Terve,olen 57v.kirvesmies pirkanmaalta,kokemusta 30v.ajalta,olisin halukas vielä lähtemään norjaan töihin,mutta en ole vielä löytänyt oikeaa kanavaa mistä pääsisi sinne töihin,te toimistot ym,on koitettu ei auta,englanninkielen taito välttävä,pystyykö kukaan jeesaan,olisin enemmän kuin iloinen jos joku pystyis jelppiin. ☺
Kirvesmies
1
147
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri nyt täällä ei kysyntä ihan huipussaan ole. NAV:n (håndverkere/tömrer, snekker), sekä myös betongarbeidere tarjonnasta näyttää iso osa olevan ns. rekryfirmojen ilmoituksia. Tunnen niiden kautta olevia (etupäässä puolalaisia) rakentajia. Sellaisilla firmoilla on täällä, niinkuin siellä Suomessakin hyvin kyseenalainen maine ja osin ansaitusti. MUTTA. Yksi sellainen vaikuttaa kohtuuhyvälle. Workshop Bemanning.
Sellaisen kautta voisit saada "Jalan ovenrakoon".
Jos kykyjäsi työmaalla arvostetaan on pääurakoitsija yleensä valmis ottamaan suoraan listoilleen. Tilaajan ja rekryfirman väliseen soppariin yleensä kuuluu tätä haittaava pykälä, joka määrää tilaajan maksamaan kertakorvauksen jättäessä rekryn välistä pois. Tee siis vain ensin vuoden soppari ko. rekryn kanssa ja ota sinä aikana selvää, että olisiko tilajaa valmis ottamaan työsuhteeseen. Ja hanki sinä aikana myös mahd. paljon sitä kielitaitoa.
Tee CV vaikka englannin kielellä ja kerää siihen suosittelijasi (jotka hallitsevat svenskan tai englannin) ja lähetä se sinne rekryn sivun osoitteeseen. Suosi pohjoisnorjaa, koska täällä on automaattisesti se reissumiesten majoituskulttuuri.
Itse olin 90-luvun lamavuodet ruuhkanorjassa ja sieltä jäljellä kielitaitoa sen verran että pääsin tännee pohjoiseen suoraan pääurakoitsijan töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35412251Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-19011477Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806593Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555367Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2073874- 1773663
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin642753Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1782507Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva522240Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151932