Paino ahdistaa

Anonyymi

Moi. Oon kohta 12v tyttö. Oon noin 150cm ja painan 55kg. Painoindeksin mukaan ylipainoa siis. Ruokavalio vanhempien takia aivan pielessä.

Meillä viikonloppuisin syödään aamupala, lounas ja iltapala. Viikolla sitten aamupala, (koulu/työ) lounas, itse syön välipalan, päivällinen ja iltapala. Arkena rytmi on ok, mutta mitäs sitten vanhempien laittama ruoka? Meillä on harvoin salaattia pöydässä. Usein ns. piilotettu ruokiin kasviksia esim. bolognesepastakastikkeeseen porkkanaa yms. Aikas harvoin erillistä salaattia. Monesti äitin ruoka arkisin on se että laitetaan ranskalaiset, nakit ja lihapullat uuniin ja sit syödään.

Harrastan kyllä liikuntaa 2krt viikossa (joulun jälkeen varmaan 3krt) . Sitten koululiikunta 1,35h per viikko sekä koulumatkat kävellen tai kesäisin pyörällä.

Tekis mieli protestoida tota vanhempien salaatittomuutta vastaan. Yks idea mikä mulla nyt on päässä on se että aina jos ei ole salaattia niin avaan jääkaapin ja etsin sieltä jotain esim kurkun ja alan mitään sanomatta leikkamaan kurkkua lautaselle... Joka kerta.

Mutta kertokaa vaikka oma ikä, sukupuoli, pituus ja paino? Ja toki jos on antaa vinkkejä tuohon ruokavaliopuoleen niin olisi kiva.

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moikka, ite yli 13v. Oon 162cm pitkä ja painan 50kiloo. Meillä aika sama juttu. Salaattia on pöydässä mutta vihaan syödä sitä ruoan kanssa. Itessään syön sitä melkeen kokoajan. Harrastan kans jokapäivä liikuntaa (tunneilla). Mun äiti tekee smalla tavalla eli nakit ja ranut uunii ja siinä onki hyvä iltapala :) mä en yleensä niihi kyl koske. Lisäks äiti, sisko ja veli sanoo mua anorektikoks vaan koska en haluu syödä niiden syömiä epäterveellisii ruokia..ite pidän itteeni läskinä.. Laitan siis omat ruokani tai en syä ollenkaan. Tsemppii sulle :)

    • Anonyymi

      Tee itse ruokaa. Ehdota et mitäjos tehtäs tällästä. Ei se salaatin puputtaminin tarkota että syöt terveellisti. Eli metsästät parempia vaihtoehtoja ja osallistut siihen ruuan laittoon. Vanhempaski ottaisi eri tavalla sun ehdotukset vastaan jos myös olisit tekemässä niitä ruokia niitten kanssa. Lähtisit kauppaan mukaan ja opettelisitte yhdessä.
      Ei se ruoka sormia napsauttamalla lautaselle päädy. Välillä se kaikenhoitava vanhempi ei vaan jaksa panostaa ja huomaamatta livetty huonompiin vaihtoehtoihin. Kun onhan se töissä, hoitaa harrastuksiin, kotityöt ja sitte ne ruuat.

      Oot jo sen verran iso tyttö et kyllä sä osaat googlea käyttää. Ja samalla foodiesta katsoa mitä teidän kaupoilla on tarjottavana. Samalla katsoa hintoja ja laskea paljonko mikäkin tulee maksamaan. Sekin voisi olla hyvä motivaattori vanhemmillesi että löydät halvenpia ruokailu ideoita.

    • Anonyymi

      No saattehan koulussa sentään laitettua ruokaa.

      Ymmärrän kyllä jos tuollainen ottaa päähän, en itse söisi noita, sori vaan. Jos teidän vanhemmat käy töissä ja hoitaa kaiken niin on sekin ihan helvatun raskasta, varmaan just ruoan laitossa ei jaksa panostaa.

      Se vaatii muuten tosi paljon panostusta syödä terveellisesti. Itse urheilen paljon, niin tiedän. Ihan koko ajan joutuu miettimään mitä ostaisi, mitä voi syödä että jaksaa eikä liho ja mitä se maksaa. Ja oon sinkkunainen.....

      Varmasti tuo edellisen neuvo, että mitä jos opettelisitte itse jo kokkailemasn, on hyvä. Ootte jo kohta sen ikäisiä, ettei kauaa mene kun voitte jo muuttaa esim muualle opiskelemaan. Silloin on kokkaustaito kullanarvoinen.

      Itse en osannut laittaa yhtikäs mitään ruokaa, kun muutin pois kotoa ja kyllä:tonnikala, pasta, jopa lihapullat ja ranskalaiset tuli koettua, vaikka meillä kotona syötiin laitettua ruokaa koska vanha muori oli aina kotona sitä tekemässä koska ei käynyt töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3396
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2382
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1190
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1163
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      927
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      854
    8. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      8
      845
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      35
      679
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      194
      656
    Aihe