Mitä hyötyä on hostnamesta?

Anonyymi

Hostname ei näy kuitenkaan lähiverkossa, vaan linkitys lähiverkossa olevien koneiden ip-osoitteesiin pitää tehdä HOSTS-tiedoston avulla, ellei sitten pystytä omaa dns-palvelua.

Windowsin verkossahan koneiden nimet kyllä näkyy, mutta en muista pystyikö niitäkään esimerkiksi pingaamaan koneen nimellä, vai liittyikö nimet pelkästään Windowsin sisäiseen kommunikointiin (jotain sambailun kaltaista touhua?)

Onko mitään välimallin ratkaisua, jottei tarvitsisi editoida joka koneen HOSTS-tiedostoa, tai laittaa dns-serveriä pystyyn? Osa koneista saa osoitteen vieläpä dhcp:ltä, joten HOSTS-tiedosto ei senkään vuoksi oikein sovi lopulliseksi ratkaisuksi.

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hostname dhcp yhdistelmällä löytyy dhcp-serverin lokeista tämän jälkeen, minkä niminen kone kävi hakemassa IP:n itselleen. Sen voi myös lukita sitten vakio-ip:ksi kyseiselle host:lle halutessaan. Lukitus tapahtuu kuitenkin MAC-osotteen avulla. acl radiukseen luultavasti johtaa molempiin eli jos hostnamesi on kernelissä sisäänrakennettuna, et välttämättä saa sitä muutettua edes ja em. laite saa vaikkapa verkkoon oman reitin: Vaikkapa tv voi olla tällainen. Liikenne saadaan sitten lähetettyä optimoidulla kaistankäytöllä ilman tökkimisiä ja kenties jopa broadcast:ina, jos samassa verkossa on useampi listener..

    • Anonyymi

      teet yhden hosts-tiedoston ja kopioit sen koneille bootissa?

      • Anonyymi

        Tuokin vaihtoehto on käynyt mielessä, jos vaikka NFS-palvelimen kautta pyöräyttäisi. DHCP:ltä tulevat osoitteet jäävät silti ongelmaksi.


    • Anonyymi

      Hostname on hyödyllinen vaikka lähiverkossa ei olisikaan DNS -nimipalvelinta. Jos lähiverkossa olevilla tietokoneilla on käytössä Avahi, niin sillon lähiverkossa olevat tietokoneet näkee toistensa tekstimuotoiset osoitteet.

      Eli esimerkiksi, jos tietokoneen hostname on vaikka linux-desktop, niin sillon muut lähiverkossa olevat Avahia ajavat tietokoneet näkee tuon nimenomaisen tietokoneen osoitteena linux-desktop.local


      Eli esimerkiksi kyseistä tietokonetta voidaan pingata komennolla:

      ping linux-desktop.local


      Tai esimerkiksi voidaan ottaa tietokoneeseen SSH -yhteys komennolla:

      ssh linux-desktop.local



      jne jne jne

      Applen tietokoneissa sama tekniikka tunnetaan nimellä Bonjour. Avahi ja Bonjour ovat saman mDNS -tekniikan toteutuksia, joten Linux ja MacOS -tietokoneet näkee tuon tekniikan avulla toisensa. Avahin ja Bonjourin avulla on myös mahdollista mainostaa tietokoneiden tarjoamia palveluita lähiverkossa, esimerkiksi tietokone voi julkaista SSH tai CUPS -tulostinpalvelimen käytettäväksi Avahin ja Bonjourin avulla.

      Avahin ja Bonjourin tekniikka toimii automaattisesti ilman säätämistä ja tekniikka tunnetaankin myös nimellä ZZeroconf, mikä viittaa nimenomaan siihen että tietokoneet näkee toisensa automaattisesti ilman konffaamista.

      Esimerkiksi Debianissa Avahi on oletuksena asennettuna ja käytössä työpöytäasennuksissa.

      T. miksuh

      • Anonyymi

        Niin ja lisään vielä sen, että Windowsissa ei ole tukea Avahin tekniikalle. Linuxissa ja MacOS:ssa homma siis toimii, Windowsissa ei toimi.

        T. miksuh


      • Anonyymi

        Typokorjaus: Avahin ja Bonjourin tekniikka tunnetaan siis myös nimellä Zeroconf

        T. miksuh


      • Anonyymi

        Kiitokset vinkistä. Ubuntu vaati näköjään avahi-daemonin asentamisen. Sen jälkeen alkoi toimimaan. On sen verran pieni palikka että raaskii asentaa koko klusteriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1290
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      96
      1038
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe