Hostname ei näy kuitenkaan lähiverkossa, vaan linkitys lähiverkossa olevien koneiden ip-osoitteesiin pitää tehdä HOSTS-tiedoston avulla, ellei sitten pystytä omaa dns-palvelua.
Windowsin verkossahan koneiden nimet kyllä näkyy, mutta en muista pystyikö niitäkään esimerkiksi pingaamaan koneen nimellä, vai liittyikö nimet pelkästään Windowsin sisäiseen kommunikointiin (jotain sambailun kaltaista touhua?)
Onko mitään välimallin ratkaisua, jottei tarvitsisi editoida joka koneen HOSTS-tiedostoa, tai laittaa dns-serveriä pystyyn? Osa koneista saa osoitteen vieläpä dhcp:ltä, joten HOSTS-tiedosto ei senkään vuoksi oikein sovi lopulliseksi ratkaisuksi.
Mitä hyötyä on hostnamesta?
7
164
Vastaukset
- Anonyymi
hostname dhcp yhdistelmällä löytyy dhcp-serverin lokeista tämän jälkeen, minkä niminen kone kävi hakemassa IP:n itselleen. Sen voi myös lukita sitten vakio-ip:ksi kyseiselle host:lle halutessaan. Lukitus tapahtuu kuitenkin MAC-osotteen avulla. acl radiukseen luultavasti johtaa molempiin eli jos hostnamesi on kernelissä sisäänrakennettuna, et välttämättä saa sitä muutettua edes ja em. laite saa vaikkapa verkkoon oman reitin: Vaikkapa tv voi olla tällainen. Liikenne saadaan sitten lähetettyä optimoidulla kaistankäytöllä ilman tökkimisiä ja kenties jopa broadcast:ina, jos samassa verkossa on useampi listener..
- Anonyymi
teet yhden hosts-tiedoston ja kopioit sen koneille bootissa?
- Anonyymi
Tuokin vaihtoehto on käynyt mielessä, jos vaikka NFS-palvelimen kautta pyöräyttäisi. DHCP:ltä tulevat osoitteet jäävät silti ongelmaksi.
- Anonyymi
Hostname on hyödyllinen vaikka lähiverkossa ei olisikaan DNS -nimipalvelinta. Jos lähiverkossa olevilla tietokoneilla on käytössä Avahi, niin sillon lähiverkossa olevat tietokoneet näkee toistensa tekstimuotoiset osoitteet.
Eli esimerkiksi, jos tietokoneen hostname on vaikka linux-desktop, niin sillon muut lähiverkossa olevat Avahia ajavat tietokoneet näkee tuon nimenomaisen tietokoneen osoitteena linux-desktop.local
Eli esimerkiksi kyseistä tietokonetta voidaan pingata komennolla:
ping linux-desktop.local
Tai esimerkiksi voidaan ottaa tietokoneeseen SSH -yhteys komennolla:
ssh linux-desktop.local
jne jne jne
Applen tietokoneissa sama tekniikka tunnetaan nimellä Bonjour. Avahi ja Bonjour ovat saman mDNS -tekniikan toteutuksia, joten Linux ja MacOS -tietokoneet näkee tuon tekniikan avulla toisensa. Avahin ja Bonjourin avulla on myös mahdollista mainostaa tietokoneiden tarjoamia palveluita lähiverkossa, esimerkiksi tietokone voi julkaista SSH tai CUPS -tulostinpalvelimen käytettäväksi Avahin ja Bonjourin avulla.
Avahin ja Bonjourin tekniikka toimii automaattisesti ilman säätämistä ja tekniikka tunnetaankin myös nimellä ZZeroconf, mikä viittaa nimenomaan siihen että tietokoneet näkee toisensa automaattisesti ilman konffaamista.
Esimerkiksi Debianissa Avahi on oletuksena asennettuna ja käytössä työpöytäasennuksissa.
T. miksuh- Anonyymi
Niin ja lisään vielä sen, että Windowsissa ei ole tukea Avahin tekniikalle. Linuxissa ja MacOS:ssa homma siis toimii, Windowsissa ei toimi.
T. miksuh - Anonyymi
Typokorjaus: Avahin ja Bonjourin tekniikka tunnetaan siis myös nimellä Zeroconf
T. miksuh - Anonyymi
Kiitokset vinkistä. Ubuntu vaati näköjään avahi-daemonin asentamisen. Sen jälkeen alkoi toimimaan. On sen verran pieni palikka että raaskii asentaa koko klusteriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131910Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631374Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28929En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917