Ikänytyneen kykyjen hiipuminen

Anonyymi

Mahtaako tällä palstalla olla vanhempiakin lukioita. Olisi mielenkiintoista kuulla missä iässä kyvyt/halut alkaa hävitä vaikka olisikin eregtiolääkitys käytössä. Miten harvoin harrastat seksiä vaikka 65 iässä. Puolisokin voi jo haluta kertojen harvenevan. On varmaan vielä vanhojakin joilta onnistuu mutta oletan että niitä on vähemmän. Tietenkin täällä kehuskellaan että jokpäivä ja runkkaukset päälle mutta mikä on totuus valtaosalla.Kiinnostaa iseäkin kun lähestyn niitä ikiä ja kolestrolit korkeat. Naistenkin mielipiteet olisi hyvä kuulla.

16

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän vastaajat ovat, harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta, kovia panomiehiä joihin eivät kertyvät vuodet vaikuta.

      Mutta totuuden nimessä on sanottava, että olen olotilaani varsin tyytyväinen.
      3:n vuoden juopottelu 57v > 60v alkoi himmentämään mieskuntoani mutta melkein täydellinen elämäntavan muutos muutti myös kurssin.
      Rankat punttitreenit kalusivat energiaani ja, vaikka oma testotuotanto oli selvästiyli viitearvon alarajan,12 / 8, sain geelireseptin u-lääkäriltä.
      Jo aikaisemmin oli kanssakäymisemme muotoutuneet vaimoni aktiivisuuden mukaiseksi ja sellaisena on pysynyt tähän nykyiseen 76v / 71v ikään saakka.
      Vaimoni määrittämän rytmin mukaisesti kahdesti viikossa mutta oireellista on se, että hän pitää harvoja tissuttelujaksojani "lomina" koska olemme silloin matkoilla ja minä höpöstelen juomien kanssa.

      Noiden kahden viikkokerran lisäksi seurustelen nyrkkikyllikin kanssa viikoittain muutaman kerran. Eräiden, periaatteessa asioista perillä olevien tahojen mielestä, olen, paitsi ikäisekseni, niin myöskin mitä ikäluokkaa tahansa ajatellen hyvässä kunnossa voimatasolla mitaten.

      • Anonyymi

        Terveydestä. Labrakokeiden perusteella kaikki on hyvässä kunnossa. Viimeinen laaja tarkistus lokakuussa.
        Kaikki lukemat viitealueiden kesustojen tietämissä.Esimerkiksi Hb159. Maksimi on ollut 169.
        Maksat, haimat, munuaiset yms. Eturauhasen PSA on hiljalleen nousussa mutta suurimman osan öistä nukun putkeen ilman käyntiä hiekkalaatikolla. Unet ka. 7,5h - 8h.
        Joskus herään virtsalle jo 6:n tunnin jälkeen. Joskus, toki harvemmin uinun 9h yhtäjaksoisesti.

        Vaimoni kannustaa minua varauksettomasti intensiivisessä kuntoilussani mutta ei pane pahakseen "lomajaksojakaan". Tahdon sanoa, että ainakin minulla järkevä ruokailu, stressitön elämä ja innovoiva vaimo ovat avaintekijöitä. Täysin raittiit treenijaksoni ovat 5kk > 2,5kk.
        Treenit puntti- / kuntosalia. 6krt/vko. 1h - 1,5h / käyntikerta joista yksi on aerobista jumputusta.
        Varsinkin vapaalla tangolla puntin perusharjoitteita ajoittain maksimivoimatreeniin saakka.
        Ps. Se iänikuinen penkki on mielestäni yksipuolinen ja täysin turha!


      • Anonyymi

        Kas kun et vielä kehunut testosteronin käyttöäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kas kun et vielä kehunut testosteronin käyttöäsi.

        Tuossa ylempänähän minä mainitsen siitä!

        Mielestäni 76v ikä ja 12 vuoden käyttö eivät vielä oikeuta pikälle menevien jonhtopäätösten vetämiseen.

        Kehuminen? Vanha fraasini on, että tosiasian toteaminen ei ole kehumista. Se muuttuu kehumiseksi vasta kateellisen ja/tai pahansuovan henkilön korvien välissä!


    • Anonyymi

      Kyllä 60 iässä suurin syy erektio-ongelmiin on puolison haluttomuus. Jatkuvat pakit syövät itsetuntoa ja johtavat kyvyttömyyteen. Muutaman vuoden olen erektiolääkkeitä käyttänyt ja lääkärinikin sanoo että käyttämäni annos on niin pieni että todennäköisesti pärjäisin ilmankin, vaan kun ei enää seiso!

