Skriptin PID selville

Anonyymi

Incronin käynnistämän skriptin process id pitäisi saada selville. Skrpitissä on odotteluosuus mikä on toteutettu sleep-komennolla. Skripti pitäisi saada halutessa keskeytettyä, ja sitä varten tarvittaisiin PID. Kun skripissä tulostaa lokiin $$ saadaan PID, jota ei ainakaan "ps all" näytä lainkaan, vaikka skriptin suoritus olisi tuossa sleep-vaiheessa.

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä komento top?

    • Anonyymi

      En nyt aivan varma ole tästä, ratkaiseeko ongelmaasi, mutta /var/lock voi sisältää tällaisia tiedostoja:
      -rw-r--r-- 1 user user 11 joulu 9 18:13 LCK..ttyS0
      $ cat LCK..ttyS0
      2437
      $ ps axu | grep 2437
      user 2437 0.0 0.0 12440 3452 pts/1 S 18:13 0:00 minicom -D/dev/ttyS0

      Eli katkaisu onnistuisi vaikkapa lähettämällä -SIGHUP em. skriptille ja ottamalla se kiinni trap:lla, jolloin voisi tehdä vieläpä purkutoimet eli poistaa ainakin tuon lukkotiedoston.

      • Anonyymi

        Ei tuolla näkynyt olevan kuin eiliselle päivätty "asound.state.lock", jonka sisältämää prosessinumeroa ei ole olemassa. Mutta probleemi ratkesi kyllä muuten, koska en ollut huomannut käyttää ps:n x:ää, siis näyttämään prosesseja joita ei ole liitetty terminaaliin. Eli on se prosessi olemassa, kun nyt uudelleen testailin.

        Mutta tuli ehkä uusi ongelma. Se $$-arvo sisältää skriptin id:n, joka oli tässä tapauksessa 12797. Varsinainen odottelija eli sleep-komento pyörii taas id:llä 12802. Kun tapoin skriptin jäi tuo sleep edelleen käymään. No ehkä siitä ei ole haittaa ja häviää itsestään.

        Homma edistyi joka tapauksessa, joten tattista vaan.


    • Anonyymi

      Miten olisi ps -C colord -o pid= Tässä esimerkissä tulostetaan värinhallinnan pid. vaihda tilalle halumasi prosessi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      171
      1549
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      336
      1166
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      49
      1002
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      186
      875
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      769
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      740
    7. 60
      658
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      32
      630
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      624
    10. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      77
      568
    Aihe