Kellarikerroksesta kantautuva melu

Anonyymi

Muutin asumaan kerrostaloon ja muuttaessa en tiennyt että kellarikerroksessa on äänitysstudio. Nyt sitten olenkin saanut kuunnella rumpujen soittoa iltaisin ja viikonloppuisin kun nauhoitussessiot ilmeisesti on studiolla menossa. Ääni kantautuu rakenteita pitkin asuntoon todella hyvin ja olen asiasta isännöitsijälle ilmoittanut mutta hänen mukaansa ääniä ei voi kuulua kun paikka on kuulemma äänieristetty. Olen nyt usemman vuoden kuunnellut soittoa ja hermot alkavat pikku hiljaa loppua. Onko tälläinen tilanne ihan oiken että asukkaat joutuvat kärsimään melusta kaikki vapaa-ajat, jotta firma saa toimintaansa jatkaa?

6

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainoa apu tilanteeseen on eristää oma asunto jotenkin niiltä osin, mistä ääni kantautuu. Jos ääni kuuluu pattereita ja ilmanvaihto kanavia kuten liesituulettimesta vanhanaikaisesti ja niin pois päin, niin ainut apu on vaihtaa sänky sellaiseen osaan huonetta, johon ääni vähiten kuuluu ja järjestää uusi patja ja tyyny sekä pimennys verhot, koska ne eristävät ääntää ja pitävät jopa lämmön paremmin huoneessa, kuin ilman niitä. Tämän totesin, kun itse käytin vuosikausia pimennys verhoja. Minun verhoomo olivat puuvillaa ja osa tekokuitua.

    • Anonyymi

      Monesti on kellarikerroksen poistoilma venttiilit suoraan katossa kiinni , josta ne menee yhteiseen hormiin. Ainakin pesuhuoneen venttiilit laitettiin valitusten takia menemään suoraan seinän kautta pihalle 70 luvun talossa.

    • Anonyymi

      Omassa asunnossani sain alakerran hajuja sekä ääniä vähennettyä laittamalla silikoonia patteriputkien ja lattian rakoihin. Irrotin lattialistat ja laitoin jotain silikonin tapaista massaa rakoihin, listat kiinni. Auttoi kummasti 👍😃

      • Anonyymi

        Ja vielä laitoin akustiikkalevyjä seinille. Se auttoi oman asunnon kaiuntaa vähentämään. Suosittelen ko. niksiä. KONTO nimisestä liikkeestä hankin akustiikkalevyt ja muut kiinnitystarvikkeet.


    • Anonyymi

      Otat yhteyttä oman kuntasi terveystarkastajaan ja teet asunnontutkimuspyynnön melusta. Siitä se lähtee eteenpäin.

      • Anonyymi

        Ei välttämättä. Kuitenkin saat syyt niskoille ja parempi muuttaa pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      237
      10262
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      126
      6851
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6444
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      81
      5076
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4670
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      3964
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3344
    8. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3228
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3205
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3063
    Aihe