Skriptin PID selville

Anonyymi

Incronin käynnistämän skriptin process id pitäisi saada selville. Skrpitissä on odotteluosuus mikä on toteutettu sleep-komennolla. Skripti pitäisi saada halutessa keskeytettyä, ja sitä varten tarvittaisiin PID. Kun skripissä tulostaa lokiin $$ saadaan PID, jota ei ainakaan "ps all" näytä lainkaan, vaikka skriptin suoritus olisi tuossa sleep-vaiheessa.

4

352

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä komento top?

    • Anonyymi

      En nyt aivan varma ole tästä, ratkaiseeko ongelmaasi, mutta /var/lock voi sisältää tällaisia tiedostoja:
      -rw-r--r-- 1 user user 11 joulu 9 18:13 LCK..ttyS0
      $ cat LCK..ttyS0
      2437
      $ ps axu | grep 2437
      user 2437 0.0 0.0 12440 3452 pts/1 S 18:13 0:00 minicom -D/dev/ttyS0

      Eli katkaisu onnistuisi vaikkapa lähettämällä -SIGHUP em. skriptille ja ottamalla se kiinni trap:lla, jolloin voisi tehdä vieläpä purkutoimet eli poistaa ainakin tuon lukkotiedoston.

      • Anonyymi

        Ei tuolla näkynyt olevan kuin eiliselle päivätty "asound.state.lock", jonka sisältämää prosessinumeroa ei ole olemassa. Mutta probleemi ratkesi kyllä muuten, koska en ollut huomannut käyttää ps:n x:ää, siis näyttämään prosesseja joita ei ole liitetty terminaaliin. Eli on se prosessi olemassa, kun nyt uudelleen testailin.

        Mutta tuli ehkä uusi ongelma. Se $$-arvo sisältää skriptin id:n, joka oli tässä tapauksessa 12797. Varsinainen odottelija eli sleep-komento pyörii taas id:llä 12802. Kun tapoin skriptin jäi tuo sleep edelleen käymään. No ehkä siitä ei ole haittaa ja häviää itsestään.

        Homma edistyi joka tapauksessa, joten tattista vaan.


    • Anonyymi

      Miten olisi ps -C colord -o pid= Tässä esimerkissä tulostetaan värinhallinnan pid. vaihda tilalle halumasi prosessi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      844
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      60
      439
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    Aihe