Canon 40D kiinni USB-johdolla kännykkään?

Anonyymi

Löytyyköhän sellaista kaapelia/adapteria minkä avulla voisi lukea ikivanhan Canon digijärkkärin kuvia Android-kännykkään, jossa on C-tyypin USB-liitin?

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piuhaa kyllä löytyy joka lähtöön mutta keskustelevatko laitteet keskenää on toinen juttu.

    • Toivoa on, jos kamera kommunikoi normaalisti läppärin tai pöytäkoneen kanssa ilman mitään Canonin apusovelluksia.

      USB-C – micro/miniUSB -kaapeli ei ole ihan maitokauppakamaa, mutta kyllä niitä saa asiantuntevista erikoisliikkeistä.

      Linkissä kaapeli USB-C – miniUSB: https://urly.fi/1nSr

      microUSB on hämäävän samankokoinen, joten ole tarkkana siitä, kumpi kamerassa on.

    • Anonyymi

      Yksinkertaisesti kameran oma mukanatullut kaapeli ja OTG-sovite, jonka toinen pää soveltuu kännykkään ja toinenpää on tavallinen naaras USB.

      Sitten vain laitteet yhteen ja jos säädöt on oikein niin pitäisi onnistua.
      Ellei kamera salli yhteyttä ilman camera Appia niin laita kameran muistikortti kortinlukijaan ja kortinlukija tuolla OTG-kaapelilla kännykkään niin toimii. Voit joutua valitsemaan kännykässä USB:n käytön. Jos niin valitse siirrä kuvia niin toimii.

      Minulla on tuollainen systeemi ja käytän sitä lähinnä kameran ohjaamiseen kännykällä. Kaapeli ja kännykkä appi antaa mahdollisuuden tunkea kamera ahtaisiin paikkoihin. Appi lisää myös kameran ominaisuuksia.

      OTG toimii vain android puhelimissa ja tableteissa, mutta ei niissäkään ihan kaikissa.
      Et kertonut kännykän mallia, joten en voi tarkistaa.
      Jokatapauksessa OTG on ainut mahdollisuus onnistua.

      Esim:
      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/51381/gmbkc/Fuj-tech-USB-C-USB-A-3-0-adapteri

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe