Vihreät kääntää ilmasto puhumisella huomion pois pakolaiskeskustelusta, jos ihmiset kiinnostuvat ilmastonsuojelusta se vie persujen kannatusta, seuraavien vaalien uhka persuille on vihreät.
Greta Thunbergia ei saa päästää suomeen, se veisi kannatusta monta prosenttia, vaaleihin on liian pitkä aika jos joka vuosi häviää3 % niin ilmastonmuutos on voittanut meidät.
Halla-aho ilmastokeskustelu humpuukkia
27
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaunis ilma mutta kauniimpi oli Hilma.
- Anonyymi
Halla määrää ja apinat kiittää...
Ota huomioon, että Greta on ruotsalainen ja Ruotsissa sverigedemokraattien kannatus senkun nousee.
Miksi siis Suomessa persujen kannatus laskisi Gretan takia?
Vai pidätkö suomalaisia helpommin hömpitettävinä kuin ruotsalaisia?- Anonyymi
Jospa menisit vartioon tuonne merelle, jos Greta sattuu soutelemaan tännepäin. Olisit ihan etulyöntiasemissa siellä pientä tyttöä vastaan, saattaisit päästä jopa uutisiin uroteollasi.
Greta pieni alkaa tuntea itsensä turhautuneeksi, kun ovat lakkoilleet jo yli vuoden ja suurinpiirtein mitään ei ole tapahtunut
"We have been striking for over a year, and basically nothing has happened," she told activists at the talks. "The climate crisis is still being ignored by those in power, and we cannot go on like this."
"We cannot go on like that," Thunberg said. "We would love some action from the people in power. ... People are suffering and dying from the climate ecological emergency, and we cannot wait any longer."
Johan sen sanoi heti alkuunsa terve maalaisjärki, että ilmasto ei sillä parane, kun kakrut lintsaavat koulusta joka perjantai.
Mitä hän kuvitteli sillä koululakkoilulla saavansa aikaan muuta kuin julkisuutta itselleen.- Anonyymi
Ilmasto kriittiset yksikin syy miksei saisi olla huolestunut ilmastonmuutoksesta, minkälaiseksi ajattelet maailman muuttuneen sadan vuoden kuluessa jos emme tekisi mitään,
- Anonyymi
Se ei suomalaisten tekemisistä muutu miksikään.
Nähkäämme totuus (realismia). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei suomalaisten tekemisistä muutu miksikään.
Nähkäämme totuus (realismia).Onko joku väittänyt että suomalaisten ratkaistava, onko joku väittänyt että EU tasolla merkitystä.
Muistan ennen vaaleja persujen väheksymisen eikä se ole muuttunut, eräässä vaalipaneelissa työmies Putkonen väitti pokkana televisio katselijoille lopettamalla turvetuotanto menetämme 200 000 työpaikkaa, suoranainen valehtelu vaalitemppu, turve työllistää alle 10 000 henkilöä, eikä ainoa persu valehtelu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko joku väittänyt että suomalaisten ratkaistava, onko joku väittänyt että EU tasolla merkitystä.
Muistan ennen vaaleja persujen väheksymisen eikä se ole muuttunut, eräässä vaalipaneelissa työmies Putkonen väitti pokkana televisio katselijoille lopettamalla turvetuotanto menetämme 200 000 työpaikkaa, suoranainen valehtelu vaalitemppu, turve työllistää alle 10 000 henkilöä, eikä ainoa persu valehtelu.Huono yritys ohjata aina keskustelua persuihin.
Suomen tekemiset eivät edelleenkään merkitse ilmastonmuutoksessa yhtään mitään.
Jo valmiiksi maailman puhtaimpia maita.
Varsinkin eräälle puolueelle on suorastaan himo syyllistää ihmisiä. Kommunismin perimää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko joku väittänyt että suomalaisten ratkaistava, onko joku väittänyt että EU tasolla merkitystä.
Muistan ennen vaaleja persujen väheksymisen eikä se ole muuttunut, eräässä vaalipaneelissa työmies Putkonen väitti pokkana televisio katselijoille lopettamalla turvetuotanto menetämme 200 000 työpaikkaa, suoranainen valehtelu vaalitemppu, turve työllistää alle 10 000 henkilöä, eikä ainoa persu valehtelu.Manipulointi harhautamiseen perustuu Halla-aho politiikka, talousosaaminen puuttuu, toistaa toisten oppeja.
Suomen uutiset käsittelee artikkeleissa ilmastoa usein vääristellen, että ilmaston suojelu olisi taloudellinen uhka ja suomalaiset olisi maksumiehenä.
EU:a on tavoittee ilmastonsujelulle jokaista maata kohti, jollei tavoitteta tehdä on turha yrittää millään alalla.
Pertikki
Mielenkiintoinen tilanne nuoret naiset hallituspuolueiden johdossa, ei missään muualla maailmassa, ajattelu tapa voi olla toista mitä vanhoilla pinttyneillä, mielenkiintoista.
- Anonyymi
Persujen taloudenpitoon luotan. Pitävät huolta koko kansaa kattavasta taloudesta priorisoimalla voimavaramme oikein.
- Anonyymi
Varjobudjetilla haamu kansaa.
- Anonyymi
Huoli ei Suomessa ilmastosta, vaan elättimamuista. Konkreettinen uhka. Jos ilmasto lämpiää? Suomi voittaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huoli ei Suomessa ilmastosta, vaan elättimamuista. Konkreettinen uhka. Jos ilmasto lämpiää? Suomi voittaa
Persut rakastuneet, Valliin tummaan naiseen, Hakkarainen Indonesialaiseen, Tynkkynen Mosambikilaiseen ja sitten haukutte matuja, mistä moinen kaksinaamaisuus.
Anonyymi kirjoitti:
Persut rakastuneet, Valliin tummaan naiseen, Hakkarainen Indonesialaiseen, Tynkkynen Mosambikilaiseen ja sitten haukutte matuja, mistä moinen kaksinaamaisuus.
No eikö tuo ole elävä todiste siitä, että maahanmuuttovastaisuus ei ole yhtä kuin rasismi.
Mistäköhän yleensä sellainen käsitys on tullut, että jos ei hyväksy hulvatonta maahanmuuttoa, niin olisi rasisti?
- Anonyymi
Ollaan kovaa vauhtia yhteiskunnassa menossa naisten yksinvaltiuteen ja miesten syrjäyttämiseen.
Maailman väestöräjähdyksen hillitsemisessä tai lopettamisessa on edistytty aika heikosti. Oikeita väestötuhoisia sotia tai epidemioita ei ole onnistuttu viime vuoskymmeninä junailemaan. Siinäkin miehet ovat olleet surkeita.
Todnäk naiset ottavat hoitaakseen tämän ja miesten eliminoinnilla vähennetään väestö about puoleen kostona nykyisistä ja aikaisemmista vuosisadoista.
Aikataulua tälle en ole vielä lyönyt lukkoon.
- mies - - Anonyymi
Ei nuoruus ole este, erikoista kyllä lähelle 30 naiset päättämässä mutta taustalla on vanhat mukaan lukien talousneuvonta valtionvarainministeriön henkilökunta, unnä muut.
- Anonyymi
Aivan. Ei poliitikon tarvitse omasta ministerialueestaan tuntea asioita. Toki jonkinlainen alan koulutus helpottaa käsitteiden tuntemusta, mutta virkamiehet ne työt tekee kaikissa ministeriöissä.
Monesti kansanedustajat viittaavatkin esim. eduskunnan laskentakeskukseen, joka pyydettäessä tarkistaa ja arvioi esitysten oikeellisuutta ja vaikutuksia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan. Ei poliitikon tarvitse omasta ministerialueestaan tuntea asioita. Toki jonkinlainen alan koulutus helpottaa käsitteiden tuntemusta, mutta virkamiehet ne työt tekee kaikissa ministeriöissä.
Monesti kansanedustajat viittaavatkin esim. eduskunnan laskentakeskukseen, joka pyydettäessä tarkistaa ja arvioi esitysten oikeellisuutta ja vaikutuksia....jatkoa
Silti pidän hallituksessa naisten yliedustusta narsististen pyrkyrien esiinmarssina.
- Anonyymi
Verkkouutiset tänään.
Mepit keskustelevat Euroopan vihreän kehityksen ohjelmasta, jolla pyritään tekemään EU:a ensimmäinen ilmastoneutraali maanosa vuoteen 2050 mennessä.Jaaha, siis 2050 on Euroopassa oma ilmasto ja muilla maanosilla oma.
Mielenkiintoista.
Harmi, kun olen silloin jo kuollut, en näe tuota ihmettä.
- Anonyymi
"Monesti kansanedustajat viittaavatkin esim. eduskunnan laskentakeskukseen, joka pyydettäessä tarkistaa ja arvioi esitysten oikeellisuutta ja vaikutuksia"
Vanhoja on helppo huijata jos et tiedä historiaa googlaa jos et numeroita kysy eduskunnan laskijoilta
Esim jos torstaina Boris Johnson ei kunnolla voita laskukausi pahenee samoi laskentakeskus tänään mitä tahansa
Parhaita ministereitä olisivat Rinne, Paatero, Marin, Baltzar, Al Taee, Kulmuni, Kaikkonen, Haavisto, Ohisalo ..
Mitä enemmän näistä mukana sitä enemmän nuukahtaa - Anonyymi
En tuomitse ketään tässä vaiheessa, hallitus on paras mitä tarjota vaalituloksen perusteella, opposition tehtävä on seurata sivusta.
Hallituksen työskentelyn hankaloittaminen ei kenenkään etu, mitä oppsio voi tehdä on löytää uusia hyviä aloitteita. - Anonyymi
Media kirjoittee monessa paikassa.
Hakkarainen juopottelee Brysselissä, Halla-aho ei voi puuttua Brysselin olemisiin, miksei voi ? Näin todennu kysyttäessä.
Hakararaista - Keskisuomalainen haastatellut kaljatuopin ääressä Hakkaraista jolla on ollut viimeaikoina alkoholi ongelmia.
Hakkarainen on normaali persu joka ottaa viinaa, persu on persu vaikka humalassa ja edustaa Suomea ennenkaikkea persuja.
Pertikki Nyt voi persut tehdä sen uhkaamansa välikysymyksen Pekka Haavistosta tämän jatkaessa ulkoministerinä, haastamalla hänet valtakunnan oikeuteen.
Näin Purra x kumppanit uhanneet, että siitä vaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä242465- 911004
- 58871
- 66845
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6797Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75684Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu131678