Ruokatarpeiden säilytys leirissä

Anonyymi

Moikka!

Millä tavalla te säilytätte ruokatarpeita leirissä yön yli kestävillä retkillä?

Onko teillä ruokatarpeet ihan siinä nukkumapaikan vierustalla ja kokkaatte siinä vieressä vai onko kenties joku toinen paikka vähän matkan päässä kokkailuun / säilytykseen? Lähinnä mietityttää karhualueiden takia.

5

1009

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu leiristä. Jos on teltassa, sapuskat on teltan apsidissa tai rinkassa teltan vieressä sadesuojan alla. Tärkeämpää on suojata eväät myyriltä kuin karhuilta. Ikinä en ole kuullut karhun käyneen samoilla eväspusseilla retkeilijän kanssa.

    • Anonyymi

      Hankalaksi menee, jos ruokatarpeet ja keittely on satojen metrien päässä nukkumispaikasta. Kyllä se nallukka haistaa hien ja kuulee kuorsauksen silti ja lähtee sivummalle. En ole kuullut että karhu olisi koskaan ollut retkeilijän eväspussilla ainakaan Suomessa. Itse olen maastossa nukkunut reilut tuhat yötä, enkä koskaan ole karhua leirin lähellä nähnyt tai kuullut. Talvella karhut nukkuu kuusen persauksissa, joten silloin ei tarvitse ainakaan pelätä. Nyt on tulossa hyvä myyrävuosi pohjoiseen, joten niistä enemmän on haittaa eväille, kuten edellä joku kirjoitti.

    • Anonyymi

      Ei kaikkea tarvitse Ameriikan ihmemaasta kopioida, ei ainakaan karhujen varalta puuhun hilattavia evästynnyreitä. Ruokatarpeet säilyvät repussa yöllä siinä kuin päivälläkin karhujen häiritsemättä.

    • Anonyymi

      Iso kiitos asiallisista vastauksista! Juu, oma retkeily on ollut tähän mennessä lähinnä päivä pohjaista, joten tästä syystä utelin. Tuskin siis ongelmia tulee vaikka ruoat repussa säilyttäisi.

      -Ap

    • Anonyymi

      Linnut on isompi riski, pari kertaa varikset ja harakat tonkineet yöllä huonosti suojattuja ruokia, kerran jopa puroon upotetut makkarat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      76
      971
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      791
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      595
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      554
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    Aihe