Ilmettelen...

Anonyymi

Hei !
Mitäpä kirjoittaisitte, kun minulla on ollut ainakin 7vuotta (labroja ei löydy 2001-2012 väliltä) TSH mittaamattomana alle 0.01 ja T4V vaihdellen 26-14 ja Thyroxinia on laskettu vuosien varrella. Nyt viimesen vuoden aikana laskettu Thyroxinia aktiivisesti ja pyynnöstäni alettu tutkimaan tarkemmin. Terveyskeskuslääkäri teki lähetteen Endokrinologian polille, josta ennen käyntiä ohjeistettiin olemaan 1kk ilman Thyroxinia ja T4V putosi 12,7-->10,7 ja TSH oli noussut alle 0.01 ---> 0.03. Kävin polilla, jossa ohjeistettiin olemaan vielä 2 kk ilman Thyroxinia, että katsotaan miten TSH käyttäytyy. Muut labrat rajojen sisäpuolella.

Minulla on nyt myös löydös ultraäänessä kyhmystruuma mollemmilla puolilla, vaikka vasemmalta puolelta leikattiin kyhmystruuma 1998. ja siitä muutaman vuoden päästä todettiin kilpirauhasen vajaatoiminta ja aloitettiin lääkitys Thyroxin.

Sairastan toistuvaa masennusta ja nyt vaikea-asteinen vaihe menossa. Masennuksesta osatyökyvyttömyyseläke. Sekä hermosärkyä jaloissa (selkää leikattu 2 kertaa L4-S1 jäykistetty).
Nivelrikkoja sormissa, niska-olkavarsi oireyhtymä, polvessa kulumaa. jne
Puolikas työkin pitäisi löytää (entinen kokki ja perushoitaja).
Mitäpä tuumaatte ?

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi tuota lääkitystä ruvettiin pienentämään, oliko siitä ongelmaa? Jos masennus pahenee nyt tauon aikana, eihän sekään hyvä.
      Toivottavasti asiasi selviää, kun pääset erikoislääkärin tutkittavaksi.

      • Anonyymi

        T4V 26 ja TSH alle 0.01 vaikuttaisi liikatoiminnalta lab kokeiden perusteella. Eli vajaatoiminta oli siirtynyt liikatoiminnaksi. Ongelmana oli, ettei TSH liikahtanut mihinkään alle 0.01:stä, vaikka sen olisi pitänyt alkaa suurentumaan, kun T4V laskee.
        Kiitos sinulle, uskon, että lopputulema on hyvä :)
        Itseäni vaan ihmetyttää, kun en löydä/ole saanut vastausta, mikä on pielessä. Ajatukseen kyllä nousee, että ongelma olisi aivolisäkkeen vajaatoiminnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      50
      6449
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      252
      5585
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      236
      3011
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      88
      2808
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      150
      2525
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      74
      2212
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2070
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      80
      1925
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      214
      1831
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      381
      1420
    Aihe