3G-modeemi 4G liittymällä, nopeus?

Anonyymi

Olis vanha 3G-modeemi johon olin aatellu hankkivani 4G-liittymän.

Millaista nopeutta voisin odottaa, noin suunnilleen? Testattu 4G-laitteella 70 Mb/s.

3

207

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitteen 3G maksiminppeuden voi saavuttaa. Eikä tämä ole arvailua vaan kokemuksen syvällä rintaäänellä kirjoitan. Useammalla 3G-tikulla kokeiltu.

    • Anonyymi

      Voi sillä saada aivan tyydyttävän nopeuden, muttei kaikkea irti kuitenkaan.

      4G-laitteissakin on sitten eroa. Viime kesänä uusin DNA:n Huawein 4G-modeemin suositeltuun uudempaan, parannus nettivauhdissa oli huomattava.

    • Anonyymi

      3g-modeemi toimii 3g- ja 2g-verkoissa. Laitteen huippunopeus riippuu siitä, ymmärtääkö se 3g dual carrier -verkkoa vai ei. Periaatteessa dual carrier maksiminopeus on 42 Mbit/s, tavallisella 3g:llä taajuudesta riippuen max 21 Mbit/s.

      Käytännössä havaittava latausnopeus riippuu sitten siitä, mitä on saatavilla ja millä laadulla. Eri paikoissa 3g-verkot on toteutettu eri taajuuksilla ja lisäksi verkon kuuluvuus ja häiriöt vaikuttavat huomattavasti saatavaan nopeuteen. Verkon ruuhkautumisesta puhumattakaan.

      Saatavilla oleva 4g-verkko ei vaikuta mitenkään asiaan, koska 3g-laite ei osaa sitä käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1976
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      789
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      690
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      637
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe