Skriptin PID selville

Anonyymi

Incronin käynnistämän skriptin process id pitäisi saada selville. Skrpitissä on odotteluosuus mikä on toteutettu sleep-komennolla. Skripti pitäisi saada halutessa keskeytettyä, ja sitä varten tarvittaisiin PID. Kun skripissä tulostaa lokiin $$ saadaan PID, jota ei ainakaan "ps all" näytä lainkaan, vaikka skriptin suoritus olisi tuossa sleep-vaiheessa.

4

351

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä komento top?

    • Anonyymi

      En nyt aivan varma ole tästä, ratkaiseeko ongelmaasi, mutta /var/lock voi sisältää tällaisia tiedostoja:
      -rw-r--r-- 1 user user 11 joulu 9 18:13 LCK..ttyS0
      $ cat LCK..ttyS0
      2437
      $ ps axu | grep 2437
      user 2437 0.0 0.0 12440 3452 pts/1 S 18:13 0:00 minicom -D/dev/ttyS0

      Eli katkaisu onnistuisi vaikkapa lähettämällä -SIGHUP em. skriptille ja ottamalla se kiinni trap:lla, jolloin voisi tehdä vieläpä purkutoimet eli poistaa ainakin tuon lukkotiedoston.

      • Anonyymi

        Ei tuolla näkynyt olevan kuin eiliselle päivätty "asound.state.lock", jonka sisältämää prosessinumeroa ei ole olemassa. Mutta probleemi ratkesi kyllä muuten, koska en ollut huomannut käyttää ps:n x:ää, siis näyttämään prosesseja joita ei ole liitetty terminaaliin. Eli on se prosessi olemassa, kun nyt uudelleen testailin.

        Mutta tuli ehkä uusi ongelma. Se $$-arvo sisältää skriptin id:n, joka oli tässä tapauksessa 12797. Varsinainen odottelija eli sleep-komento pyörii taas id:llä 12802. Kun tapoin skriptin jäi tuo sleep edelleen käymään. No ehkä siitä ei ole haittaa ja häviää itsestään.

        Homma edistyi joka tapauksessa, joten tattista vaan.


    • Anonyymi

      Miten olisi ps -C colord -o pid= Tässä esimerkissä tulostetaan värinhallinnan pid. vaihda tilalle halumasi prosessi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2102
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1061
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      898
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      821
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      813
    8. 93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      107
      682
    Aihe