Palvelkaa iloiten

Anonyymi

Itsenäisyyspäivän evankeliumitekstin taustalla on ihmisen mielestä lähtevä oman kunnian ja aseman tavoittelu. Sebedeuksen pojat ja heidän äitinsä olivat tulleet Jeesuksen luo pyytämään kunniapaikkoja Jeesuksen rinnalle. Toiset opetuslapset suuttuivat kuullessaan tästä pyrkimyksestä.
Evankeliumit kertovat muitakin tapauksia, joissa opetuslapsille oli tullut riitaa siitä, kuka heistä olisi suurin taivaan valtakunnassa. Tämän tapahtuman seurauksena Jeesus kutsui opetuslapset luokseen ja alkoi puhumaan heille omasta tehtävästään ja Jumalan rakkauden vaikutuksesta uskovaisten välillä.

Hän kertoi ensin, että ajalliset maan mahtavat pitävät kansoja vallassaan ja hallitsijat ovat kansojensa herroja, mutta Jumalan valtakunnassa hänen lastensa kesken ei ole näin.

Turmeltunut ihminen

Jokainen meistä kantaa ruumiissaan synnin turmeluksen vaikutuksia. Niitä ovat muun muassa riidat, kateus, ylpeys ja monet muut sellaiset, jotka tuottavat vahinkoa ja rikkovat ihmisten välisiä suhteita. Omasta tahdosta, taidosta, ymmärryksestä tai millään keinoin emme kykene irrottautumaan meissä asuvasta pahan vaikutuksesta. ”Kaikki ovat luopuneet ja käyneet kelvottomiksi. Ei ole ketään, joka tekee hyvää, ei ainoatakaan.”(Room. 3:12.)

Näitä synnin aiheuttamia vaikutuksia näkyi myös opetuslapsissa, vaikka he olivat uskovaisia Jeesuksen seuraajia. Joudumme käymään turmeltuneen luontomme kanssa jatkuvaa taistelua, ettei se saisi voittaa ja hallita meitä. Paavali kirjoitti, että hänellä on Hengen ja uskon halu tehdä hyvää, mutta hän tekee pahaa. Pahuutta tekee ja saa aikaan hänessä asuva synti. (Room. 7:18–20.)

Jumalan rakkaus

Jeesus kertoi, ettei hän tullut palveltavaksi, vaan palvelemaan ja antamaan henkensä kaikkien ihmisten puolesta. Jumalan käsittämätön rakkaus meitä ihmisiä kohtaan on siinä, että hän tuli itse Pojassaan ihmiseksi kärsimään ja kuolemaan meidän syntisten tähden. ”Siinä on rakkaus – ei siinä, että me olemme rakastaneet Jumalaa, vaan siinä, että hän on rakastanut meitä ja lähettänyt Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi” (1. Joh. 4:10). Hänen rakkautensa on yhä läsnä jokaisena päivänä anteeksiantamuksen saarnassa hänen valtakunnassaan.

Kun syntejään katuva ihminen saa uskolla omistaa täydellisen armon omakseen ja saa syntinsä anteeksi, se synnyttää rakkauden Jumalaan ja toisiin ihmisiin. ”Kun Jumala armosta antaa meille syntimme anteeksi, se synnyttää sydämissämme rakkautta, kiitollisuutta ja uskon kuuliaisuutta. Nämä saattavat meidät palvelemaan Jumalaa ja lähimmäisiämme. Kristityn koko elämä on palvelemista. Tällaista elämää sanomme kristilliseksi siveellisyydeksi.” (KO 85.)

Palveleva rakkaus

Jeesus opetti seuraajiaan palvelemaan toisiaan. Tuo Vapahtajan neuvo on voimassa vieläkin. Tuota palveluksen tehtävää varten Jumala on antanut jokaiselle lahjoja palvella lähimmäisiään ja ennen muuta veljiä ja sisaria Kristuksen seurakunnassa. ”Palvelkaa kukin toistanne sillä armolahjalla, jonka olette saaneet, Jumalan moninaisen armon hyvinä haltijoina” (1. Piet. 4:10). Rakkaus on ensimmäinen Hengen hedelmä. Se vaikuttaa uskovaisen sydämessä ja ”laittaa” palvelemaan, joka on toisten kuormien kantamista, rakkautta, kunnioittamista ja auttamista elämämme arjessa ja juhlassa.

Jumala myös kutsuu valtakunnassaan erilaisiin tehtäviin, joihin hän on antanut lahjansa. Mikään tehtävä ei aseta ketään toisen yläpuolelle hallitsemaan. Kaikki tehtävät ovat palvelustehtäviä, joissa Jumalan lapset saavat palvella, ei vaadittuna vaan iloisin, vapain ja kiitollisin mielin. Tässä lasten valtakunnassa ihminen on palvelijana ja palveltavana. Jumalan lapsina Jumalan rakkauden hoidossa ihminen saa kaikki vajavaisuutensa, turmeluksensa ja syntinsä aina anteeksi ja elää armosta.

Heikki Saarikoski

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

        Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
        Maailman menoa
        270
        5357
      2. Kohdataanko me

        Enää?
        Ikävä
        66
        4644
      3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

        Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
        Maailman menoa
        123
        4325
      4. Rakkaalle miehelle

        Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
        Ikävä
        46
        3754
      5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

        Etkö sä nuku koskaan??
        Ikävä
        51
        3750
      6. Mistä se kertoo

        Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
        Ikävä
        36
        3677
      7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
        Maailman menoa
        76
        3048
      8. Olipa turha tämä

        Rakkaustarinamme
        Ikävä
        35
        2971
      9. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        53
        2888
      10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

        Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
        Ikävä
        20
        2626
      Aihe