Perintövero ja osittainen ositus

Anonyymi

Jos on tehty perillisen ja lesken kanssa osittainen ositus jolla ollut avio- oikeus perittävään ja leski on saanut vähemmän jotain kun perillinen, niin miten se vaikuttaa perintöveroon jos leski menehtyy?

4

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leskihän ei peri mitään, eikä ole pakko ottaa edes tasinkoa pesästä. Eiköhän verotus mene ihan normaalisti. Perinnöstä maksetaan vero ja jos osituksessa perillinen on saanut lesken omaakin omaisuutta, niin se lienee ennakkoperintöä, niin siitä sitten maksettaneen sen mukaan lahjavero. Mikäli ennakko on riittävän suuri. Loppu perintö saadaan ja vero maksetaan sitten lesken jälkeen.

      • Anonyymi

        Leski on kuollut, niin kuinka se tässä tapauksessa meneee? Osituksessa ei puhuttu lahjasta, niin meneekö perintöveroa mistä kaikesta!


    • Anonyymi

      Eiköhän pääsääntöisesti vero mene siitä mistä ei vielä ole verotettu. Jos olet saanut perintöä, vaikka sinulla ei ole vielä ollut siihen hallintaoikeutta, lienet maksanut siitä jo veron. Jos olet saanut lesken omaisuutta ennen hänen kuolemaansa, se on ennakkoperintöä ja siitä mennyt lahjaveroa (jos on huomattu ilmoittaa). Lesken jälkeen jääneestä omaisuudesta maksat sitten taas veroa. Riippuen tietenkin perittävästä arvosta. Alle 20000€:sta ei mene veroa.

    • Anonyymi

      Tähän kysymykseen ei ole mitään oikeaa vastausta, koska ei pitäisi koskaan tehdä osittaista ositusta. Niistä sotkuista ei koskaan ota selvää, miten menee mikäkin asia.

      Jos verottaja tällaiseen törmää, se arpoo kyllä jonkin päätöksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      68
      5708
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      4717
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      18
      2956
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      177
      2357
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      2016
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      160
      1987
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      101
      1460
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1174
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1146
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      1038
    Aihe