9 kk ikäisellä nartulla alkoi ekat juoksut perjantaina. Perjantaina ja lauantaina ei vielä pahemmin tiputellut, mutta sunnuntaina housuja jo tarvittiin. Osaako joku kertoa, miten kauan juoksu kestää, montako päivää tiputtelee ja miten pitkä on se aika, jolloin pitääpi kanssakäyntiä sulhojen kanssa välttää ? Ja että mistä mihin tuo aika lasketaan (eli alkaako jo ennen tiputtelua vai vasta siitä eteenpäin) ?
Nartun juoksuaika
Eka koiruus
5989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jo heti juoksun alusta.
Vahinko voi sattua jo hyvin varhaisessakin juoksun vaiheessa.
Kolmisen viikkoahan tuossa menee, ainakin.
Ensin on esikiima, n. 9 päivää (saattaa tulla kantavaksi), sitten seisontakiima, n. 9 päivää (tällöin narttu sallii astumisen) ja jälkikiima, n. 9 päivää (saattaa jäädä kantavaksi vielä).
Juoksut on HYVIN yksilöllisiä eri nartuilla! Pituudet saattavat vaihdella todella paljon.
Pikemminkin kannattaa olla liian varovainen kuin luottavainen, ettei vahinkoa pääse tapahtumaan.
Eli onkohan meillä nyt tuo esikiima menossa, kun on alkanut nyt tiputtelemaan ? Mistä tietää, että mikä vaihe on menossa, että osaisi vähän laskeskella noita aikoja (vaikka ne tietysti ovat kovin yksilöllisiä...)
viikonloppu tiputellessa, niin tämä aika on juuri sitä esikiimaa. Nartun häpy on varmaan turvoksissa?
Kun turvotus laskee, ja verenvuoto muuttuu vaaleammaksi, alkavat tärppipäivät, eli varsinainen seisontakiima. Silloin voit kokeilla rapsuttaa tyttöä selän puolelta, siitä mistä häntä alkaa. Jos se nostaa häntää ja kääntää sen sivuun, on se paritteluvalmis.
Aina ei verenvuoto muutu selkeästi vaaleammaksi, vaan tiputtelu voi jatkua punertavana jopa seisontakiiman loppuun. Kun vuoto lakkaa, ole vielä varovainen ainakin viikon ajan sen jälkeen.
Minun toisella nartulla jatkui verensekainen vuoto parisen viikkoa. Se astutettiin vaikkei vuoto ollut muuttunut juurikaan vaaleammaksi, ja on nyt kantavana.
sanoisin, että tämän viikon jälkeen vielä pari viikkoa saat olla tyttösi kanssa tarkkana.
Kiitos tiedosta ! Tosi selkeästi kerroit. Aurinkoista kevään jatkoa !
sinullekin, ja koirallesi tietty myös!