Aknen "tyylin" vaihtuminen??

kävin ihotautilääkärillä ja sain tetralysal kuurin ja lisäksi akne voidetta jota tehtiin apteekissa lääkärin ohjeiden mukaisesti. antibiootti kuuri on loppunut mutta voidetta käytän yhä. sellaisten märkivien ihon pinnalla olevien finnien tulo on loppunut mutta sen sijaan viimeaikoina minulle on alkanut tulla ihonalaisia finnejä. nämä ovat punottaneet ja olleet kipeitä viikon päivät jonka jälkeen ne ovat pikkuhiljalleen kadonneet. ihmetyttää vähän sillä ennen ei tälläisiä tullut. pitäisiköhän lopettaa tuo voiteen käyttö jos se kuivattaa jo liikaa ihoa ja siten saa aikaan näitä. muuten iho näyttää hyvältä ja nämä punaiset pahkurat tuntuvat ilmaantuvan aivan tyhjästä. onko kellään kokemuksia tälläisestä?
3723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kantsis ehkä mennä lekurille naamaa näyttämään. ontelofinnit kertovat pahenevasta aknesta. kysäiseppä suoraan lääkäriltä jospa saisit roaccutania..

Äänestä
  • Itsellänikin rasvainen ja tulehtunut iho on monien kuivattavien aknelääkkeiden käytön jälkeen muuttunut pintakuivaksi, jossa pahat finnit ovat ihonalaisia.

    Ja parhaiten iho pysyy kurissa kun huolehdin siitä että iho ei pääse pintakuivaksi! Huolellinen kosteutus on tärkein. Ja roaccuttan tunnetusti aiheuttaa ihon kuivumissa joten se vain pahentaisi tilannettasi!!

    Itse olen nyt kolmisen kuukautta syönyt e-epa -valmistetta (omega3 kalaöljyvalmiste) ja todellakin se on auttanut huomattavasti tulehdusten syntymiseen, pääasiassa ihonalaisia finnejä ei enää pääse tulemaan ja tavallisetkin mätäpaiseet ovat mielestäni vähentyneet jonkinverran. Ja tietenkin myös ulkoinen kosteutus pitää muistaa.

    Olen muuten huomannut että joka kerta kun ryyppään, mikä selvästi kuivattaa ihoani, ihoon alkaa tulla näitä ihonalaisia paiseita. Elintavatkin siis vaikuttavat ihoon.

    Äänestä

Lisäisin muuten että itsekin olen syönyt noita samaisia antibiotteja akneen ja olen käyttänyt myös ulkoisia antibioottivalmisteita. Tosin tämä "ihotyypin" vaihdos on tullut vuosia myöhemmin. Joten en syyttäisi juuri NOITA antibiootteja, olenhan käyttänyt paljon paljon muitakin aknelääkkeitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


punapää kirjoitti:

kävin ihotautilääkärillä ja sain tetralysal kuurin ja lisäksi akne voidetta jota tehtiin apteekissa lääkärin ohjeiden mukaisesti. antibiootti kuuri on loppunut mutta voidetta käytän yhä. sellaisten märkivien ihon pinnalla olevien finnien tulo on loppunut mutta sen sijaan viimeaikoina minulle on alkanut tulla ihonalaisia finnejä. nämä ovat punottaneet ja olleet kipeitä viikon päivät jonka jälkeen ne ovat pikkuhiljalleen kadonneet. ihmetyttää vähän sillä ennen ei tälläisiä tullut. pitäisiköhän lopettaa tuo voiteen käyttö jos se kuivattaa jo liikaa ihoa ja siten saa aikaan näitä. muuten iho näyttää hyvältä ja nämä punaiset pahkurat tuntuvat ilmaantuvan aivan tyhjästä. onko kellään kokemuksia tälläisestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu