Talon myynti pelottaa

Anonyymi

Olemme myymässä taloa. Ikää sillä vain 7,5 vuotta. Mitään suurempia vikoja ei tiedossa ole. Tavallista kulumista lähinnä. Kaikki on jo listattu paperille, mitä mieleen tulee ja myös sellainen, mitä ei tule. Mutta se mikä huolettaa, on tuo viiden vuoden lainsuojattomuus. Talossa on poistoilmalämpöpumppu, jossa myös viilennys. Itse ei olla sitä käytetty, kun sisälämpötila on helteelläkin pysynyt ulkolömpötilaa alhaisempana. Tulipa nyt mieleen ongelma, että ostaja huolettomasti ilman osaamista viilentalee taloa 4,5 vuotta ja sitten vaatii hinnan alennusta tai kaupan purkua pilattuaan talon. Millä todistetaan, että virhe onkin ostajan aiheuttama? Hyvä kysymys, ei varmaan millään. Eli palaamme taloon, joka on homeessa ja maksamme velkoja kuolemaa saakka? Löytyykö ketään, jolla olisi kokemusta asiasta nimenomaan näin päin, että myydessä talo oli kunnossa ja ostaja on vaatinut rahaa itse aiheuttamistaan vioista? Kuvaan talon katosta lattiaan ja kuntotarkastus tullaan tekemään myös, mutta se on pintapuolinen.

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloituksen teko ei sentään pelottanut?

    • No, ennen myynnin aloittamista poistatatte tuon viilennystoiminnon ammattilaisen toimesta ja samalla pyydätte kaikki siihen yksikköön tallennetut käyttötiedot itsellenne vaikka muistitikulle tallennettuina.

      Sen jälkeen teetätte perusteellisen rakenteita avaavan kuntotutkimuksen, talon koosta riippuen niitä tarvitaan kahdesta kahteensataan.

      Tässä vaiheessa olette pahimmassa tapauksessa jo polttaneet kymppitonnin, päälle tulevat sitten mahdollisen välittäjän välityspalkkio.

      Ja kaikki tämä täysin turhaan, mikäli talo on oikein rakennettu, niin tuon ikäisessä ei taloa jäähdyttämällä sitä ei saa tuhottua.

      Eli nyt tavallinen kuntotarkastus ja sen jälkeen valitsette välittäjän. Halvinta ei koskaan kannata valita (ei kuntokartoituksiin, eikä kiinteistönvälittäjäksi) mutta harvoin sitä kalleintakaan. Alan kokemusta välittäjällä saisi mielellään olla ainakin viisi vuotta tai enemmän, mutta aloitteleva välittäjä yhdessä kokeneemman kanssa on sekin usein hyvä vaihtoehto.

      • Anonyymi

        Jos välittäjällä romu auto, älä missään nimessä asioi hänen kanssaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      247
      5683
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3301
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      134
      2562
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      211
      2057
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1017
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      961
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      821
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      758
    Aihe