Sitä oikeaa ihmistä

Ei ole edes olemassa.
- kokemus
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei niin. Siksi pitääkin valita se vähiten väärä.

Äänestä

Olen samaa mieltä. Tuolla toisessa kirjoituksessa oli aiheena polyamoria, mielestäni ihan hyväksyttävää jos sopii kaikille osapuolille.

Äänestä

Jos valitsee ettei rakkautta ole niin silloin sitä ei ainakaan ole omassa pienessä subjektiivisessä maailmassa. Jos taas valitsee rakastaa yhtä niin silloin se on ainkin siinä omassa subjektiivisessä maailmassa. Mitäs jos löytääkin kaikkein kivoimman kumppanin? Kaikki riippuu siitä miten itse asiat näkee. Toki tosi rakkauden objektiivisestä olemassaolosta voidaan kiistellä, mutta subjektiivinen muuttuu objektiiviseksi onnistuessaan rakkauden kohdalla. Jos haluaa löytää sen oikean niin on pakko myös uskoa siihen. Se kuka ei usko Jumalaan ei Häntä etsi eikä se etsi rakkautta kuka ei siihen usko vaan vaihtaa sen kaikkeen halpaan ja katoavaan.

Äänestä
  • Niin jos tuolta kivoin kantilta katselee. Ajattelin että jos tässä tarkoitettiin, että on olemassa yksi ja ainoa oikea, sillä niinhän ei ole. Jos ei ihmistä tunne entuudestaan, niin jokin hänessä herättää kiinnostuksen ja välittäminen kasvaa jos kokee yhteenkuuluvaisuudentunnetta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin jos tuolta kivoin kantilta katselee. Ajattelin että jos tässä tarkoitettiin, että on olemassa yksi ja ainoa oikea, sillä niinhän ei ole. Jos ei ihmistä tunne entuudestaan, niin jokin hänessä herättää kiinnostuksen ja välittäminen kasvaa jos kokee yhteenkuuluvaisuudentunnetta.

    Tuokin on vaan päätelmä jonka teet sen perusteella mihin uskot ja ehkä myös sen, minkä mukaan olet elänyt. On kuitenkin olemassa paljon pariskuntia ketkä uskovat olevansa ihan absoluuttisesti oikeita toisilleen. Se on sinun sanasi vs heidän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuokin on vaan päätelmä jonka teet sen perusteella mihin uskot ja ehkä myös sen, minkä mukaan olet elänyt. On kuitenkin olemassa paljon pariskuntia ketkä uskovat olevansa ihan absoluuttisesti oikeita toisilleen. Se on sinun sanasi vs heidän.

    Kyllä näin on. Jokainen ihminen katsoo elämää omasta tilanteestaan ja toiset kokevat asiat vahvemmin kuin toiset. Tähänkään aiheeseen ei ole ole olemassa yhtä ainoaa oikeaa vastausta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä näin on. Jokainen ihminen katsoo elämää omasta tilanteestaan ja toiset kokevat asiat vahvemmin kuin toiset. Tähänkään aiheeseen ei ole ole olemassa yhtä ainoaa oikeaa vastausta.

    Joo, subjektiivisesti ei ole yhtä oikeaa mutta objektiivisesti on. 1 1=2 meille kaikille. Totuuksia on lopulta yksi. Minä uskon että rakkaus on ihan tosiasia ja että maailmassa on vain yksi nainen kuka on minulle oikea. Nähtäväksi jää. Alan nyt katsoa unia, jos hän vaikka tulisi siellä vastaan. Öitä.

    Äänestä

Kaappaus raiteilla

Äänestä

Kuka määrittelee sen oikean?
Täydellistä ihmistä tuskin on olemassakaan mutta itse päätät minkälaisen ihmisen hyväksyt elämääsi. Jotkut ajattelee että ns. huonompikin ihminen kelpaa ettei vaan jää ilman..
Kyllä sen oikean tunnistaa kun kohdalle osuu.

Äänestä

Onpas olen itse löytänyt sen. Tuolla se kuorsaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ole edes olemassa.
- kokemus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu