Kiinalainen Stihl-kopio alkoi keljuilla. Käynnistyy kun saa ryyppy päällä imettyä bensaa kaasariin, mutta käy vain muutaman sekunnin?
Putsasin kaasarin ja vaihdoin kalvot. Tarkistin letkut. Bensasuodatin ok, kokeilin myös ilman suodatinta, sama tulos. Poltin myös pakoputken kosanilla puhtaaksi. Säätöhin en ole koskenut. Aika vähän käytetty, puristukset napakat. Mitä vielä?
Putsasin kaasarin ja vaihdoin kalvot. Tarkistin letkut. Bensasuodatin ok, kokeilin myös ilman suodatinta, sama tulos. Poltin myös pakoputken kosanilla puhtaaksi. Säätöhin en ole koskenut. Aika vähän käytetty, puristukset napakat. Mitä vielä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Bensa? Pitää olla 98, muut litkut ei pelaa kunnolla
Puola.
Letkut on monessa haperot ja imevät ilmaa sekaan. Siihen viittaisi, että käy muutaman sekunnin. Miten tarkkaan tatkistettu ?
Ei saa bensaa tai ilmavuoto jossain tai kampikammiolta tuleva impulssikanava kaasarille tukossa tai letku rikki, tms. riippuu minkä mallinen saha. Tosin ei tuo mikään ihme jos Kiinan kopio.
"Kiinalainen Stihl-kopio "
Voi kiesus, onko siinä muka muutakin Stihlistä kopiotu värien lisäksi?
Vain sen verran että osat on vaihtokelpoisia...
On niitä oikeita kopioitakin ollut myytävänä. Tai piraatteja, 660 ja 880. jöngkööppingit ollut steelejä.
Mulla oli tommonen saha mikä ei meinannut pysyä käynnissä vaikka kuinka sääteli. Välillä kävi hyvin, joskus H-suuttimella ei ollut mitään vaikutusta käyntiin. Syynä oli vuotava takaiskuventtiili walbron manuaalissa nimella "main nozzle check valve". Uusi kiinalainen kaasari paikoileen ja käy kuin uutena.
Olisivatpa kopioineet sylinterin kanavat, ajoitukset, puristukset, pytyn pinnoitus kuten alkuperäisissä, Olisi yhtä pirteä ja tehokas saha
Liikkuvien osien laadun.