      • Anonyymi

        Olen täysin samaa mieltä kanssasi! Nuorena riitti kun tavoitettavissa oli joku haaroista halki henkilö.
        Varsinkin ikääntyneempänä korostuu sen merkitys, että nainen tuntee miehen "on / off" toiminnot. Sen soveltaminen kantaa jo melko pitkälle ja jos sen lisäksi vielä kummallakin osapuolella on aito halu tuottaa kumppanilleen mielihyvää niin homma toimii.
        Ainakin meillä, 76v / 71v, on uusien virikkeiden kuvaan hiljalleen ottaminen taannut aktiivisuuden jatkuvuuden.

        sanoo maksat, haimat, munuaiset


    • Anonyymi

      Kokeile isommalla annoksella. Kuinka harvoin kettu pääsee koloon.

    • Anonyymi

      Kyllä se ikä ja sairaudet tekee tehtävänsä. Kyvyt hyytyy halut ei. Lääkkeitäkin kokeiltu mutta niittenkään teho ei riitä. Kyllä kumppanin suhtautuminen vaikuttaa myös paljon onnistumiseen.

      • Anonyymi

        Taitaa olla niin että tätä palstaa lukee ja kirjoittelee muutama henkilö joilla seksuaalisuus on keskivertoa suurempi. Vähemmän on yli seitenkymppisiä joilla edes kunto kestäisi viikottaista naimista. hyvä jos toimintaa on lainkaan. Kumppanin kunto on varmaan myös suuri tekijä tässäkin. Osaakohan kaikki edes käyttää nettiä?


    • Anonyymi

      Minä olen 64 v. Rouva 50. Meillä on seksiä melkein joka päivä. En tarvitse viagraa mutta minulla on sitä asekaapissa kaiken varalta.
      Pystyvyyden taustalla on säännöllinen toiminta ja hyvät geenit. Tietenkään ei tupakkaa.

    • Anonyymi

      Olen minäkin jo reilusti yli 70 v ja vaimo hiukan alle, mutta kyllä nautitaan seksistä täysillä, päivälläkin. Silloin paremmin jaksaa. Säleverhot alas ja panoks.
      Alkulämmittelyn jälkeen vaatteet pois. Vaimo miehen kovan kullin päälle ja siinä hänen vauhdissa noi 15 min ja sitten lähetyssaarnaaja -asennossa loppuhuipennukseen. Ette arvaa miten tuntuu mukavalta. Elämä on vielä ihanaa kun seksi toimii ilman viagroja. Raitis ja tupakoimaton elämäntapa antaa potkua joka lähtöön myös seksiin. Tämä on faktaa ilman ikärasitusta.

    • Anonyymi

      Juuri niin on, vaikka sitä eivät kaljaa ja viinaa sisuksiin kiskovat juopot ja tupakkia keuhkoihin vetävät ukot ja mammat eivät usko.

    • Anonyymi

      olen 70v mies, kaikki toimii ilman pillereitä,naisystävän kanssa harrastetaan seksiä 5-6 kertaa viikossa, akti kestää n.20 minsaa .ei nautita alkoa ei tupakkaa .ulkoillaan paljon ja monipuolista ruokaa .seksi tuntuu hyvältä.

    • Anonyymi

      Kahdeksankymmentä on mittarisssa, kumppanilla 77. Vielä sujuu , tosin vain pari kertaa viikossa. Hyvä niinkin, eivät siihen kaikki pysty.

      • Anonyymi

        Keskustelusta näkee, että kyvyt ovat joukolla erilaiset. Joku voi olla viisikymppisenä sitä, mitä toinen on
        kahdeksankymppisenä.


    • Itsellä alkoi seksikyvyt hiipua..naisen kanssa 50v jälkeen. Miesten kanssa seksi toimi hyvin ja otinkin eron, nyt seksi vieläkin toimii hyvin ja runkkaan koka päivä usein aamuin illoin. Harrastan miesten välistä viikottain kesällä aika useinkin useasti viikossa, eli sanoisin että varsinkin bi miehelle tarpeen ja hyvä vaihtoehto siirtyäkin miesten väliseen kokonaan. Nainen voi olla kotona mutta ei kannata väkisin koittaa naida jos halut ja himot naiseen kadonneet. Itselä tämä kokemus ja hyvin monella tuntuu olevan sama tilanne ikääntyessä.
      Miesten kesken on luontevaa mutkatonta ja ihanaa toimintaa! Suosittelen todella.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe