Koetko sinä

Anonyymi

että sydämesi ja omatuntosi on puhdas ja koetko kohtelevasi muita yhtä kunnioittavasti, niinkuin toivoisit itseäsi kohdeltavan? Vai koetko, että voisit suoriutua tässä paremmin? Jos, niin millä tavoin?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sydämeni on aito ja omatuntoni on puhdas. Ymmärrän täysin tunteitani, jotka näkyy käytöksessäni. Mitään en vaadi keneltäkään, mitä en voi itseltänikään.

    • Anonyymi

      Omatuntoni on kyllä puhdas, en tiedä mitä puhdas sydän tarkoittaa?
      En ole pyhimys mutta minulla on hyvin vankka moraali enkä hyväksy väärintekemistä itseltäni enkä toisilta. Mutta juuri koska en ole pyhimys tulee lipsahduksia ja erehdyn kaidalta polulta. Sanomiseni saatetaan joskus kokea ilkeinä koska olen suora. Iietoisesti ilkeä olen hyvin hyvin harvoin.
      Kunnioitan toisia kuten itseäni, 100 prosenttisesti.

    • Kyllä minulla olisi parantamisen varaa monessakin asiassa toisia ihmisiä kohtaan.
      Olisi opeteltava ensinnäkin kärsivällisyyttä monien muiden asioiden lisäksi, niin ja tuota toisen kunnioittamista.
      Sydämeni ja omatuntoni ei ole puhtaimmasta päästä, toisaalta en tiedä minulla olevan vihamiehiä, ainakaan paria enempää. Jos on niin toki siinäkin on kaksi liikaa ja luultavasti omasta syystä.

    • Anonyymi

      Kysyikö aloittaja itseltään?

      • Anonyymi

        Ei aloittaja kysynyt itseltään, vaan vähän niinkuin yleisesti kysyi, eipä sillä etteikö olisi joku esikuva kysymyksille. Joskus aikuistenkin ihmisten kohdalla pistää miettimään, että miten meni niinkuin omasta mielestä ja koska meni miten meni, niin miten aikoo suoriutua, hoitaako kunnialla vai meneekö helpoimman kautta jättäen toisen vaille vastauksia ja kohtuutta. Sukupuoli kun ei anna vastuuvapautta ja puhumaan on pakko opetella, ellei halua menettää kokonaan lähimmäistään.


    • Anonyymi

      Niin omatunto minulla on aina ollut olemassa.
      Ymmärrän toki, että mikä on oikein mikä väärin puheissa ja teoissa!
      Se ei tarkoita kuitenkaan, että ei koskaan sanoisi jotain sopimatonta toista ihmistä loukkaavaa tai että koskaan ei toimisi väärällä tavalla.
      En pysty valitettavasti rakastamaan sellaisia ihmisiä puolikkaalla sydämellä en täydestä sydämestä, jotka ovat teoillaan ja sanoillaan loukanneet tahallisesti.
      Varsinkaan ihmistä, joka ei osaa edes katua tekojaan ei mitenkään osoita katumustaan. Miksi täällä täytyisi mielistellä ja kumarrella ihmiselle, jota ei edes tunne ja jonka kanssa ei ole mitään yhteyksiä arjessa, elämässä.
      Mikään ei selviä puhumatta, mikään ei muutu paremmaksi olemalla vaiti ja kantamalla taakkaa elämän loppuun asti. Jos sinulla ei ole ollut mitään järkevää asiaa mulle aiemminkaan etkä ole saattanut käyttäytyä kuten hyvän päivän tuttu, tervehtien ja normaalisti kuten ihminen ihmiselle.
      Jos sinulle on riittänyt se, että puuhailet asioita kaikenlaista selkäni takana ja teet mitä lystäät ihmiselle, jota luulet tarvitsevasi elämääsi.
      Niin tämä toiminta on täysin väärä ja tuomitsen sen yhtään epäröimättä.
      Älä pyydä tai odota minulta mitään rakkauden tekoja, helliä sanoja älä varsinkaan, että tulen luoksesi mitään menneitä ja sen aikaista käytöstäni selittelemään.
      Sillä omatuntoni on puhdas jotakuinkin, enkä pysty rakentamaan mitään valheelliseen juuren tynkään.
      Mitään seurustelusuhteeseen kelvollista meillä ei ollut koskaan toisiimme nähden.
      Yksin olen ja yksin jäin muistoihin, pienen orastavan kaipauksen muistan tunteeni joskus hyvin kauan aikaa sitten. Mutta niin kuin kaikesta käy selväksi:
      Se jokin on mennyttä ja mennyttä ei takaisin saa millään konstilla.
      Tyydyn kohtaloon ja uskon, että jumala näkee täällä kaiken pahan ja kärsimyksen määrän. Että jokainen olisi tyytyväinen ja voisi miettiä kirjoitustani.
      Nimimerkki: V. W

    • Anonyymi

      Omatuntoni ei ole puhdas. Mania-sekoilut ovat aiheuttaneet syyllisyydentunteita. Mokaan myös näissä ihastusjutuissa aina, kun en osaa toimia vahvojen tunteiden vaikutuksen alaisena. Ihmisten lukeminen myös tuottaa vaikeuksia ja sitten taas mokaan. Yritän kohdella muita hyvin, mutta se menee pieleen välillä varsinkin siksi kun tulkitsen muita usein väärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3491
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1876
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      355
      1527
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1349
    Aihe