Lähdemme pian matkaan 4v. ja 7kk lasten kanssa. Muistelen, että nousuihin ja laskuihin toimi vauva-ikäisellä tuttipullosta juominen. Mitäs muita vinkkejä olisi? Tälle vanhemmalle purukumia? Entäs jotain nenäsumutteita tms. nenä sillä vuotaa näin talviaikaan vähän väliä. Mitä tahansa toimenpiteitä, että lento sujuu rauhallisesti :-)
vinkkejä pienille lapsille
Äiti
111042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Noiden muistelemiesi lisäksi: varaudu leikkimään lastesi kanssa jotain istuttavaa leikkiä. Jos vanhempi kuuntelee mielellään, kirjoja mukaan ja pieniä leluja. Älä ota mitään elektronisia leluja, koska niitä ei saa käyttää lennon aikana. Pettymys voi purkautua itkuna. Jokin askarreltava (kuten palapeli tai värityskirja) voi olla todella hyvä.
Purukumin sijaan jokin muukin pureskeltava käy.
Usein lennoilla on lasten piirrettyjä elokuvia (riippuu pituudesta) ja syömisestä tulee mukava ohjelmanumero. Nykyään kaikilla yhtiöillä ei kyllä ole tarjoilua (mm. SAS).
Älä ota niitä kakaroita sinne koneeseen. Ylipäätään pitäis kieltää kaikkien alle kouluikäisten matkustaminen lentokoneessa tai sitten ne pitäis kasata johonkin äänieristettyyn koppiin.
Jos penskalla vuotaa räkä nenästä, niin tuska on muuten hirveä, kun ilmanpaine vaihtelee. Vaikken voi penskoja sietääkkään, niin sitä kipua ei sentään senkään tarttis kärsiä.
taas vastaus, ai että pienet lapset ne aiheuttaa lennoilla ongelmia kun pitävät melua, hah hah...
ja pelkästään laskeutuminen joskus nousukin aiheuttaa lapsilla korviin kipua mutta ei siihen kuole ja se kestää muutaman minuutin, se tuntuu myös aikuisilla joskus aika kipeesti. Kyllä ainakin meidän perheen lapsi on mukana aina kun mennään jonnekkin reissuun, eikä olla ainoita ja anteeksi jos pilaammme ko ihmisen lennon, ei mene tahallaan...mutta mitä tehdään kännissä oleville aikuisille jotka ovat maailmanomistajia...
Huomaa, ettet ole matkustanut flunssaisena lentokoneessa. Kipu alkaa viimeistään vartti ennen pyörien koskemista kiitorataan, ja korvat tuntuvat työntyvän keskelle aivoja samaan aikaan kun joku sisältäpäin yrittää pullistaa niitä puukon avulla takaisin paikoilleen.
Minä, aikuinen yli kolmikymppinen nainen, en pystynyt pysäyttämään tuskan kyyneliä. Viereisen penkin lapsi osoittaa sormella ja toteaa äidilleen, että täti pelkää varmaan paljon lentämistä.
Normaalitilanteessa en edes juuri huomaa nousuja, enkä laskuja. Tuon kerran jälkeen en ole matkustanut ilman nenäsumutinta. Ainoastaan vahingossa on niin käynyt kerran sen jälkeen. Lopputulos: jokunen kyynel kivun takia -oli suurempi kone ja hitaampi paineen vaihtelu. Sumute ei kipua täysin poista, mutta en sen avulla ole joutunut itkemään, kun flunssaisena joudun matkustamaan.
Joo ei kiitos mitään räkäisiä pilttejä kyytiin, "terveissäkin" on välillä kestämistä kun oikein innostuvat koneessa melskaamaan mutta emotkaan eivät ilkeä puuttua ja vanhemmat ei näytä ymmärtävän...
Jos sinun päätettävissä olisi niin etelänmatkat kiellettäisiin alle 12-vuotiailta.
Miksi raahata raivostuttavia kirkuvia kakaroita reissuun, kun eivät itse siitä kuitenkaan vielä mitään ymmärrä..?
Vanhempien tuntuu joskus olevan kovin vaikea käsittää, että se oma "söpö pikku kultamussukka" joka vain vähän itkee, kun ei huvita käyttäytyä, on ulkopuolisille ihan samaa kuin kiusankappale, jonka voisi pahimmassa tapauksessa kuristaa hiljaiseksi.
Oli lähellä - viimeksi kahdeksan tunnin lento jolla joku raivostuttava täysin kuriton pentu huusi putkeen suunnilleen koko matkan.
Kävi kyllä mielessä, että etteiköhän senkin mielenvikaisen lapsiparan olisi ollut parempi pysyä pari viikkoa vaikka mummolassa...?
Taidat olla oikein parempikin kallonkutistaja, koska pystyt heti erottamaan terveen ja mielenvikaisen lapsen toisistaan vain istumalla samassa lentokoneessa?
on vähissä sinullakin kun ei hermot kestä edes lomalla nyt lasten itkua. Sehän on lasten keino ilmaista olemassa oloa... Onneksi kukaan ei koskaan voi kieltään pienten lasten kanssa matkustamista, viime viikolla tultiin Kanarialta ja syksyllä lähdetään sitten Kreikkaan ja varmasti menipä sinulta hermot tai ei... valitan
..kaipaamme ehdottomasti lisää lapsia hankkimaan.
Menkää ja täyttäkää maa... :) Teitä ehdottomasti kaipaan lisää lomilleni. Sitä "olemassaolon ilmaisua" on ilman muuta saatava yläilmoihin lisää.. ;)
Oletko KOSKAAN tullut ajatelleeksi, että ne teidän räkänokkanne saattavat jo valmiiksi aiheuttaa ihmisissä väsymystä..? Ja kun kone sitten nousee ilman ja pennut kirkuvat kitarisat vilkkuen laskeutumiseen saakka, niin koko muu koneellinen olisi ollut jo kauan sitten valmis heittämään mokomat kiusankappaleet vanhempineen koneesta. Ja teille se on vain ihanien kullanmurujenne söpöä olemassaolon ilmaisua..?
Voi hyvä sylvi.
Että viekäähän ihmeessä raivoavat pentunne jokaiseen paikkaan, jossa ne ovat mahdollisimman paljon häiriöksi ja muille kiusaksi.
Lapsilla on täysi oikeus olla olemassa ja heissähän se on tulevaisuus. Mutta minkä h*lvetin takia lapset täytyy rahdata mukaan siinä iässä, kun eivät he itse siitä mitään vielä ymmärrä..??
Mäkin tuota välillä ihmettelen.. olin taannoin eräällä Thaimaan saarella kohteessa, jonne oli todella hankala päästä. Lähes tunnin jeeppimatka kuoppaisella lähes ajokelvottomalla tiellä jossa hyppiessä välillä tuntui että sisuskalut tulee ulos.. Niin eiköhän kyydissä ollut lapsiperheitä ja äidillä(?) vauva sylissä. Onko järkee vai ei? No piltti kyllä itkikin korviaraastavasti koko matkan mutta kai se olikin sitten vain sitä olemassaolon keveyttä ja itseilmaisua... Ja oli niitä natiaisia lisää siellä kohteessa mutta minkäs teet kun äiskä ja iskä tahtoo..