Apt 2 Paavali kehottaa tekemään parannuksen ja hakeutumaan uskovien kasteelle;
37 Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?"
38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen
Näin meilläkin olisi käytössä Pyhä Henki, kaikkinen armolahjoineen, sekä saisimme syntimme anteeksi, ihan oikeasti.
37 Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?"
38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen
Näin meilläkin olisi käytössä Pyhä Henki, kaikkinen armolahjoineen, sekä saisimme syntimme anteeksi, ihan oikeasti.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä meillä on Pyhä Henki ja armolahjoja.
Oikea kaste on Pyhän Hengen kaste eli synninpäästö. Johannes kastoi vedellä mutta Jeesus kastoi jo Pyhällä Hengellä Raamatun mukaan.
Ei synninpäästöllä ole PH;n kasteen kanssa mitään tekemistä ja olen kulkenut mukana lähes 30 vuotta ja yhtään PH;n tekoa en ole omissan havannut.
Mm. kielillä puhumisille nauretaan ja ja opetetaan, että PH;n rooli loppui apostoleihin?
Ne kuitenkin toimivat kristillisissä seurakunnissa.
Sauluskin sai Pyhän Hengen, kun häntä siunattiin. On mullakin armolahjoja. En naura kielillä puhumiselle, vaikka spontaani kielillä puhuminen onkin melkein lakannut Suomessa. En ole kuullutkaan, että Pyhän Hengen rooli loppui apostoleihin. Vapaat suunnat kyllä opettavat, että synninpäästö loppui apostoleihin, ainakin osa.
Ei vapaat suunnat opeta, että synninpäästö, jota sanaa ei edes Raamattu tunne on lopetettu, mutta He opettavat kuten Jeesus, ja Apostolit,
Joh. 1:29
Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin!
Kukaan ihminen ei Raamatussa ole toiselle syntejä anteeksi antanut, ainut sovittaja on Messias Jeesus.
Teillä on aivan poikkeava käsitys mikä kirkollakin on.
Millä kirkolla?
Ja mikä mikä poikkeaa?
>> Oikea kaste on Pyhän Hengen kaste eli synninpäästö. Johannes kastoi vedellä mutta Jeesus kastoi jo Pyhällä Hengellä Raamatun mukaan. <<
Kyllä tämä kommentti oli oikein. Raamattu opettaa Jeesuksen kastavan Pyhällä Hengellä ja tulella.
Pyhän Hengen kasteesta ja Hengellä täyttymisestä puhutaan usein täydellisessä sekasotkussa, milloin mitäkin sanaa käytetään, kun tarkoitetaan henkilahjojen saamista.
Pyhän Hengen kaste on kertakaikkinen ja saadaan uskoontulossa. Tulella kastaminen viittaa armolahjojen saamiseen. Vesikasteelle mennään, kun ollaan tultu uskoon.
Laitako paikan.
Luterilaisuudessa. Poikkeava käsitys syntien anteeksiannosta.
voi hyvä ihminen noita kommentteja, eikö teillä ole mitään Raamatun tuntemusta ja miksi sitä ei ole kun kaikkea tietoa on saatavana yötä päivää !?
Pyhän Hnegen kasteella ja synninpäästöllä ei ole mitään yhteistä, ne ovat erillisiä asioita ja niillä on erilliset tehtävät.
Onko Tähtiryhmän käsitys se, että vain Rauhanytistyksessä voiaan antaa syntiä anteeksi, mutta esikoislestaiolaisuuessa se ei oo mahtollista? Muutko mennee helvettiin kuin rauhanyhtistyksen ihmiset?
Se todellakin poikkeaa Raamatusta, anteeksianto, joka poikkeaa myöskin lestadiolaiuudesta, jossa antaja nostaa itsensä Jeesuksen yläpuolelle.
On vain yksi synnin anteeksi antaja, Jeesus Kristus.
"Lestadiolaisuudessa syntien anteeksi antaja nostaa itsensä Jeesuksen yläpuolelle"? - Miksi haluat tahallisesti vääristellä, puhua sellaista, mikä ei ole totta? Mikä asia sinulla on huonosti, kun tahdot kiusata? Onko sinulla edes halua yrittää käsitellä asioita rehellisesti?
Mitä selittelet, selvällä asialla.
Lestadiolaiset ottivat tämän tavan, sekä käytännön ja ekslusiivisen käsityksen päälleen, että vain VL ihminen koko maailmassa pystyy antamaan synnit anteeksi?
Kerro sinä rehellisesti, - Kuka ihminen Raamatussa jakeli toiselle syntejä anteeksi?
Se voisi auttaa, sitävastoin siellä on toteamus; Matt. 9:6 Mutta jotta te tietäisitte, että Ihmisen Pojalla on valta antaa maan päällä syntejä anteeksi" -- hän puhui nyt halvaantuneelle - - "nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi."
Miksi te sitten sillä pelleilette.
Voisit itse esittää tueksi Raamatun sanomaa, ei pelkkää propakandaa.
Kuitenkin havaitsen vastusessa tuskaa, sehän tulee valheellisesta elämästä ja lahkosta.
r.
Me ajatellaan, että Suomessa se on pääosin tässä, mutta on vähän muuallakin. Kyllä esikoislestadiolaisuudessakin on, siellä on sekä Sanan että Hengen virkaa.
koita tulla järkiisi kun vielä on mahdollista nuorella ihmisellä, vanhat lestajäärät eivät enää mitään uutta osaa edes ajatella, kunhan hoetaan ikänsä seuroiss aopittuja lentolauseita eikä mitään viitsitä itse tarkistaa Raamatusta!
Jos se taivaan täyttyminen olisi lestalaisuuden varassa, turhaan sinne Jeesus meni tilaa tekemään.
pyhähengi leppää pohjan maalla.
Pyhä Henki on hyvä renki mutta huono isäntä. Sanahelinää?
Meiltä ei mittään puutu.
Yhteiselo demareiden kanssa on aivan kuin kaurapuuro voisilimällä.
Näin sanottiin raamatussakin. Tai saattoi se sanoja olla veljemme M. Lohikin. Jonmpsin kumpsin, en nyt muista tarkemmin. Tuo sanonta kuultiin joskus 2000 vuotta sitten.
Sanotaanko? Missä?
r.
Jatkoa aloitukseen:
http://Jeesus-on-Herra.com/ei-uskoville/
Nyt se on alkanut. Rukouksiin on vastattu.