Onko nämä asiat opettajalta sallittu ?

Anonyymi

Olen tässä miettinyt erityisesti yhden opettajani käytöstä. Hän on kyllä hyvä ja hauska opettaja. Mutta mietityttää onko jotkut asiat mitä hän tekee hyväksyttyjä. Huomasin joskus kun hän oli puhelimella niin että näin puhelimen. Sieltä vilahti kuva luokanvalvojastani rintaliivit päällä. Minusta tuntuu että opettaja huomasi että näin kuvan ja hän ja luokanvalvojani oli nolostuneen oloisia seurassani pari päivää. Onko opettajien väliset suhteet sallittuja ? Myöskin tämä sama opettaja ja moni muukin vittuilee rinkkuluokkalaiselleni joka on samassa matematiikan ryhmässä kanssani. Hän on ulkomaalaistaustainen. Jos muut siirtää pulpetteja se on ok. Mutta jos hän siirtää niin ei ole. Ja kerran yksi opettaja sanoi että ” Laittakaa se ovi kiinni ettei mikään *oppilaan nimi* pääse tänne ” ja muuta vastaavaa. Ja tämä opettaja jolla on suhde luokanvalvojani kanssa niin oppitunnit on monesti sellaista että puhutaan omasta henkilökohtaisesta elämästä. Tai mitä hän ja muut opettajat ovat tehneet vapaa-ajalla. Näytetty kännivideoita ja puhuttu kuinka kännissä ovat olleet yms. Se on hauskaa kuunneltavaa, mutta silti olisi kiva opiskella asioita. Monta kertaa joku asia on jäänyt välistä tai myöhemmälle kun puhumme jostain ihan muista asioista. Hän myös kiroilee paljon tunneilla. Se ei mua haittaa, eikä mielestäni muitakaan. Mutta onko ok jos opettaja kiroilee aika paljon ?

Äikäntunneilla emme oikeastaan opiskele. Ehkä se on uusi opetussuunnitelma että tunneilla vain pelataan pallopelejä ja tehdään pieniä esityksiä. Mutta emme tee paljoa mihinkään kielioppiin liittyviä asioita. Kun sijainen tulee me teemme tehtäviä ja opiskelemme. Mietityttää niiden oppilaiden puolesta jotka menee lukioon, että miten he siellä pärjää kun yläasteella ei oikein äidinkieltä opiskeltu. Olen miettinyt että pitäisikö tuosta valittaa jonnekkin. Vai onko tuo sitten joku uusi juttu.

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, valita. Siellähän on moni lestaope suhteessa toisen lestaopen kanssa. Onpa niitäkin pareja, että toinen on reksi ja toinen alainen eli ope. Hyi kauheeta! Ajattele, mitä ne tekee vapaa-ajalla?! No, sitä! Perisyntiä! Ai, kauheeta! Ja joku lestaope juo yhden kaljan. Voi jestas!

    • Anonyymi

      Opettajalla on suhde toisen opettajan kanssa. Mieti nyt vähän! Eikö jokainen saa olla suhteessa kenen kanssa haluaa? Nainen naisen kanssa, mies miehen kanssa, mies naisen kanssa ja mitä muun sukupuolisia näitä nyt onkaan. Ja sinä kysyt, saako opettaja olla suhteessa toisen opettajan kanssa. Miltä planeetalta sinä tulet kysymyksinesi?

      Minä tunnen hyvin monta opettajapariskuntaa, ovat oikein vihitty avioliittoon, lapsiakin on, asuvat ja elävät yhdessä, nukkuvat samassa sängyssä, nauttivat jopa alkoholia yhdessä ja erikseen, saattavat olla humalassakin vapaa-ajallaan. Eivätkö nämä ole tavallisia ihmisiä?

      Mutta millä oikeudella sinä kurkit opettajan puhelinta? Se mielestäni ei ole sopivaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe