vanhan parketin lakkaus

ok talossa on, n, 1970 L lopulla tehty parketti.
- luultavasti sen aikaisilla uretaani, tms.. lakoilla lakattu.

- en aio hioa koko lattiaa pilalle, siis koko parkettia, vaan korjata kuluneet kohdat uudella lakkauksella.
- minkä laatuista lakkaa, tai mahd. öljyä kannattaa hankkia kunnostukseen ?
- esim.. venelakka ?
258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensin pitää tietää onko parketti palaoista vai joku 70-luvun kelluvista. Jälkimmäisen voi hioa kerran, edellistä jopa kymmeniä kertoja.

Hiomatta ei lakkauksesta tule siistiä. Koska vanha lakka on jo kellastunut. Lakoissa on UV-valolle herkkiä kromorfisia ryhmiä - nääs.

Vesiohenteiset lakat eivät juuri kestä.

Tosimies hioo, puhdistaa ja vetää lattialle 2-komponentti epoksin. Se ei ole helppoa koska ilmakuplat on saatava pois toholla mökkiä polttamatta.

Viherpipertäjä laittaa vesiohenteista lakkaa ja toistaa hio-lakkaa kierroksen noin viiden - kymmenen vuoden välein.

Äänestä
  • Terve ja kiitos vinkeistä.. - nämä on vanhanajan parkettia, umpipuu kappaleista tehty.
    - ja en aio hioa koko lattiaa koneilla yms. ( olen nähny muutamia kauheita pilalle hiottuja parketteja, joissa ollu sitten päällä paksu lakka kerros, tms kiiltävä muovimainen kalvo..
    - Oma ajatus oli keveästi hioa vain kuluneiden kohtien ympäriltä, siis kevyesti, ja vetää uusi lakka, tai öljy korjattaviin kohtiin päälle.
    Yhden kohdan jo kokeeksi korjasin, kevyt hionta, ja sitten löytämäni lakka, uretaani alkydi, siihen laitoin ja kohtuu hyvä tuli !! lakkaa pitäisi ehkä jotenkin tummentaa, petsiä tms??
    Tai tummuu se auringossa kyllä se puu ja lakka..

    Pelkkä öljyäminen ai luo pintaa, joka suoajaisi puuta... kokeilin sitäkin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ok talossa on, n, 1970 L lopulla tehty parketti.
- luultavasti sen aikaisilla uretaani, tms.. lakoilla lakattu.

- en aio hioa koko lattiaa pilalle, siis koko parkettia, vaan korjata kuluneet kohdat uudella lakkauksella.
- minkä laatuista lakkaa, tai mahd. öljyä kannattaa hankkia kunnostukseen ?
- esim.. venelakka ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu