Skriptin PID selville

Anonyymi

Incronin käynnistämän skriptin process id pitäisi saada selville. Skrpitissä on odotteluosuus mikä on toteutettu sleep-komennolla. Skripti pitäisi saada halutessa keskeytettyä, ja sitä varten tarvittaisiin PID. Kun skripissä tulostaa lokiin $$ saadaan PID, jota ei ainakaan "ps all" näytä lainkaan, vaikka skriptin suoritus olisi tuossa sleep-vaiheessa.

4

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä komento top?

    • Anonyymi

      En nyt aivan varma ole tästä, ratkaiseeko ongelmaasi, mutta /var/lock voi sisältää tällaisia tiedostoja:
      -rw-r--r-- 1 user user 11 joulu 9 18:13 LCK..ttyS0
      $ cat LCK..ttyS0
      2437
      $ ps axu | grep 2437
      user 2437 0.0 0.0 12440 3452 pts/1 S 18:13 0:00 minicom -D/dev/ttyS0

      Eli katkaisu onnistuisi vaikkapa lähettämällä -SIGHUP em. skriptille ja ottamalla se kiinni trap:lla, jolloin voisi tehdä vieläpä purkutoimet eli poistaa ainakin tuon lukkotiedoston.

      • Anonyymi

        Ei tuolla näkynyt olevan kuin eiliselle päivätty "asound.state.lock", jonka sisältämää prosessinumeroa ei ole olemassa. Mutta probleemi ratkesi kyllä muuten, koska en ollut huomannut käyttää ps:n x:ää, siis näyttämään prosesseja joita ei ole liitetty terminaaliin. Eli on se prosessi olemassa, kun nyt uudelleen testailin.

        Mutta tuli ehkä uusi ongelma. Se $$-arvo sisältää skriptin id:n, joka oli tässä tapauksessa 12797. Varsinainen odottelija eli sleep-komento pyörii taas id:llä 12802. Kun tapoin skriptin jäi tuo sleep edelleen käymään. No ehkä siitä ei ole haittaa ja häviää itsestään.

        Homma edistyi joka tapauksessa, joten tattista vaan.


    • Anonyymi

      Miten olisi ps -C colord -o pid= Tässä esimerkissä tulostetaan värinhallinnan pid. vaihda tilalle halumasi prosessi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      134
      1373
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      102
      1062
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      963
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      692
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      141
      613
    Aihe