tosi: muutama vuosi sitten minulla oli jälleen kova migreenikohtaus, johon eivät tavalliset kipulääkkeet auttaneet. Sillä kertaa minulla ei ollut täsmälääkkeitä kotona (jotka ovat ainoita, jotka minun migreeneihini tehoavat). Poikaystäväni harrastaa kannabiksen käyttöä, itse en, mutta sillä kertaa ajattelin kokeilla auttaisiko se päänsärkyyni. Pyysin sitä häneltä ja sain ja lopputulos oli se, että särky paheni entisestään ja minulta meinasi mennä taju kankaalle ja luulin että kuolisin. Olo oli niin pelottava, että jouduin menemään terveyskeskukseen ja minut pantiin sydänfilmiin. En siis suosittele kokeilemaan kannabista migreeniin. Jännityspäänsärky on sitten ihan eri juttu, siihen se saattaa jopa auttaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ShoJa kirjoitti:

http://www.vihreetpantterit.org/old/body_laakkeena_mahdollisuudet.htm

katso 11.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu