Näin kristityn ja hänestä loisti ilo, rauha ja uskonvarmuus. Kyllä oli kiva hetki tervehdellä kristittyä!
Näin kristityn
Anonyymi
4179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Miten määrittelet kristityn?
Kristitty on se joka on uudestisyntynyt Pyhän Hengen työn tuloksena.
ei ole vaikeaa määrittää RAAMATULLISTA kristittyä.
se miten se lestoloissa tehdään on ihan oma lukunsa.
Se ei ollut vissiin ainakaan esikoisia, koska olen kohdannut vältteleviä ja kireän oloisia asikoisia. Monet välttelevät entisen äidin kohtaamista.
Kannattaa nyt kuitenkin ennen pilkkaamistaan miettiä omalla kohdallaan sitä, kuinka "entinen "äiti" on ollut ahkera kohtaamaan esikoiset ry:n jäseniä? Väite pitäisi tutkia, ennen kun alkaa kirjoittamaan sitä nettiin totena. Tiedän tapauksen jossa Esikoiset keräsivät isohkon summan lahjoittivat sen Esikoislestadiolaiset ry:n jäsenelle, tämän menetettyä vaimonsa kuoleman kautta. Menehtynyt oli minunkin ystäväni. Rakkauden suhteita estävät jäykkäniskat ovat pääasiassa nimenomaan esikoislestadiolaisen liikkeen saarnaajat ja jotkut liikkeen lakihenkisimmät jäsenet.
Rivijäsenistön kanssa suhteet toimivat puolin ja toisin.
Esikoislestadiolaiset ry:n porukassa on heitä jotka haluaisivat kristityn lailla kohdata myös esikoisiin kuuluvia kristittyjä, mutta "äiti" on ollut ankara uhkailija tällaisille.
mutta se oli hänen kokemus
Itse näin toisen satukirjan hahmon.....No muumin tietenkin
Kysyin avaajalta, miten määrittelet kristityn? Kysyin siksi, koska loistavia silmiä ja hyviä kavereita keskenään on maailmassa vaikka kuinka paljon, mutta vain pieni osa heistä huutaa avukseen Herran (JHVH) nimeä ja tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi inkarnoituneeksi Jumalaksi. .
Minäkin näin helluntailaisen joka perättömällä ilmiannollaan aiheutti paljon vahinkoa naapurilleen. Oikein sellainen kristityn ilo loisti silmistä.
Kerroppas aika paikka ja nimi niin otetaan selvää millainen se sinun helluntailaisesi oikein oli ja on !
en nimittäin usko sanaakaan tarustasi.
Sinähän nyt uskomaton olet. Miksi et usko? Väitätkö kirjoittajaa valehtelijaksi, jos hän ei paljasta kenenkään henkilöllisyyttä, kuten tietysti oikein onkin?
Näin kristityn ja hänestä loisti ilo, rauha ja uskonvarmuus. Kyllä oli kiva hetki tervehdellä kristittyä!
Oliko tämä ihminen vai koira ? nykyään kun ei voi olla varma kuka tulee siunaustilaisuudesta sädehtien siksi kysyin
Kristitty on pilkkanimi jeesuksen uskoisista. Jokainen kristitty on persoonallisuudeltaan uniikki yksilö, sen mukaan ei siis kristittyä määritellä, millainen keho ja persoona hänellä on. Ihmisen keho muuttuu iän myötä, persoonallisuuskin muuttuu iän myötä.
Sellainen ei ole vielä kristitty, joka rakentaa pelastuksensa toivon luotuihin ja näkyviin ja yleensäkin ihmiseen ja ihmistekoihin. Kristitty on henkilö joka on ottanut Kristuksen valmistaman ja lahjaksi tarjoaman vanhurskauden lahjana vastaan.
Ei ole pilkkanimi.
Jokainen on uniikki. Keho ja persoonallisuus muuttuvat. Totta.
Miten todistaa toiselle ihmiselle , että minä olen ottanut Kristuksen valmistaman ja lahjaksi tarjoaman vastaan.??
Miten todistat sen?
Jos et ole esikoislestadiolainen, et voi taivaaseen päästä. Niin saarnaavat kaikki lähetysmiehet ja paikkakuntasaarnaajat jokaisena viikonloppuna. Kaikissa saarnoissaan.
Silmistä sen näkee tai huivista tai että ei ole kravattia. Oliko huivi? Ei ollut?
ja naisilla korvakoruista. tulee aina seurailtua noita merkkejä. Jotkut itseään uskoviksi kutsuvat, euvät malta luopua kullan kimalluksen ripustamisesta, vaikka nimellisesti ajattelevat olevan Jeesuksen seuraajia. Eivät kuitenkaan halua luopua ja lähteä seuraamaan elävää Kristillisyyttä vaan haluavat säilyttää vanhat tottumukset. Eivät siis halua jättää syntielämää. Monilla heräys jää ikään kuin puolitiehen, mutta rukous on, että ennen kun aika loppuu, tulee vielä totuuden tuntoon.
No naiset kuuluu peittää pää rukouksissa, kuten sanassa sanotaan ja miehen ei. Huivi on yksinkertainen ja siksi kristityillä naisilla se on tullut käyttöön. Mutta huivi on NIIIIN yksinkertainen, että se on tullut useimmille liian raskaaksi, jopa niin raskaaksi kuin oli risti Golgatalla, eli rakkaus maailmaan on lähtenyt niin pienestä ja on kasvanut niin suureksi, että on jäänyt koko taivaan tie.
Tämän aamun mannatekstistä:
"Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. Parannus on siis se, että
ihminen tietää ja sydämestään tunnustaa olevansa synnissä siinnyt ja
syntynyt ja täten luonnostaan vihan lapsi ja iäisen kadotuksen
ansainnut. Hän tunnustaa, että kaikki teot ovat tässä mitättömiä ja
tekevät asian vain pahemmaksi, kun niillä pyritään toteuttamaan sitä,
mikä kuuluu yksin Kristukselle, ainoalle Jumalan ja ihmisten väliselle
sovittajalle, jonka kautta meillä on anteeksiantamus. Muulla tavoin et
koskaan pääse vapaaksi synnistä, vaikka kiduttaisit itsesi kuoliaaksi. "
Juuri näin ...
Söin kaurapuuroa niin jäi mannaohjeet lukematta
Mieleltään tervettä ihmistä ei synti vaivaa. Joutava käsite jolla yhä vaan kaikista yksinkertaisimpia hallitaan.
Kumpi on soveliaampi naiselle 200 euron Marimekon huivi vai vitosen pipo?
Se huivi ...
Tuon voi tulkita kirjoituksesi perusteella suorittamiseksi. Senkaltaisia kokemuksia on varmasti jokaisella Jeesusta seuraavalla. Että jotain tekemällä tai tekemättömyydellä tulisi autuaaksi. Mutta tuostakin pääsee vapaaksi, jos Jumala avaa ymmärryksen.
Mutta kun maailman rakkaus on vallannut sydämen, on kullan ja kimalluksen ripustamattomuuskin tullut kidutukseksi.
Silloin kun Jumala antaa Pyhän Henkensä voimassa ihmiselle ymmärryksen ja voiman, ei ole raskasta jättää noita syntejä pois. se on jopa kepeää. Sitä voimaa ei tosin ole kaikille suotu. Ei ole Jumala valintaansa kaikille suonut ja muutamat vielä luulevat, että usko on otettavissa.
Kammoittavaa olisi nähdä seuroissa jollakin naisella hattu päässä. Hattu naisella on synti, vain huivi käy pään peittämiseen. Syntielämä on tosiaan monelle kristillisyydessäkin niin rakasta. Mutta toisaalta kaikki synnithän saa anteeksi kun vaan tekee parannusta.
