Aloitin uuden keskustelun. Tänään hinattiin Corolla korjaamolle ja korjaaja veikkasi, että jakopäänremmi olisi napsahtanut poikki! Hajottaako se mitään mukanaan? Eli vm 88 1.3 on malli.
Jakopäänremmi poikki?
Pekka
61479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos kyseessä 12venanen kone niin se on entinen se!
kansi remontti on 2x arvokkaampi kuin auto! joten suosittelen siihen ennemmin vaihtokonetta kuin kansi pokaa!
Joo, 12V se on. Kyllä auto lähtee Kuusankoskelle paalattavaksi, jos näin on asiat, remonttia ei siinä tapausessa tehdä.! =)
Muistaakseni tuo kyseinen 1,3-kone ei ole vapaasti pyörivää mallia, joten saattaa olla että venttiilit ovat osuneet mäntiin. Varsinkin, kuten luultavaa, jos kone on paljon ajettu, kannattaa kalliin täysrempan sijaan ottaa vähän ajettu vaihtokone.
juu ei pyöri vapaasti ja vielä vähemmän jos hihma menee poikki!:D
Just! Sieltä kuuluu startatessa semmosta kevyttä helinää eli kyllä varmaan on kaputt sitten!! =( Voi v*ttu!
........Siis todellakin VAIN 108000 kilsaa ajettu moottori ,jakohihna JUST vaihdettu. Jos kiinnostaa laita yhteystietos