Näin juuri äsken radion uutisissa kerrottiin. Jo alakoulun 5. luokkalaisilla havaitaan kunnon rapistuminen ja kyyryselkäinen asento.
Älylaitteet ei siis kuulu lasten käsiin varsinkaan. Eivätkä ole terveellisiä muillekaan, vaan johtavat mm. tuki- ja liikuntaelinten sairauksiin.
Älylaitteet ei siis kuulu lasten käsiin varsinkaan. Eivätkä ole terveellisiä muillekaan, vaan johtavat mm. tuki- ja liikuntaelinten sairauksiin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä asian huomaamiseen tutkimuksia tarvita. kaikki tekniikka heikentää väestön kuntoa.
Eräs upseeri luonnehti asiaa jokin vuosi sitten, että 50-vuotiaat juoksee alokkaat hengiltä.
Ei kai armeijassa nykyään juosta tarvi kun on Hornetit ja Leopardit. Loput voi laittaa kyberhyökkäysjoukkoihin ohjailemaan drooneja. Siinähän näpyttelytaitoinen on maestro.
Silkkaa muinaismuistoa ja simputusta mokoma juoksutus ja äkseeraus.
Sotilasarvot armeijasta romukoppaan! Tulee ottaa oppia kouludemokratiasta! Pitää myös saada kävellä laahustaen kädet taskussa ja sisälläkin pipo päässä ja suu auki.
Ja kännykät tekee likinäköisiksi, aiheuttaa ehkä aivosyöpääkin tai muuta rappeumaa ja onnettomuuksia kun kävelevät autojen alle tai minne sattuu.
Ja työnantajat valittavat, että nuoret eivät edes kysy pomoltaan, mitä pitäisi tehdä, vaan he istahtavat penkille ja alkavat näpyttelemään puhelimiaan.
Ns. työelämävalmennuksessa (eli orrrrrjatyössä) varsinkin tuollaiseen opetetaan. "Surffaa vaikka siellä netissä" niin siellä sanotaan jos kysyy mitä nyt voisi tehdä. Niin oppi menee perille.
Sekin sitten meni kohdaltasi siihen ainoaan mitä osaat tehdä.
Niin se orrrrjatyö on moraalisesti ja muutenkin turmelevaa. Työttömänäkin keksii varmasti enemmän tekemistä kuin orrrrrrrjatyössä.