"Synnissä siinnyt"? Mikä on mannateksti? En ole koskaan kuulutkaan.
Pipo on synti. Huivi ei. Sanankuulossa siis. Ei ole hinnasta kiinni, miksi kysyit?
Voi olla, mutta saatat olla väärässäkin. Synti erottaa meidät Jumalasta. Mutta mikä on syntiä? Kyllä kaksinkertaisetkin ihmiset ilman kenenkään hallitsemista voivat ajatella, että synti vaivaa. No, hyvin kuitenkin kirjoitit näkemyksesi. Monellekin siinä on ajateltavaa.
Jos sen on kirpputorilta ostanut vitosella, tai parilla eurolla.
Mikä piposta tekeen synnin?
Minusta se kuulostaa omituiselta, että halpa pipo on synti sanan kuulossa. Perustele se Raamatun sanalla.
Jos naisen pää pitää olla peitetty sanan kuulossa eikä huivia ole mukana, pipo vain, niin onko paras jäädä pois?
On. Ei ilman huivia voi kuunnella kunnolla esikoislestadiolaista saarnaa,
Voi kyllä ja olisi suositeltavaakin. Jos kuitenkaan ei seuraavalla kerralla ole huivi päässä, on kuunneltu "väärin korvin". Niin tekee moni. Kun synti saarnataan synniksi ja tulee kohti omaa rintaa tämä saarna, vain oikein korvin kuunteleva osaa ottaa siitä vaarin. Jumalattoman se vain paaduttaa pahemmaksi.
Näin kroonisesti skitsofreenikon ja hänestä loisti ilo, rauha ja uskonvarmuus.
Ok, hyvä juttu. Jos vaan olisi pysyvää. Entä itselläsi, loistaako sinusta ja katsestasi rauha ja ilo?
Toivon sitä. Uskonvarmuus on kuitenkin aika huono juttu, niin minä ajattelen.
Lue 4 Evankeliumia, Kuuntele, Usko ja Tottele parhaasi mukaan kaikkea mitä JEESUS Sanoi ollaksesi Kristitty = Jeesuksen Kristuksen opetuslapsi! mm:
"Niin ei myös teistä yksikään, joka ei luovu kaikesta, mitä hänellä on, voi olla minun opetuslapseni. Luukas 14:33.
"Myykää, mitä teillä on, ja antakaa almuja; hankkikaa itsellenne kulumattomat kukkarot, loppumaton aarre taivaisiin, mihin ei varas ulotu ja missä koi ei turmele. Luukas 12:33.
"Ei kukaan voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa. Matteus 6:24. *jotkut käännökset käyttävät sanaa "rahaa" "mammonan" kohdalla.
"Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Markus 16:15.
Kenenkään ei tarvitse eikä pidä työskennellä rahan tai katoavaisen ruuan eteen, vaan Jumalalle. Jumala huolehtii jokaisen tarpeista, jotka Hänelle työskentelee. Tällä tavalla voimme myös selvitä pedon merkki ja suuren ahdistuksen ajat. Tätä kutsutaan "Elää Uskosta".
ÄLÄ koskaan ota Pedon Merkkiä! Lue Ilmestyskirja 13 ja varmuuden vuoksi Ilmestyskirja 22
Dokumentti aiheeseen liittyen, Englanniksi: https://www.youtube.com/watch?v=B_foDpYGVJc
Kaikki ilmaisia ja erittäin hyödyllisiä resursseja: truthseeking.co.uk / katso ainakin "freesources" ja "articles".
Youtube soittolista, Jeesuksen Opetuksiin liittyen: https://www.youtube.com/playlist?list=PLSWJU8S4WD3gulrFr5tELMJUP7n_2H3mS
Miten saada voitto seksuaalisesta synnistä: https://www.youtube.com/watch?v=1c-Km32ZpEQ
Teot Armo Harmonia 3 osainen soittolista: https://www.youtube.com/playlist?list=PLSWJU8S4WD3jM6iESK-IKSBkNwhtWudKY
Pyydän että jaat tätä jokaiselle mahdollisesti kiinnostuneelle jokapuolella, Kiitos! Rakkautta ja Rauhaa
JUMALA Todella RAKASTAA meitä ja Tahtoo Pelastaa meidät kaikki! Jos kukaan kuulee tämän, pyydän, vastaa Jumalan Kutsuun Jeesuksen Opetuksissa. <3
Mikä on pedon merkki, olen sitä välillä miettinyt?
666 on se.
666 on pedon luku, ei merkki.
Pedon merkistä on järkeilty ja kirjoitettu, että se olisi ihon alle laitettava tunniste. Ilman sitä ei saisi kaupasta mitään. Raamatun ostamisella ja myymisellä tarkoitetaan kuitenkin Jumalan sanan puhumista ja kuulemista, joten mielestäni ilmestyskirjan peto olisi ekumenia. Monet asiat viittaavat paaviin. Paavi sai kuoleman haavan Lutherin aikana, mutta nyt Suomen ev. lut kirkkokin pyytää anteeksi Lutherin toimia ja aina enenevässä määrin ottaa messuunsa mallia katollisesta kirkosta.
Se on www
Olisiko Esikoislestadiolaisuus pedon merkki? Ilman sitähän ei voi oikein puhua ja kuulla Jumalan sanaa? Paavillista juurta siinä mielessä kyllä?
Luther ei ehkä teeseineen ollutkaan niin oikeassa kuin monet hänen toimintansa ja tuotoksiensa täydelliseen oikeassaolemiseen USKONSA kiinnittäneet uskovat?
Minä en siis väitä tai luule tai usko mitään näistä kirjoittamistani asioista. Mieleen tulleita kysymyksiä vaan ovat nuo ajatukseni.
Itse Rietasko minua ohjaa? Tämä tuli nyt vielä mieleen.
Uskovan olemus muuttuu Kristuksen kaltaisuuteen päin ...pikkuhiljaa kun ihminen sallii Jumalan voiman toimia .
Uskova uudestisyntynyt on saanut uuden Hengen ja se on se asia ,mikä tekee muutoksen tässä uudessa liitossa ja se todella näkyy ihmisessä ....viimeksi tänään kuulin itsestäni sanottavan ...Siinä on luotettavan näköinen mies.
Meni ehkä kehumisen puolelle ,mutta mielessäni ajattelin ,että se Kristuksen Henki ...Se Kristuksen Henki... ei minussa itsessä mitään ole ,mutta se uusi Henki.
Usein huijarit ovat luotettavan näköisiä. No en epäile sinua huijariksi. Vaikka tosin nimimerkkisi antaa kyllä paljon aihetta;).
Myöskin on niin, että huijari voi jonkin taka-ajatuksen takia sanoa toista luotettavan näköiseksi mieheksi tai naiseksi. Siis kehua ja imarrella. Ja imarteluhan lämmittää, vaikka sen tietäisikin valheeksi. Niis se vaan on.
Sellainen antaa kuulijalle mahdollisuuden kuvitella moniakin asioita syyksi siihen toisen sanomiseen ja usein kuulija kehittelee itselleen ajatuksen mistä se hänen "erinomaisuutensa" johtuu. Joskus osuu oikein arvaus mutta ei aina tai useinkaan.
Ei ihmislihan luonto ja perimmäiset MOTIIVIT MUUTU. Mutta Kristuksen hallitessa SODITAAN Lihan himoja vastaan.
Suurin näistä lihan himoista on himo tulla Jumalan kaltaiseksi, siksi ihminen on niin altis uskomaan omaan vanhurskauteensa.
Jos tuon syötin nilee, niin kyllä tulee omasta mielestään kovasti muuttunut ihminen, joka on monesti paljon pirullisempi ja epärehellisempi kun sellainen, joka on luonnollinen ihminen ilman, paineta näytellä jotakin parempaa, - kuin on.