Suomen vasemmistohallituksesta

Anonyymi

Tulee olemaan maan lyhytitikäisin hallitus.

13

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhytikäisin.

      • Anonyymi

        Itäähän se lyhytkin elo, oli sitten kasvista tai hallituksesta kyse;)


    • Anonyymi

      Naisissa on elinvoimaa.

      • Anonyymi

        Aika huteralta tuntuu Suomen seuraavat neljä vuotta.
        Hyvä kuitenkin, että Antti paljasti oikeat kasvonsa. Varapuhemiehenä ei pääse vahingoittamaan Suomea niin paljon kuin ministerinä.
        En kyllä ymmärrä, miksi hänet palkittiin vielä rahakkaammalla paikalla, olisi pitänyt jäädä vain edustajaksi. En ymmärrä sitäkään, miksi Paatero piti erottaa ja uhrata Antin takia.
        Luin jostakin lehdestä, että Linnan juhlissa Antti olisi hokenut koko illan jokaiselle, miten valehtelemalla pääsee Suomessa pitkälle. Onko tuo nyt kovin järkevää puhetta?
        Asiasta toiseen, linnan juhlista puheen ollen, minkähän takia demarit Hilkka ja Matti Ahde olivat juhlissa nyt 43:ttä kertaa?? Eikö liene ihan ennätys? Ei Matti ole ollut työelämässä enää pitkään aikaan, eikä Hilkka ole ollut kovin merkittävässä työssä, hän on lastenhoitaja ammatiltaan mutta oli Auto-ja kuljetusalan liiton toimistossa työssä. Miten tämä pariskunta on ollut niin merkittävä Suomelle, että kutsu on käynyt 43 kertaa?


    • Anonyymi

      Erikoisesti nuorissa naisissa.

    • Anonyymi

      Niin, ja joskus itikatkin pääsevät pistämään. Ilkka lehti toteaa.Lampaita kannattaa katsoa silmiin.

      • Itikka tarkoittaa Pohjanmaalla lehmää tai nautaa?


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millähän rahoilla Soininvaara aikoo nämä tulijat elättää?
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0631a4c0-64bd-4163-b9af-d9517610d87c

        Tietysti työttömyyskorvauksella, asumistuella, äitiyspäivärahoilla, lapsilisillä, isyyspäivärahoilla, kotihoidon tuella, soppalan harkinnanvaraisella, jne. Samalla tavalla kuin nytkin elätetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietysti työttömyyskorvauksella, asumistuella, äitiyspäivärahoilla, lapsilisillä, isyyspäivärahoilla, kotihoidon tuella, soppalan harkinnanvaraisella, jne. Samalla tavalla kuin nytkin elätetään.

        Eipähän "soppalasta" saanut meikä tukea. Ei harkinnanvaraista eika ennaltaehkäisevää tukea. Miten ihmeessä toiset saa ? Minulla olisi ihan oikeasti tarve saada tukea mutta ei, en vaan saanut . Minun rahat ei mee alkoholiin eikä tupakkaan,ei huumeisiin. Tuli vaan akuutti taloudellinen epävakaus, tosin kyllä sairauteni vie paljon tuloistani ja niihin ei Kela ota kantaa,omilla on ostettava tietyt tuotteet joka terveyttä ylläpitää.
        Kysyin perusteita miksi en saa niin vastaus oli jos olis kodissani käyny esim tulipalo sit avustettaisiin että pääsisin takaisin alkuun.
        Kysyin millä opillla työttömät mamut vaihtaa autoa,,eikä ihan mihkään tonnin ruosteautoon vaan liki kymppitonnin autoon. Ei ole kumpikaan osapuoli perheestä töissä,nainen lapsia punoo harva se vuosi ja mies ajelee kylillä moneen otteeseen päivässä. Millä rahalla ? Vähittäismaksulla varmaan auto ostettu. oli vastaus. Mutta millä työtön perheellinen maksaa auton kustannukset ja ne kuukausilyhennykset ? Onko luottotiedot kohillaan et sais osamaksulla auton ?
        Olen aina hullu luullut että jos ihmisellä tulee taloudellisesti vaikeaa niin soskusta saa apua,,kun ei ole jatkuvasti ruikuttamassa. Itse en ole todellakaan ollut soskun luukulla.
        Normi perustuilla mitä Kelasta saa niin niillä on pärjättävä. SiunSote sosku ei auta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6205
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6203
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1319
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      970
    Aihe