Mazda 6 vikalista

Anonyymi

Käytin auton vianhaussa kun moottorivikavalo paloi. Katalysaattori sekä happianturi tuli hylättyinä. Vikakoodit p0171 järjestelmä liian laihalla lohko 1 katkonainen, p0303 sylinteri kolme sytytyskatkos havaittu katkonainen. Miten näitä lähtisi korjaamaan, mitkä osat tarvitsee vaihtaa? Autona on mazda 6 farmari.

5

3340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uutta osaa kehiin, happiantura, puola, ilmamäärä tötterö farkkuun?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Viallinen Lambda anturi ainakin menee jokatapauksessa vaihtoon, ehkä etummainen jos oli system too lean bank 1 eikä bank 2.
      Lambda anturin vaihtaminen saattaa riittää korjaamaan nuo ongelmat sylinterien pätkimisestä.

      Jos katalysaattorin on tukkoinen niin silloin yleensä tulisi vikakoodiksi P0420. Tällöin katalysaattorin voi joutua vaihtamaan uuteen. Mutta toki vanhaa katalysaattoria voi yrittää puhdistaa takaisin toimintakuntoon jos katalysaattori on vain tukkoinen, mutta ei rikki. Katalysaattorin voi toisinaan puhdistaa kaatamalla bensatankkiin enintään puoleen tankilliseen bensaa 4,5-4,6 litraa Lakkabensiiniä(lacguer thinner) ja sitten ajamalla autolla vähintään 241km pituinen matka käyttäen pääasiassa vähintään 2500rpm kierroksia. Lopuksi sitten tankata bensatankki täyteen bensalla.

      Toinen vaihtoehto on irroittaa katalysaattori autosta ja hukuttaa koko katalysaattori ämpäriin jossa on vettä ja suurimäärä pyykinpesuainetta. Liuotus aikaa ämpärissä vähintään yön yli. Sitten huuhdella suihkulla katalysaattori puhtaaksi ensin ulostuloaukon puolelta kohtalaisen kuumalla vedellä, sitten pakokaasujen sisäänmenon puolelta kohtalaisen . Lopuksi antaa katalysaattorin kuivua ennen takaisin autoon asentamista.

      Oletan että autosta on jo tarkastettu polttoaineletkujen ja alipaineletkujen kunto mahdollisten halkeamien, ilmavuotojen varalta.

      • Anonyymi

        Ei oo polttoaineletkuja tarkistettu vielä. Voiko nekin siis aiheuttaa nuo koodit vai?


    • Anonyymi

      Tossa siis tarkalleen lukee,
      autostasi löytyi 2 päästöihin liittyvää vikaa

      Järjestelmä : moottori LF MT/MA Powertrain control module (moottorin ohjainlaite)
      P0171 järjestelmä liian laihalla lohko yksi
      P0303 sylinteri 3 sytytyskatkos havaittu



      Hylätty happianturi ecu id = 232
      Hylätty katalysaattori ecu id = 232


      Sitte oli vielä ABS jarruista jotain mutta ne kuulemma voi lähteä putsauksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe