Sinänsä kiinnostava, jos ei vaihtoautoa, kun näyttää olevan ihan todellinen nollakorkotarjous. Mutta ei kyllä mitään 60 kk sopparia....
Mutta vaihtoauton kanssa ei kannata kysellä tuota, kun silloin ei hyvitystä saa paljon mitään.
No voihan sitä yrittää itse myydä...
Mutta vaihtoauton kanssa ei kannata kysellä tuota, kun silloin ei hyvitystä saa paljon mitään.
No voihan sitä yrittää itse myydä...
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kävin koeajamassa uutta dusteria, ei oikein miellyttänyt ajettavuus, istuin ja säädöt huonot. Ei automaattivaihteistoa. Taidan pysyä 10v vanhassa 150tkm ajetussa autossani, uutena ostettu. Tänä vuonna piti tehdä ensimmäinen korjaus, jarrupalat piti vaihtaa.
No minun valinta olisi ehdottomasti manuaali. Mitä sillä kaksoiskytkinlaatikolla oikein tekee, esim. peräkärryä et oikein sellaisella peruuta.
Penkit eivät minustakaan ole ihmeelliset, mutta huonompiakin on uusissa autoissa ja jopa kalliimmissa.
Ohjaus oli kesäkumeilla vähän kevyt, miten lie nastoilla.
Eikö kestäneet jarrupalat enämpää kuin 150000km ?
Ei kestänyt, automaattivaihteisissa kuluu kuulemma nopeammin.
On muitakin automaattivaihteistoja kuin surullisen kuuluisa...
Dusterissa ei kuitenkaan ole Volkkarin dsg-hässäkkää.
Mutta siinä on rönön koeteltua tekniikkaa 😂.
Siinä kun on samaa tekniikkaa, niin, sitä samaa on Mersussa ja Nissanissakin, torvi.
Kyllä, näiden kolmen "laatu" onkin kaikkien tiedossa 🤣.
Elikä paskimmat merkit Nissan, Renault ja Mercedes Benz. Ok, selvä juttu.
Kyllä, lisäksi Dacia, Peugeot, Citroen varmin paskaan polkaisu. Sitten tulee Skoda, Seat, Volkswagen, Audi, Toyota.
Kerro sinä tietäjä ne hyvät merkit meille tyhmille.
Päättele itse, siinä paskimmat oli.
Konserni tuotteeseen luvataan jakohihnan vaihtoväliksi 210tkm. Kuitenkin ensimmäinen vaihto tehty jo 35tkm kohdalla. Paikataanko siinä paskaa?
Mikä on todellinen "nollakorkotarjous"?, paljonko on maksuerien käsittely/hoito kulut/kuukausi?, niihin on se korko piiloitettu, elikkäs laske auton hinta ilman noita kuluja ja sitten mikä se on niitten kanssa vaikka 48kk maksusopimus, ei ole sama.
Olisipa autokaupassa yhtä hyvin ilmoitettu hintatieto, kuin on esim. kännykkä kaupassa, jos mainitaan 0-korko, niin kokonais hinta ilmoitetaan ja ihme ja kumma, operaattoreilla "osamaksuhinta" saattaa olla pienempi kuin käteishinta, no tietty eri hintaluokista puhutaan, mutta periaatteessa miksi ei?
Äläpä nyt opeta lainanhoitokuluja meikäläiselle, opetan nimittäin tätä työkseni. Kyse on todellisen vuosikoron käsitteestä ja tässä mainostetaan sen olevan nolla. Siksi tarjous on houkutteleva ihan oikeasti, koskapa edes kauppa ilman vaihdokkia tuskin juurikaan pudottaa Dusterin hintaa. Vaihtoauton tarjoaminen taas johtanee toisaalta hyvin heikkoon hyvitykseen.
Kävin Autoverkkokaupassa pyytämässä tarjousta Dacia Dusteriin. Lupasin tulla arvioittamaan vaihtoautoni asap ja annoin siitä tiedot. Tänä päivänäkään ei Dusterista ole tarjousta tullut. Sen sijaan Dacialta alkoi tulla kyselyitä, kuinka tyytyväinen olen saamaani palveluun ja tuliko kaupat uudesta Dusterista. Yritin vastailla, että ei ole tullut mitään tarjousta. Lopulta luovuttivat ja kyselyitä ei ole enää tullut.
Jospa niillä ei mitään autoja olekaan, kun kaupanteko oli niin hankalaa...
Jos+todellinen+vuosikorko+on+0,0%,+niin+silloin+ei+kannata+ostaa+"käteisellä".
Siis+jos+maksettava+osuus+on+sama+korottomalla+osarilla+ja+"käteisellä".
(käteinen+tarkoittaa+tässä+tapauksessa+käteisen+lisäksi+esim.+pankkisiirtoa+tai+vastaavaa)
Ei se nyt ehkä ole noin yksinkertaista. Jos pystyt ns. käteisellä maksamaan, auto on sinun eikä rahoitusyhtiön ja voit vaikka vaihtaa sen helposti kuukauden päästä.
Rahoitussopparissa lienee jokin ehto nopeammalle rahoituksen maksulle eli se kyllä maksaa.
Sinänsä nollakorko on houkutteleva, jos pidät taatusti autoa pitkään.
Todennäköisesti vaihdat hyvinkin pian autoon.
Aika paljon mainostetaan autoja ns. Nolla korolla . Mutta kun siihen lisätään sana Nolla kulut. Niin silloin asia muuttuu. Kuluttajalle huokuttelevaksi.
Millainen auto on nollaCorolla? Onko se ihan täysi nolla?
Kysy merkkiliikkeestä.
Ja diesel Dacia voi posahtaa paskaksi jakopään kohdalta, niin mersut tietty alkaa kohta myös oireilemaan???