Onko veljeni on paha ihminen

Anonyymi

Hän ei osta joululahjoja kenellekään. Ostaisi edes minun ja meidän sisaruksen lapsille jotakin mutta ei.
Syy tähän on se että hän ei vietä joulua lainkaan. Joulu ei kuulu lainkaan hänen elämään. Ei jouluruokaa, ei koristeita eikä mitään.

Hän on kieltänyt myös hänelle annettavat lahjat.
Hän on sanonut että jos haluaa antaa jotakin niin pitää antaa silloin kuin haluaa, eikä silloin kun on pakko kuten hän itse tekee. Hän pitää siis joululahjojen antamista pakkona. Minusta kertoo jotakin hänestä.

11

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kertoohan se veljestäsi jotain. Erilaisesta ajattelutavastansa. Joustamaton. Ei hän varmaankaan paha ihminen ole. Miten veljelläsi muutoin meneee elämässä. Onko useinkin hankaluuksia tai riittämättömyyden tunteita. Kaipa joulunvieton tarkoitus on keventää elämää ja ihmismieltä kun on muutoin synkkää ja pimeää ulkosalla. Osalla ihmisistä on pimeään vuoden aikaan alakuloa ja masennustakin. Masentunut ja alakuloinen ihminen voi reagoida jouluviettoon hyvinkin kielteisesti. Miksi hössöttää, iloita,seurustella,lähettää kortteja ja jaella lahjoja kun oman pään sisällä maailma on sateinen syvä mutakuoppa. Joulua voi viettää vallan hyvin ilman lahjojakin. Ei veljesi ole paha ihminen.

    • Anonyymi

      Veljesi on hyvin järkevä sanoisin, kun ei sorru joulun hömpötyksiin.

      • Anonyymi

        Harvinaisen järkevä veli sinulla! Ota opiksi itsekin.
        Nykyinen joulu on vain kauppiaitten manipuloima massapsykoosi. Ei siihen ole pakko osallistua. Minäkin kielsin kaikkia tuttaviani jo vuosia sitten lähettämästä joulukortteja enkä lähetä itsekään. Kyllä se Postin päävisiiri saa jo muutenkin ihan riittävän suurta palkkaa, bonusta ja kultaista kädenpuristusta.


    • Anonyymi

      Ei ole pakko hypätä liikemaailman tanssin tahtiin-itse kyllä ostin pienille sisarten lapsille lahjoja aikanaan. Nyt en kenellekään. Miehet eivät ole niin lahjakeskeisiä joulunviettäjiä. Sisar tai veli on hyväksyttävä sellaisena kuin hän on,ei toista voi muuttaa. On 364 pv vuoteen olla hyvä veli miesten hiljaisella tavalla, mm. auttaa , käydä kylässä, tukea muuten. Monesti hädän tullen nämä jurokit ilmestyvät auttamaan ilman fanfaareja , vähäeleisesti ja poistuvat taas..Hyväksy hänet sellaisena kuin hän on. Minulla ei ollut veljiä,mutta näin olen tulkinnut miesten maailmaa mieheni kautta .

    • Anonyymi

      Tosi järkevä. En osta lahjoja toisten lapsille. Rahani ei edes riittäisi kymmenpäiselle laumalle alkaa joulupukiksi. Laitan säästöön työttömyyden tai sairauden varalle enkä vietä kaupallista joulua ollenkaan. Joulun jälkeen ei voi olla kuin tyytyväinen kun ei ole mihinkään turhaan krääsään tuhlaillut. Kannustan muitakin samaan systeemiin.

    • Anonyymi

      En näe tuossa mitään erikoista. Itse ostan jouluna vain kaksi lahjaa kummilapsilleni (toinen lahja on 50 euron seteli) enkä mitään muuta. En omista yhtäkään joulukoristetta, minulla ei ole koskaan ollut joulukuusta, en lähetä joulukortteja (en edes sähköisinä) jne.

      En pidä roinan hankintaa tärkeänä ja lahjoja annan milloin itseäni huvittaa tai sille on tarvetta. Jos jotain asiaa tarvitaan lokakuussa, ei ole mitään järkeä odottaa sen antamista joulukuun loppuun saakka.

      Nykyaikana suurimmalla osalla on varaa ostaa tarvittavat tavaransa itse ja lahjat jäävät yleensä kaappiin lojumaan tai heitetään roskiin. En näe tuollaisessa mitään järkeä.

      Ja muutenkin, eihän monet ihmiset vietä esimerkiksi vappua eikä tuota samalla tavalla kummastella. Joulu on vain yksi vapaaehtoinen juhla muiden joukossa, ei mitään muuta. Ei yhtään sen tärkeämpi kuin vappu.

      • Anonyymi

        Tarkennuksena vielä kirjoitukseeni... Toki on myös monia perheitä, joissa ei ole varaa ostaa kaikkea, mutta hekään eivät yleensä roinaa kaipaa, vaan pikemminkin käteistä. Vaikka käteinen tuntuu ehkä oudolta lahjalta, mutta yleensä se on paras joululahja, jos siitä on pulaa. Tosin köyhät tarvitsevat rahaa pitkin vuotta...

        Ja vaikka kriittinen olinkin, voisin hyväksyä jotkut aineettomat lahjat, kuten lahjoituksen toisen nimiin (itse tosin lahjoitan kuukausittain). Lahjakortti kauppaan ei ole aineeton lahja, koska sen voi lunastaa vain ostamalla tavaraa. Hyvätuloisille (useimmiten ei edes keskituloisille) ei minusta tarvitse ostaa tavaraa, koska he ostavat yleensä kaiken itse muutenkin ja tavara on heille todennäköisesti täysin turha. Itsekään en halua mitään tavaraa joululahjaksi.


    • Anonyymi

      No, ehkä nyt lapsille voisi, mutta aikuisten kesken on aivan turhaa vaihtaa lahjoja, jää kuitenkin johonkin pölyttymään ja lopulta päätyy kirpprille.

    • Anonyymi

      Antaako veljesi muulloinkaan lahjoja. Onko niin tapahtunut. Onkos vuosien saatossa tullut halu antaa lahja edes jollekin. Sitä halun hetkeä odotellessa. Entä joulukeräykseen vähävaraisille. Se olisi kenties pyyteetöntä. Aivan. Sekin vaatisi sitä sisäistä halua.

      • Anonyymi

        Miksi pitää lahjoittaa nimen omaan joulukeräyksen aikaan? Itse ainakin olen laittanut automaattisen kuukausilahjoituksen pariinkin järjestöön, joten en näe tarvetta lahjoittaa vielä erikseen jouluna. Tarve rahalle on sama joka kuukausi. Ja jos haluan lahjoittaa ylimääräistä, teen sen milloin itseäni huvittaa, vuodenajalla ei ole mitään merkitystä.


    • Anonyymi

      Ennen tuli lahjoja osteltua, naapurinkin lapsille laitoin aina joulupaketit.
      Jälkeenpäin kuulin että kaikki antamani paketit perheen äiti heitti roskikseen.
      Nykyään en vietä mitenkään joulua, olen lopettanut joulun vieton.
      Joulu on pelkkää turhuuksien turhuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      326
      1073
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1024
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe