Moikka. Mulla on Kemian ekalla kurssilla tehtävä, johon en löydä vastausta netistä, joten ajattelin kysyä apua täältä. Eli piti tehdä koe, jossa ruokasoodaa ja etikkaa sekoitettiin. Siitä syntyi reaktio, jossa liuos rupesi kuplimaan. Sen jälkeen oli kysymys, että pitää ottaa selvää mitä ensiavussa käytettävä kylmähaude sisältää ja miten se liittyy tuohon etikka-ruokasooda tutkimukseen ? Sain selville, että kylmähaude sisältää ammoniumnitraattia mutta en löydä näille mitään yhteyttä. Osaisiko joku kertoa, että miten nämä liittyvät toisiinsa ?
Tarvitsen apua tehtävään
Anonyymi
1
301
Vastaukset
- Anonyymi
Tee uudelleen etikka-ruokasoodakoe ja kiinnitä huomiota lämpötiloihin.
Ota selvää, miten kymähauteen saa kylmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103271
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1032488- 242026
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221550Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291530Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151455Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26947- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799