Olemme myymässä taloa. Ikää sillä vain 7,5 vuotta. Mitään suurempia vikoja ei tiedossa ole. Tavallista kulumista lähinnä. Kaikki on jo listattu paperille, mitä mieleen tulee ja myös sellainen, mitä ei tule. Mutta se mikä huolettaa, on tuo viiden vuoden lainsuojattomuus. Talossa on poistoilmalämpöpumppu, jossa myös viilennys. Itse ei olla sitä käytetty, kun sisälämpötila on helteelläkin pysynyt ulkolömpötilaa alhaisempana. Tulipa nyt mieleen ongelma, että ostaja huolettomasti ilman osaamista viilentalee taloa 4,5 vuotta ja sitten vaatii hinnan alennusta tai kaupan purkua pilattuaan talon. Millä todistetaan, että virhe onkin ostajan aiheuttama? Hyvä kysymys, ei varmaan millään. Eli palaamme taloon, joka on homeessa ja maksamme velkoja kuolemaa saakka? Löytyykö ketään, jolla olisi kokemusta asiasta nimenomaan näin päin, että myydessä talo oli kunnossa ja ostaja on vaatinut rahaa itse aiheuttamistaan vioista? Kuvaan talon katosta lattiaan ja kuntotarkastus tullaan tekemään myös, mutta se on pintapuolinen.
Talon myynti pelottaa
3
268
Vastaukset
- Anonyymi
Aloituksen teko ei sentään pelottanut?
No, ennen myynnin aloittamista poistatatte tuon viilennystoiminnon ammattilaisen toimesta ja samalla pyydätte kaikki siihen yksikköön tallennetut käyttötiedot itsellenne vaikka muistitikulle tallennettuina.
Sen jälkeen teetätte perusteellisen rakenteita avaavan kuntotutkimuksen, talon koosta riippuen niitä tarvitaan kahdesta kahteensataan.
Tässä vaiheessa olette pahimmassa tapauksessa jo polttaneet kymppitonnin, päälle tulevat sitten mahdollisen välittäjän välityspalkkio.
Ja kaikki tämä täysin turhaan, mikäli talo on oikein rakennettu, niin tuon ikäisessä ei taloa jäähdyttämällä sitä ei saa tuhottua.
Eli nyt tavallinen kuntotarkastus ja sen jälkeen valitsette välittäjän. Halvinta ei koskaan kannata valita (ei kuntokartoituksiin, eikä kiinteistönvälittäjäksi) mutta harvoin sitä kalleintakaan. Alan kokemusta välittäjällä saisi mielellään olla ainakin viisi vuotta tai enemmän, mutta aloitteleva välittäjä yhdessä kokeneemman kanssa on sekin usein hyvä vaihtoehto.- Anonyymi
Jos välittäjällä romu auto, älä missään nimessä asioi hänen kanssaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381