Mitä hyötyä on hostnamesta?

Anonyymi

Hostname ei näy kuitenkaan lähiverkossa, vaan linkitys lähiverkossa olevien koneiden ip-osoitteesiin pitää tehdä HOSTS-tiedoston avulla, ellei sitten pystytä omaa dns-palvelua.

Windowsin verkossahan koneiden nimet kyllä näkyy, mutta en muista pystyikö niitäkään esimerkiksi pingaamaan koneen nimellä, vai liittyikö nimet pelkästään Windowsin sisäiseen kommunikointiin (jotain sambailun kaltaista touhua?)

Onko mitään välimallin ratkaisua, jottei tarvitsisi editoida joka koneen HOSTS-tiedostoa, tai laittaa dns-serveriä pystyyn? Osa koneista saa osoitteen vieläpä dhcp:ltä, joten HOSTS-tiedosto ei senkään vuoksi oikein sovi lopulliseksi ratkaisuksi.

7

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hostname dhcp yhdistelmällä löytyy dhcp-serverin lokeista tämän jälkeen, minkä niminen kone kävi hakemassa IP:n itselleen. Sen voi myös lukita sitten vakio-ip:ksi kyseiselle host:lle halutessaan. Lukitus tapahtuu kuitenkin MAC-osotteen avulla. acl radiukseen luultavasti johtaa molempiin eli jos hostnamesi on kernelissä sisäänrakennettuna, et välttämättä saa sitä muutettua edes ja em. laite saa vaikkapa verkkoon oman reitin: Vaikkapa tv voi olla tällainen. Liikenne saadaan sitten lähetettyä optimoidulla kaistankäytöllä ilman tökkimisiä ja kenties jopa broadcast:ina, jos samassa verkossa on useampi listener..

    • Anonyymi

      teet yhden hosts-tiedoston ja kopioit sen koneille bootissa?

      • Anonyymi

        Tuokin vaihtoehto on käynyt mielessä, jos vaikka NFS-palvelimen kautta pyöräyttäisi. DHCP:ltä tulevat osoitteet jäävät silti ongelmaksi.


    • Anonyymi

      Hostname on hyödyllinen vaikka lähiverkossa ei olisikaan DNS -nimipalvelinta. Jos lähiverkossa olevilla tietokoneilla on käytössä Avahi, niin sillon lähiverkossa olevat tietokoneet näkee toistensa tekstimuotoiset osoitteet.

      Eli esimerkiksi, jos tietokoneen hostname on vaikka linux-desktop, niin sillon muut lähiverkossa olevat Avahia ajavat tietokoneet näkee tuon nimenomaisen tietokoneen osoitteena linux-desktop.local


      Eli esimerkiksi kyseistä tietokonetta voidaan pingata komennolla:

      ping linux-desktop.local


      Tai esimerkiksi voidaan ottaa tietokoneeseen SSH -yhteys komennolla:

      ssh linux-desktop.local



      jne jne jne

      Applen tietokoneissa sama tekniikka tunnetaan nimellä Bonjour. Avahi ja Bonjour ovat saman mDNS -tekniikan toteutuksia, joten Linux ja MacOS -tietokoneet näkee tuon tekniikan avulla toisensa. Avahin ja Bonjourin avulla on myös mahdollista mainostaa tietokoneiden tarjoamia palveluita lähiverkossa, esimerkiksi tietokone voi julkaista SSH tai CUPS -tulostinpalvelimen käytettäväksi Avahin ja Bonjourin avulla.

      Avahin ja Bonjourin tekniikka toimii automaattisesti ilman säätämistä ja tekniikka tunnetaankin myös nimellä ZZeroconf, mikä viittaa nimenomaan siihen että tietokoneet näkee toisensa automaattisesti ilman konffaamista.

      Esimerkiksi Debianissa Avahi on oletuksena asennettuna ja käytössä työpöytäasennuksissa.

      T. miksuh

      • Anonyymi

        Niin ja lisään vielä sen, että Windowsissa ei ole tukea Avahin tekniikalle. Linuxissa ja MacOS:ssa homma siis toimii, Windowsissa ei toimi.

        T. miksuh


      • Anonyymi

        Typokorjaus: Avahin ja Bonjourin tekniikka tunnetaan siis myös nimellä Zeroconf

        T. miksuh


      • Anonyymi

        Kiitokset vinkistä. Ubuntu vaati näköjään avahi-daemonin asentamisen. Sen jälkeen alkoi toimimaan. On sen verran pieni palikka että raaskii asentaa koko klusteriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe