Ei-Kiinassa tehdyt tietokoneet?

Onko niitä? Jos on, mitä merkkejä ne ovat? Luulis että edes jenkeissä joku tehdas vamistais tietokoneita... onko Fujitsu japanilainen?
121048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ainakin Microsoft Corporation on valmistettu yhdysvalloissa kuten myös Hewlett-Packard.

T. HuruGuru

Äänestä
  • Lisättäköön vielä sekaannuksen välttämiseksi ettei "Tietokone" yhdysvaltalainen keksintö vaan saksalainen.

    T. HuruGuru

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lisättäköön vielä sekaannuksen välttämiseksi ettei "Tietokone" yhdysvaltalainen keksintö vaan saksalainen.

    T. HuruGuru

    Yllä oleva tieto on löytynyt https://www.ecosia.org/ hakukonetta käyttäen.

    T. HuruGuru

    Äänestä

Avaaja joku usa fani ilmeiseti. Apple tekee joitakin pöytäkoneista usassa. muut kiinassa.

muiden firmojen kaikki koneet valmistetaan aasiassa. Mm Microsoft koneet tehdään samalla linjalla aserin kanssa.

Fujitsuja on tehty japanissa ja saksassa.

Äänestä
  • Ok eli ehkä tää Fujitsu tulee lähimmäs jossain muualla kuin Kiinassa valmistettua tietskaa...

    Äänestä

Miten määrittelet ei-kiinassa valmistetun tietokoneen. Voi olla vaikea saada siihen ei-kiinassa valmistettuja komponentteja

Äänestä
  • Ei ole konetta jossa ei olisi mitään kiinassa tehtyä,

    Äänestä

Itselläni on kerran ollut Kanadassa kasattu ATi:n näytönohjain, ja Saksassa koottu TerraTecin TV-kortti mutta olivat pääasiassa kiinalaisista osista. Muisteja tehdään paljon Taiwanissa ja vielä jotain Japanissakin.

Lähes kaikki moduulit ja komponentit tulevat joka tapauksessa Kiinasta, vaikka esimerkiksi ACER aikoinaan kasautti pöytätietokoneita Suomessakin. Tekeekö Lappeenrannassa kiinalaisista osista koostuvan tietokoneen pelkkä kasaus sen Suomessa tehdyksi? Mielestäni tuskinpa...

Prosessorit pääasiassa ovat muualla kuin Kiinassa tehtyjä, ja esimerkiksi kiintolevyjen valmistus on siirtynyt maihin, missä kokonaiskustannukset ovat vielä pienempiä. Muukin perustuotanto saattaa siirtyä uusiin halpamaihin Kiinan vaurastuessa.

Äänestä

Tämäkin viesti on kirjoitettu Asustekin tietokoneella joka näkyy olevan Made in China, talous ajaa ideologiankin ohi.

Äänestä

Saattaa oikeasti olla sellaisia joissa kaikki piirilevyjen komponentitkin on tehty Taiwanilla, Malesiassa, Indonesiassa, Singaporessa yms. Aasian maissa vaan ei Kiinan Kansantasavallassa.

Äänestä

Jos olisi sellaisille tietokoneille kysyntää, ja haluja maksaa siitä, niin sellaisia olisi.

Valitettavasti markkinat monessa tuotteessa ovat niinsanotusti kilpajuoksu tynnyrinpohjalle. Sitä tehdään mitä kysytään ja mistä ollaan halukkaita maksamaan.

Jos ei halua maksaa, on valittavana halpatuotantomaissa tehdyt tuotteet. Toisaalta jos on varaa maksaa, saa siltikin halpatuotantomaissa valmistetun tuotteen. Esimerkkinä Apple. Ideologialle ei vielä ole tarpeeksi kysyntää mutta voihan tilanne vielä muuttua.

Ainoa lohtu on esimerkiksi mobiiliteknologiassa, että kiinasta kaikki paras tekniikka menee vientiin ja kotimarkkinoille jää huonompilaatuinen. Yllättävää mutta totta.

Eli jos olet turistina kiinassa, kannattaa jättää se euroopan hintoihin verrattuna "niin halvalla" saatava huippukapula ostamatta, sillä et kertakaikkiaan saa samaa tuotetta kuin euroopasta ostettuna.

Niille jotka ymmärtävät puolesta sanasta "Serpenza send me"....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko niitä? Jos on, mitä merkkejä ne ovat? Luulis että edes jenkeissä joku tehdas vamistais tietokoneita... onko Fujitsu japanilainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu