Ruoan jälkeen väsy

Anonyymi

Olen 13v minulla on ollut muutaman viikon aina koulussa ruuan jälkeen hirveä väsy tuntuu siltä että pakko olisi päästä nukkumaan. Voiko olla diabetestä? Nukun öisin n.8h ja kun tulen koulusta kotiin on pakko mennä nukkumaan hetkeksi

6

210

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käpäseppä lääkärissä.

    • Anonyymi

      Ruoan sulattaminen vaatii elimistöltä paljon ( n.20% kehon energian kulutuksesta) joten väsymys on normaalia etenkin jos syö paljon tai raskaasti.kts. ettone.

    • Anonyymi

      Jos tilanteesi on muuttunut entisestä ja jatkunut noinkin kauan, lääkärillä käynti olisi hyvä. Kouluterveydenhoitaja tuskin voi paljon auttaa asioitten selvittämisessä,
      jos laboratoriokokeitakin pitäisi ottaa vai miten on ?

      • Anonyymi

        Joka tapauksessa kyse ei ole diabeteksestä. Olet varmaan huomannut vanhemmistasikin että aterian jälkeen hekin torkahtavat helposti sohvalle telkkarin ääreen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka tapauksessa kyse ei ole diabeteksestä. Olet varmaan huomannut vanhemmistasikin että aterian jälkeen hekin torkahtavat helposti sohvalle telkkarin ääreen.

        "Joka tapauksessa kyse ei ole diabeteksestä"

        Eiköhän jätetä lääkärille päätettäväksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Joka tapauksessa kyse ei ole diabeteksestä"

        Eiköhän jätetä lääkärille päätettäväksi?

        Viime aikoina on näitä alaikäisten outoja kyselyjä ilmestynyt palstalle. Ilmiselvästi googlaamalla on saatu tulokseksi melkein mihin oireeseen tahansa diabetes ja kun siitä sauhutaan koko ajan, nuoret ovat alkaneet pelkäämään "kuolemantautia".
        Eihän tuon ikäinen lähde mihinkään lääkäriin ja usein nämä oireetkin ovat lääkärin resurssien tuhlausta. Kannattaa siis vähän rauhoitella ja kehottaa juttelemaan kouluhoitajan kanssa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 74
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe