valitettavan paljon lapsiin kohdistuvia rikoksia. Myös muuta kuuluu olevan. Ei saisi olla yhtään. Eräskin oli niin ollakseen muita parempi, mutta jäi törkeistä lapsiin kohdistuniesta rikosepäiluiyistä kiinni ja jutut etenivät syyteharkintaan (niiden lasten / nuorten kohdalla, jotka jaksoivat viedä asioita eteenpäin). Valitettavaa vaan, että rötöstuomarilla oli enemmän puolustajia, kuin uhreilla, joita oli useita.
Lautamiehillä ja herastuomareilla
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Keski-Suomen käräjäoikeus ei painota tekojen vakavuutta haavoittuvissa oloissa eläneisiin lapsiin kohdituneiden kaltoin kohteluiden kohdalla - miten taas olen kuullut muissa oikeuspiireissä tehtävän.
Ai sinä? Oletko siellä kyhäelmässäsi? Kesällä kaynyt vieras kutsui teidän mörskää kyhäelmäksi. Saatoin yhtyä täydellisesti hänen kertomaansa. Osaan kuvitella miten sitä on taas kerrottu siitä "tötyys ei pälä.... jne".
Nämä, joista minä kirjoitan tekivät valitettavasti ihmnistyötä - niin pitkään, kun se heitä otettiin pois. kaikenlaisia herastuomareita ja lautamiehiä. Oulussa ja Keski-Suomen käräjäoikeudessa.
Jotkut luulevat, että kun he ovat lautamihinä, he ovat jotenkin automaattisesti muita parempia ihmisiä. Sitten repivät lapsia korvista ja ajavat metsään talvella.
Voi kun jännää ihanko totta mitenkä nyt niin
Se onkin vaikea kysymys? Jonkinlainen persoonallisuuden ominaisuus se että "minä, minä,. minä, minä ja minun hieno perheeni. Kattokaa nyt hyvänen aika minua, kun minä osaan ja olen hyvä' ihminen!"
Eivät kaikki. Lapsia kaltoinkohtelevat rötöstuomarit pilaavat koko järjestelmän maineen. En tykkää enää lautamiesjärjestelmästä, kun tiedän lautamiehinä olleen ihmisiä, jotka ovat kaltoin kohdelleet lapsia.
Tekopyhiä paskoja suurin osa.
Onko lautamies sellainen lattarintainen mies vai puuseppä?
Ei enää tuomaroimaan, jos taustalla lapsiin ja nuoriin kohdistuneita rikoksia tai vakavia epäilyjä, jotka ovat edenneet syyteharkintaan saakka. Toivottavasti osaavat itse tehdä johtopäätökset.